24.9.2021 | Svátek má Jaromír


POLITIKA: Skřípění zubů

23.3.2009

Co jsme se na sjezdu nejsilnější opoziční strany dozvěděli? Na post předsedy byl jediný kandidát, osobně bych si přál, aby byl zvolen více než 98% hlasů, ta volba by potom byla zcela signifikantní. Stranickým funkcionářům je podle projevů zjevně jedno, jak bude fungovat tento stát, jaké dluhy budeme v budoucnosti platit, a bohužel ani k budoucnosti tohoto státu nemají žádnou odpovědnost. Neslyšel jsem tam jediný projev, který by měl základní ekonomickou logiku, nic, nothing, nichts, rien, ничто. To ani nemá smysl rozporovat, proto chci mluvit jen o „externistech“, o hostech.

Pozvaný senátor zvolený za ČSSD a náhodou i předseda odborů Štěch asi četl Marxův a Engelsův „Kapitál“, já ho četl také. Ale pan Štěch v něj zjevně stále i věří, z jeho vystoupení si nelze vzít jiný pocit, než že kapitalismus jako systém podle něj nefunguje a nehorázný rozdíl mezi různými příjmovými skupinami je třeba napravit. Bohužel pro „dělnickou třídu“, sami funkcionáři levicových stran a odborů jsou z tohoto třídního souboje vyňati, u nás, na Slovensku i jinde v Evropě.

Pan Alexander Babakov, místopředseda ruské Dumy a čestný host sjezdu, nám to vysvětlil jednoznačně. Sociální demokracie ochránila celý svět před americkým imperialismem, zabránila stavbě radaru a podílí se na udržování dobrých vztahů a velkoruskou nomenklaturou.

Fico? Toho tu budeme asi mít, bohužel, v podobě pana Paroubka po příštích parlamentních volbách. Co rozumného udělala pravicová vláda před ním, to potichu zachová (alespoň doufám, že i Paroubek bude mít tolik rozumu) a pak bude nesmyslně, neefektivně rozhazovat. Ale co ten Ficův populismus a schopnost dohodnout se s nacionalisty? Znovu nic nového, to tu budeme mít brzy po volbách. Jen se bojím, že to bude ještě „efektivnější“. Nebo efektnější?

Nikdo na levici nenabízí řešení, to je jen konstatování stavu.

Je to dost smutné. Jedno je jasné, svoji hloupost, tu kolektivní, si nakonec zaplatíme sami. Většinu z toho dluhu zaplatí ti aktivní, ti, kteří z toho populismu nic neměli, kteří levici nevolí. Ale tvrdě to jednou dopadne hlavně na ty, kteří dneska levici volí, ti ostatní se totiž o sebe dokážou postarat, se skřípěním zubů.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.