Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLITIKA: Školné na vysokých školách - kolik?

Studenti středních škol se chystají na maturity a poté na zkoušky na vysoké školy. Je tudíž vhodná chvíle zamyslet se nad financováním vysokých škol, zejména těch veřejných, na kterých studentům školné platí stát.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FN

F. Navr8til

3. 5. 2018 9:08
Na školné racionálně

Dovedu si představit, že by stát formuloval dlouhodobý program, který by stanovil, kolik vysokoškoláků a v jakých oborech bude potřebovat ke svému fungování a rozvoji ekonomiky, kultury a pod. V rámci takové státní zakázky by stát hradil školné. Pokud by někdo chtěl studovat nepotřebné exotické obory, zejména na zbytnělých fakultách společenských věd, pak by si platil školné sám. Vysokoškolský systém produkuje dnes tisíce studentů, kteří jsou neupotřebitelní na trhu práce a nacházejí zaměstnání jen v nafukujícím se molochu státní správy nebo v parazitických neziskovkách.

0 0
možnosti
JP

3. 5. 2018 10:05
Re: Na školné racionálně

Na školné racionálně - tedy Státní plánovací komisi, pětiletku a centrální řízení.

0 0
možnosti
PK

P. Kubáč

3. 5. 2018 9:04
Regulece školným

Teoreticky by stát měl dotovat vysoké školy do té míry, do jaké ekonomika potřebuje vzdělance daného oboru. Tedy třeba strojní inženýry hodně a teoretiky vědeckého feminismu vůbec. Problém je v tom, že ty "okecávací" vysoké školy nemají prakticky žádné náklady oproti technickým a přírodovědným, takže ani drastické rozdíly ve financování by nemusely vést k podstatným rozdílům ve výši školného.

0 0
možnosti
PP

P. Portwyn

3. 5. 2018 14:06
Re: Regulece školným

Problém je taky v tom, že veřejnou komunikaci neovládají strojaři a spol., ale žvanilové z pseudooborů. Ti si to svoje ohlídají politicky...

0 0
možnosti
MK

3. 5. 2018 8:51
Chceme být montovnou Evropy?

Zapomněl jste napsat, o kolik se sníží daně všem plátcům, když bude provoz vysokých škol financován studenty. Anebo to dopadne jako vždycky, že daně se nesníží, ale studenti budou platit pořád víc a víc.

A navíc, v reálu neplatí, že absolvent VŠ při nástupu do zaměstnání dostane vyšší plat. (Možná ve státních úřadech) Ve firmách je běžné, že nástupní plat je podle potřebnosti té konkrétní profese. A než vysokoškolák dosáhne nadprůměrného platu, musí se toho ještě v praxi hodně naučit.

Ale snížením dostupnosti vysokých škol by se dalo snadno dosáhnout toho, že bychom byli dál montovnou a levnou pracovní silou. A v tomto trendu někteří naši politici pracují.

0 0
možnosti
JS

3. 5. 2018 6:48
A to ještě

autor nezmínil fakt, že dost vysoké procento "studentů" považuje za své nezadatelné právo nabídnout své služby v nějaké "vyspělejší" zemi kde se líp platí. Tito studenti zde neodvedou na daních nic, přesto drze tvrdí že pokud "burani" - co jim studium zaplatili - nebudou volit podle jejich představ tak se vystěhují. Navíc studenti "podivných oborů" zůstanou ve své většině tady, budou se ucházet o místa úředníků a tahat ze státu peníze jako zaměstnanci neziskovek. Takové v cizině nikdo nezaměstná, sami mají podobných dost a jsou pro "západ" užiteční jen jako jejich pátá kolona v "nových" zemích - proto jsou ochotni neziskovky podporovat i přímo z Bruselu!

0 0
možnosti
PL

3. 5. 2018 8:23
Re: A to ještě

Naprosto přesné!

0 0
možnosti
PS

3. 5. 2018 3:22
Placeni skolneho likviduje

parasity, studenty ruznych nesmyslnych prav a pod. A konec koncu. dava moralni pravo po studiich odejit do jine zeme.

0 0
možnosti
JV

3. 5. 2018 2:51
Školné by se platit mělo

Protože by to nejspíš zlikvidovalo desítky švindlškol takzvaně humanitního a ekonomického zaměření, které neposkytují svým absolventům žádnou prakticky využitelnou kvalifikaci (tedy, pokud se jim nepodaří upíchnout v erárním sféře nebo v nějaké neziskovce).

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

3. 5. 2018 5:24
Re: Školné by se platit mělo

Na všech těch okecávacích oborech a že jich je, čím dál víc. Možná stipendium pro pár nejlepších ( spočítaných na prstech jedné ruky ).

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz