Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Smrt přítele Kočky (2)

diskuse (84)
Smrt V. Kočky ml. zcela jistě nebyla politickou vraždou. Přesto bude toto jméno spojeno s těmito volbami, stejně jako s volbami 2006 jméno Kubice, 2004 Kořistka nebo 1990 Bartončík. ČSSD změnila finále volební kampaně a snaží se vší silou dokázat, že ona vražda s oranžovou stranou nesouvisí. Dělá to blbě. Kdo se obhajuje, ten se obviňuje, a jsou na to ještě peprnější přirovnání. V podstatě jediný rozumný krok v této kauze byl rozhovor bratra zavražděného pro Právo, ale tím se mělo začít. Od pátku do neděle nadělali socialističtí funkcionáři víc politické škody než celá vražda.

Volební kampaň ČSSD byla postavena na myšlence Paroubek (a jeho nejvěrnější) proti všem. Celostátní témata jako témata krajských voleb, udělat z nich repliku voleb parlamentních, zvednout nechodící voliče a i kdyby se pouze zopakoval výsledek z roku 2006 po jednotlivých krajích, šlo by to snadno interpretovat jako obrovský úspěch oranžových. Také by to obrovský úspěch, bez diskuse, byl. Myšlenka to byla nepochybně správná. Parlamentní ČSSD je dlouhodobě mnohem úspěšnější než komunální. Na úrovni krajů je politická reprezentace ČSSD astenická, na úrovni obcí to není o moc lepší.

Několik politologů se již pozastavilo nad tím, že volební kampaně ODS a ČSSD se míjejí a v podstatě na sebe vůbec nereagují. Ptáci nejsou blázni, aby se nechali zatáhnout do populistických výkřiků permanentní kampaně ODS mínus, čekají, až Rath sám ochraptí, růžičkáři také dobře vědí, že debata o detailech toho, co se v jednotlivých krajích nepovedlo, je pro voliče nesrozumitelná a navíc to znamená hrát v oslabení na hřišti mnohem lepšího soupeře.

Už se zdálo, že hlavní aférou voleb bude naprostá neloajalita některých špiček ODS, které si rozjely vlastní negativní předkongresovou kampaň bez ohledu na volby a nakonec i bez ohledu na osud vládní koalice. Pro nedostatek myšlenek, senzací a materiálů rychle zdegenerovala na mstu za poškození ekonomických zájmů zveřejňovatele policejních spisů Kmenty na ministru vnitra Langerovi, který tento byznys zatrhl, což se odehrávalo na stránkách MfD.

Přesto však vylité kbelíky nenávisti mohly mít pro ODS nepříjemný dopad, zvláště proto, že „nezávislá žurnalistika“ má tendenci nehledat pravdu nebo jádro sdělení, ale střed mezi tvrzeními.

K vraždě mezi lidmi blízkými Jiřímu Paroubkovi došlo na Paroubkově oslavě a ta nepochybně byla součástí předvolební kampaně ČSSD. Přesto si troufnu tvrdit, že ani Kočka ani Ďuričko nejsou primárně problémem ČSSD. Kdyby někoho přejeli svým truckem nebo někoho zabil špatně připevněný transparent, byla by to věcně nepříjemnost úplně stejná. Problémem ČSSD je Jiří Paroubek, člověk s kamarády schopnými vyřizovat spory ostrou střelbou. Že se tak stalo zrovna ve špatnou chvíli na špatném místě, může být náhoda nebo také krutý žert počtu pravděpodobnosti podle přísloví o uchu a džbáně.

Problémem ČSSD ovšem je způsob zvládnutí nebo nezvládnutí paniky, která vypukla po vraždě. V horečnaté činnosti nevěděl nikdo nic, nakonec si ani Jiří Paroubek nebyl úplně jist, zda odešel z místa činu před vraždou nebo až po ní. Pokud by v Lidovém domě znali další přísloví – mlčeti zlato -, mohli si toho spoustu ušetřit. Vrcholným taktickým selháním pak bylo zveřejnění fotografií Ďurička s Klausem, Koukalem a Talmanovou, což mělo oslabit vnímání vztahů Ďuričko – Paroubek. Byl to zásah do vlastního hnízda, především fotografie s Talmanovou usvědčuje ČSSD, že dlouhodobě shromažďuje i třeba potencionálně zneužitelné materiály na kdekoho, potenciálně zajímavého. Profesionální přístup na rozdíl od Moravovy amatérštiny. Samy fotografie přitom nejsou ničím senzačním, zarážející je způsob a důvod jejich shromažďování a také věc, k jaké byly využity. Zatímco v případě skandalizace poslance Wolfa bylo možno pouze „přátelsky“ upozornit na otevřené zdroje a materiály na poslance Snítilého mohly nakonec pocházet ze zdrojů blízkých leckomu, v podstatě nevinná fotečka Talmanové s Ďuričkem okecat nejde. Už proto, že novináři tentokrát zdroj přímo označili a nějaké cui bono je nadbytečné.

Výběr fotografií může mít navíc dost zajímavé konsekvence, především na kongresu ODS se bude šeptat, proč že byl vybrán pozapomenutý primátor Koukal a neobjevil se nějaký snímeček s tím současným. Pokud byl ve výběru z oranžového alba záměr podpořit Topolánka proti Bémovi, povedlo se to na jedničku.

Zastavení nad mediální scénou si nepochybně zaslouží i Václav Moravec. Jednak umožnil Martinu Bursíkovi ničím nepřerušovanou etudu na téma superčistých zelených (zelené kšefty s veřejnými penězi nejsou zřejmě kšefty), jednak se smýkal opět naprosto zoufale po povrchu události. Možnosti Jiřího Paroubka trochu vyškvařit nevyužil ani náhodou, ponechání finanční krize jako hlavního bodu, když tomu, s odpuštěním, nerozumí ani on, ani Bursík a ani Paroubek, bylo něčím úplně nepochopitelným.

Čásenský v Mladé frontě Dnes popletl dohromady Čunka, Paroubka a nemohl zapomenout ani na Langera, ale vypadá to, že mládenci možná dostali od vydavatele za svoje soukromé války přes prsty. Článek Jaroslava Spurného z Respektu uvádí zajímavou a nakonec i logickou teorii o propletenci pražských kamarádšoftů. Má to jedinou vadu, Jaroslav Spurný pravděpodobně nebude schopen většinu závažných tvrzení dokázat, zůstává na úrovni indicií. Uvidíme ovšem, zda se některá z řady osob, jejichž čest byla nepochybně dotčena, bude domáhat satisfakce řádnou cestou.

Poslední otázkou, která vyplula na povrch v souvislosti s vraždou Václava Kočky, je, proč plukovník Kubice odešel od policie místo toho, aby podezření obsažená ve své zprávě buď potvrdil, anebo vyvrátil. Teď budu pouze na úrovni spekulace bez jediného důkazu, indicií mi budiž způsob odchodu jeho a části jeho týmu. Nehodlal přistoupit na to, že by směr vyšetřování měl nebo mohl být omezen.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz