26.9.2020 | Svátek má Andrea


POLITIKA: Sex a modré z nebe

22.12.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Pár dní před Štědrým dnem senioři neshánějí dárky pro vnoučata. Mrznou ve frontách před lékárnami. Jejich obavy nerozptýlila ani „podnětná“ příručka ministra zdravotnictví, která jim doporučila žít zdravě a provozovat sex alespoň dvakrát týdně. Ostatně, vždyť i sám ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přiznal, že to nezvládá ...

Na řadě z nich je patrná únava z dlouhé pouti životem, plné dějinných zvratů, které nic moc dobrého nepřinesly. Báli se za totality, bojí se i dnes. Dříve hrbili hřbet před státní mocí, dnes jimi zmítá existenční nejistota, se kterou si už vlastními silami poradit nemohou. Každá ušetřená koruna za potřebné léky pro ně má úplně jinou hodnotu než pro ty, kteří dnes s velkou pompou slaví vstup do Schengenského prostoru. Senioři čtou noviny a vědí, že jde o svobodný přeshraniční pohyb mezi zeměmi Evropské unie, kterého si ale oni sami mnoho neužijí. Protože bez peněz je svoboda jen mlhavý pojem. S moudrostí stáří mávnou ruku nad tím, proč se Topolánkovi hoši dohadují, kdo má na otevření hranic větší zásluhy. Spíš by je zajímalo, proč je hodili přes palubu, když celý život pracovali, vychovávali děti a dodržovali zákony. Snad proto, že už teď pracovat nemohou? A co vlastně tedy pro ně konkrétně znamenalo to ODS+ na předvolebních plakátech?

Mohli mít pocit, že jim slibují modré z nebe. A teď aby přemýšleli, zda-li je pro jejich často už chatrné zdraví lepší se najíst nebo jít k lékaři a koupit si léky. Pravidla hry se změnila v okamžiku, kdy už jsou mimo šachovnici. Jsou bez šance, odkázáni na milost a nemilost mocipánů, kteří si popletli pojmy a význam slova „pravicový“ pochopili jako „bezohledný“. Tuhle medvědí službu v budoucnu odskáče každý, kdo bude hájit skutečnou pravicovou politiku. Ta nemá problém s pojmem solidarita. Vnímá ji jako povinnost silných vůči těm nejslabším. Na rozdíl od levice, která je líbivě solidární vždy a se všemi. Tedy dokud na to má. A když to krachne, musí si s tím poradit někdo jiný.

A pak se má volič rozhodnout. Není divu, že jsme podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometeru v EU jedni z nejpesimističtějších ...

(Psáno pro deník Metro)

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.