Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Šikovný politik Bursík

„Známe to všichni ze základní školy: budu si chvíli vyskakovat na největšího kluka ve třídě a když mi to projde, kus prestiže na tom vydělám.“ Toto jsem napsal v létě 2005 o způsobu, jímž se tehdejší premiér Paroubek téměř denně obouval do prezidenta Klause.
„Známe to všichni ze základní školy: budu si chvíli vyskakovat na největšího kluka ve třídě a když mi to projde, kus prestiže na tom vydělám.“ Toto jsem napsal v létě 2005 o způsobu, jímž se tehdejší premiér Paroubek téměř denně obouval do prezidenta Klause. Dnes by se tatáž slova dala použít o předsedovi zelených Bursíkovi, který si také vybral V. Klause jako cíl permanentního ostřelování. Bursík dobře ví, že autorita střelce je přímo úměrná obtížnosti terče. Nutno však říci, že na rozdíl od neohrabaného a vulgárního Paroubka si Bursík počíná o několik řádů obratněji. Dokonalou ukázkou jeho strategie je návrh na K. Schwarzenberga coby ministra zahraničí, čímž atakoval nejen prezidenta, ale hned několik dalších cílů najednou..

Bursík logicky počítá s tím, že M. Topolánek jako premiér je vázán určitou mírou loajality vůči členům vlády a těžko tudíž razantně zpochybní konkrétní ministerské kandidáty koaličních partnerů (protože vzápětí by se nepochybně dočkal stejného zacházení od nich). Stačilo využít složité situace a donutit předsedu ODS, aby MZV vydal zeleným, což se zdařilo. Jako zkušený a dlouholetý matador politických klání (image údajné „nové tváře“ je dalším z jeho mediálních úspěchů) Bursík dobře ví, že Schwarzenberg je mnoha vlivnými lidmi v ODS stále vnímán jako blízký spojenec Václava Havla. Jde především o tu část ODS, která si ještě pamatuje zásadní ideové spory 90. let mezi klausovskou ODS a pomyslnou Havlovou stranou „Pravdy a lásky“. Návrat tohoto politicko-ekonomicky-lobbistického uskupení na scénu je u zmíněné části ODS symbolizován právě nástupem Schwarzenberga na jeden z významných postů v Topolánkově vládě. Tím Bursík zarazil klín nejen mezi předsedu ODS a prezidenta, ale zároveň do ODS samotné. Protože s jídlem roste chuť, určitě v tom předseda zelených bude pokračovat, pokud vláda získá důvěru. Stále ostřejším vymezováním vůči prezidentovi bude stavět premiéra Topolánka do neřešitelných dilemat dvojí loajality: loajalita k prezidentovi (ale také zakladateli a ideovému otci ODS) versus loajalita k členům vlastní vlády. Zároveň bude využívat získaného zahraničně-politického postavení k ovlivňování české politiky vůči EU, a to právě během klíčového německého předsednictví. To už se dalo vysledovat z několika jeho minulých vyjádření, kdy ODS udílel lekce z „evropanství“ (např. v rozhovoru v LN přímo Topolánkovi radil, aby se eurorealistů v ODS zbavil). Čeští zelení jsou totiž prostřednictvím europoslance Horáčka pevně navázáni na evropské a zejména německé zelené, jimž je eurorealismus ODS trnem v oku a kteří jsou naopak zcela oddáni myšlenkám eurofederalismu a euroústavy.

Dalším Bursíkovým cílem je těch několik procent těkajících „osiřelých“ voličů, kteří s Havlovými politickými představami vždy sympatizovali, proto zpravidla směřovali k dnes již zkrachovalým projektům typu ODA, US nebo ED. Jméno Schwarzenberg pravděpodobně zapůsobí na tyto „sirotky“ jako spolehlivá vějička. Je jen příznačné, že k nim patří část kulturní a mediální sféry, proto jednotná „kulturně-mediální fronta“, podporující Schwarzenberga ve všech hlavních denících, není žádným překvapením, stejně jako dehonestace všech jeho kritiků coby „čecháčků“, „nacionalistů“ nebo „špatných Evropanů“.

Bursík je zkrátka šikovný politik, který maximalizuje své zisky s elegancí rozeného Macchiavelliho a snaží se oslabit politické konkurenty. Na jeho místě by nikdo nepostupoval jinak. Je ale chybou vyjednávací taktiky ODS, že mu to umožnila, když mu poskytla jak prostor, který zdaleka neodpovídá jeho voličské přízni ani volebním výsledkům, tak možnost nasadit potenciální kukaččí vejce přímo do svých vlastních řad.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Britská policie v sobotu ráno zadržela muže v souvislosti s nálezem lidských pozůstatků ve dvou...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Druhý rok po sobě může Wimbledon ovládnout česká tenistka. Barbora Krejčíková v závěrečném utkání...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Pyrenejský víkend Tour de France je tu. Před nedělní maratonskou královskou etapou čeká v sobotu...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Francouzská ministryně sportu Amélie Oudéaová-Castéraová si dnes ráno vzala koupací čepici, oblékla...

jhr Jan Hron
13. 7. 2024

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz