POLITIKA: Silné žaludky zelených
Co nám tedy zelený víkend pravděpodobně nadělí? Verbální zopakování předvolebních postojů, obhajobu taktického počínání SZ v Topolánkově kabinetu a potvrzení Bursíkova vedení, přesto (a nebo právě proto?) že předsednictvo dalo delegátům k dispozici funkce.
Řeklo by se, že čeští zelení musí mít obzvlášť silné žaludky, snesou-li se s „hurákonzervativci“ ve vládě a kvitují-li její kroky jsoucí v rozporu s tradičními zahraničněpolitickými postuláty zeleného hnutí napříč Evropou. Ani SZ však není imunní vůči planému politikaření a směňování zásad za partikulární výhody. Neliší se od zbytku tuzemského spektra, ačkoli Martin Bursík rád své kolegy v televizních debatách oslovuje „vy, politici…“.
Předseda Strany zelených nesouhlasí s originálním přístupem vicepremiéra Čunka k řešení problematiky menšin, s energetickou koncepcí ministra Římana či arogancí premiéra Topolánka a jeho náměstka Vondry (směřující k domácím i zahraničním oponentům), a přesto s nimi spokojeně setrvává ve vládě. Kličkuje před jasným stanoviskem k českému podílu na americkém protiraketovém systému, akceptuje eurokverulanství symbolizované Topolánkovým důvěrníkem Zahradilem, hází flintu do žita v boji za evropskou ústavní smlouvu.
Aby legitimizoval stávající koaliční spojenectví, hovoří Bursík o dvojí ODS: Topolánkově (vstřícné, konsensuální) a Bémově a Burgermeisterově (prospěchářské, vidící v menších partnerech vyděrače). Vypadá to dokonce, že si zelení říkají o medaili za polidštění občanských demokratů. Přivírají oči nad topolánkovsko-dalíkovským cynismem kouzelně se doplňujícím s utkvělými představami čestného předsedy Klause tu o klimatických změnách, tu o škodlivosti evropské integrace. Nemluvě o zálibě prezidenta a premiéra ve strašákovi „NGOismu“, jehož jde účelově kombinovat tu s kolektivismem, tu rovnou klidně s nacismem…
ODS se ve své podstatě nemění, tím by také ztratila svoji tvář a svůj smysl. Mění se ale profil zelených? V červnových volbách se prosadili zejména zásluhou liberálních voličů, sirotků po ODA a Unii svobody, inklinujících k umírněné pravicovosti a jednoznačně schvalujících euroatlantický kontext české politiky. Jim vstup Strany zelených do vlády s ODS a KDU-ČSL, který Martin Bursík někdy ublíženě vysvětluje předvolební snahou ČSSD zelené eliminovat (převzetím programu a voličů), vadit nemusí.
Co ale s členskou základnou SZ? Vzešla jednak z upřímných milovníků přírody neštítících se politiky, jednak k pozoruhodných živlů s ještě pozoruhodnější totalitní minulostí. Průvan u zelených navodil až příchod aktivistů z okruhu Jana Beránka a Jakuba Patočky, důrazných ochránců lidských práv a zeleného pragmatika Bursíka. Od počátku tisíciletí tak zde máme plnohodnotnou Stranu zelených s kvalitním programem a členy, za většinu z nichž by jiné subjekty platily zlatem.
Martin Bursík pomohl zeleným zajistit dostatek voličů a křesla ve Sněmovně a vládě, jejímiž peřejemi srdnatě proplouvá. O jeho talentu netřeba pochybovat. SZ jej stěží začne plísnit tak brzy. Jenže všeho do času. Blednutí zelené nabírá obrátek a osud ODA a US-DEU varuje.
Právo 15.2.2007
ředitel Masarykovy dělnické akademie, think-tanku blízkého ČSSD