6.8.2020 | Svátek má Oldřiška


POLITIKA: Skokan odskočil od Topolánka

10.12.2008

Bývalý hejtman Libereckého kraje vystoupil v politické diskusi na kongresu ODS s projevem, kterým se s nově zvoleným předsedou ODS důrazně vypořádal. Na kongresu možná zazněla i ostřejší kritika Mirka Topolánka než ta z úst Petra Skokana. To, co z tohoto projevu učinilo něco „extra“, byla zvolená forma.

Nepochybuji o tom, že pan Skokan si s Topolánkem tyká. To však není důvodem k tomu, aby na fóru celé politické strany a v přímém televizním přenosu, zvolil Skokan poněkud familierní metodu i ve svém projevu. Je navíc zřejmé, že by v daném případě méně bylo více.

To, co mne však v projevu Skokana nejvíce vadí, je jeho „utajená“ kritika rozchodu Topolánka s jeho ženou. Skokan řekl: „Když při tvé první kandidatuře na předsedu jedna z osob, Tobě velmi blízkých a Tebe velmi podporujících, prohlásila, že tě zná už dlouho a že jsi ji nikdy nezklamal, smáli jsme se a tleskali. Od té doby jsi zklamal nejen ji. Zklamal jsi i mne, který Ti gratuloval ke zvolení mezi prvními.“

Výše uvedený citát je pozoruhodný nejen z obsahové stránky. Nejprve stojí za povšimnutí, že Skokan byl „mezi prvními, který gratuloval“. Mohu to skutečně potvrdit, bylo to tak. Pravda je však také, že Skokan by mezi prvními pogratuloval libovolnému novému předsedovi ODS. Topolánek favoritem Skokana nikdy nebyl a stal se jím teprve po zvolení. Skokan se prostě rád přimknul k novému vůdci. Zdá se, že až prezidentova kritika a volební porážka v senátorských volbách v České Lípě „otevřela“ Skokanovi oči. Topolánek může za to, že se nestal senátorem, přestože si Skokan už téměř vše pro svůj komfortní šestiletý pobyt v Senátu připravil.

Absolutní podraz je pak snaha Skokana o to seřadit své „zklamání“ z Topolánka se zklamáním jeho ženy z toho, že ji opustil. Jde přeci o naprosto různé roviny, a to rovinu osobní až intimní a rovinu politickou. Dávat tato dvě naprosto nesrovnatelná zklamání do jedné řady svědčí o mimořádně silně vyvinutém politickém žaludku neúspěšného kandidáta na senátora.

Ano, je pravdou, že Topolánek svým často neurvalým a arogantním chováním zklamal nejednoho voliče ODS. Zahrnout ale do stejné roviny rodinný život Topolánka je přinejmenším nevkusné. Navíc, celou svou lamentaci nad „zklamáním ženy Topolánka“ si mohl Skokan odpustit, pokud by si pravdivě odpověděl na biblickou větu: „Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem!“ Pokud by si na ni Skokan skutečně pravdivě odpověděl, ihned by ho musela přejít chuť na sepisování pamfletu proti Topolánkovi. Také se tomu říká sebereflexe.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.