13.8.2020 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

POLITIKA: Senátní volby

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 15.7.2020 11:34

"konzervativní floskule, které nemohou fungovat" - to je nádherný příklad ( freudovského ) podle sebe soudím tebe.

R. Oswald 14.7.2020 21:59

Všechny subjekty sází na známé obličeje, je to boj, ale je otázka jestli krásnej...

M. Marek 14.7.2020 18:24

To je ale blábol - " boj mezi konzervativci a demokraty". Nebo demagogie? Asi. Hlásím se ke konzervativcům a demokratům. Jistě nás bude velmi, velmi mnoho.

M. Hanko 14.7.2020 12:26

Demokracie není ideologie asi tak, jako křesťanství není náboženství (což mnozí křesťané tvrdí).

Demokracie samozřejmě JE ideologie. Tvoří ji ideje jako např. že stát by měl být v základu řízen svými obyvateli - občany, že tato forma řízení je to nejlepší, co máme dosud k dispozici. V speciálních podtypech (jako třeba zastupitelská demokracie, případně liberální zastupitelská demokracie) je těch ideí mnohem víc.

P. Čech 14.7.2020 15:59

Demokracie =

vláda lidu (zvl. vláda většiny); státní zřízení, kde vládní moc náleží lidu a je jimi vykonávána přímo nebo zprostředkovaně (prostřednictvím systému zastupitelů, kteří jsou obvykle pravidelně, periodiky a svobodně voleni); politický či sociální celek takto řízený; systém institucí dělby a delegace moci; obyčejný lid jako hlavní zdroj politické moci; principy politické a sociální rovnosti.

Ideologie =

soustava myšlenek, názorů, teorií i představ obvykle představující náhled na svět nebo společnost;soustava idejí, která odráží přesvědčení a zájmy národa, politických celků ap. a je základem politického jednání; soubor přesvědčení, jehož prostřednictvím určitá skupina nebo společnost dává skutečnosti řád a činí ji srozumitelnou; nauka o povaze a původu idejí

Toť definice ze slovníku cizích slov. Ještě stále si myslíte, žedemokracie = ideologie?

J. Uzel 14.7.2020 12:21

Vysoká škola pro politiky;-D

Z. Ukolébavka 14.7.2020 11:08

Jandák je obyčejná vyžírka, co prošla 4 partaje. Jeho jediné krédo je koryto pro sebe. Železný? To je taky darebák, za nějž ČR cálovala 10 miliard korun. Už jen z tohoto příkladu normální člověk volit nepůjde, neb je to ztráta času pro zbytné instituce.

P. Čech 14.7.2020 12:09

Chodit k volbám a volit není nikdy ztrátou času. Přinejhorším je vždy možnost volit menší zlo, aby nevyhrálo to větší. V současné době vidím jako menší zlo občanská hnutí s výjimkou STAN. Vláda a moc politických strany je pro mne vždy tím větším zlem. Zbavit se jejich vlády a moci je možno za současné situace jen volbami. Je třeba volit občanská hnutí (ANO 2011, SPD, Trikolóra) v takové míře, aby politické strany byly donuceny opustit poslaneckou sněmovnu a zastupitelstva krajů, měst a obcí. Pokud by se toto podařilo, bylo by konečně možno začít budovat skutečnou zastupitelskou demokracii namísto socialistické amnarchie, která u nás vládne za významné pomoci politických stran bez výjimky.

J. Jurax 14.7.2020 16:44

Ale houby - rozdíl mezi stranou a hnutím je pouze formální a v praxi není voliči právem vůbec reflektován.

Volit podle toho, zda politický subjekt jest stranou či hnutím mi přijde jako velmi osobité, ba až alternativně inteligentní.

P. Čech 14.7.2020 20:04

Rozdíl ,mezi politickou stranou a občanským hnutím není zásadně pouze formální. Kdyby tomu tak bylo, občanská hnutí by neexistovala. Volit podle toho zda politický subjekt je stranou či hnutím je úplně stejné jako volit podle ideologie či předvolebních slibů, nebo podle toho zda se jedná o subjekt levicový či rádobypravicový.

J. Jurax 14.7.2020 21:19

Aha.

A jaký je tedy ten rozdíl?

I. Mertl 14.7.2020 16:56

Samozřejmě, volte si podle libosti. Jen poznámka, ANO je občanské hnutí jen podle hlavičky, jinak jde o nedemokratický soukromý subjekt, kde AB má mimořádné rozhodovací pravomoci.

P. Čech 14.7.2020 20:00

AB má jen takové pravomoci, jaké mu členové hnutí dovolí.. ANO 2011 je normální politický subjekt, podobně jako i politické strany. Ve věci řízení státu je právě takové občanské hnutí tím menším zlem, jak jsem již uvedl.

Z. Lapil 14.7.2020 17:09

Trochu se zastanu STAN.

Upřímně - vlastně nevím, jak je to s volbami do Senátu, ale k volbám do Poslanecké sněmovny i obecních (nejspíš i krajských) zastupitelstev je potřeba "úřední požehnání". Toho lze dosáhnout buď nějakými podpisy nebo podobně, nebo zapsáním na kandidátku registrované strany.

STAN je strana, která, hlavně v obecních volbách, svoji kandidátku poskytne "komukoliv", aby se tak političtí amatéři vyhnuli protivné administrativě.

P. Čech 14.7.2020 20:09

STAN není strana, jde o občanské hnutí. Bohužel se jako strana chová a proto je pro mne nevolitelné. Není to ani tak vina tohoto hnutí ale zejména jeho představitelů jakými jsou Gazdík, Farský, Rakušan a jim podobní.

M. Rochovanský 15.7.2020 18:16

V předchozím příspěvku jste krásně vysvětlil matení dojmů a pojmů, ale považovat za občanská hnutí ANO a SPD - no snad vždy jen toho jednoho konkrétního občana v každém z nich, ale nevím, jestli se to počítá:-) I z toho důvodu je volit a myslet si, že přinesou něco někomu kromě jejich zakladatelů, je mírně řečeno naivní. Okamura už to přece předvedl v Úsvitu. Problém není ani tak v politicích, ti jsou takoví, jakým jsme jím dovolili být a jen toho využívají. Zbavit se politických stran, donutit je opustit zastupitelstva ad. právě to znamená anarchii. To lze jedině ve volbách, každá partaj má jasně deklarovat svůj cíl a svou tezi i my jako voliči máme mít možnost volby. A k tomu je musíme jako voliči donutit, ne si myslet, že nějaký mesiáš to za nás vše vyčistí a bude tu ráj na zemi. To bohužel zatím vždy selhalo a jednou z příčin je nezájem lidí o politiku, a pocit, že to za ně někdo vyřeší....

P. Černý 14.7.2020 10:45

Pokud demokracie nebalancuje politické programy založené na čitelných politických vizích a myšlenkách (ideologiích), co tedy vlastně balancuje v našem parlamentu (senátu)?

Délku projevů, počet komických výstupů, podíl mužů a žen nebo nečitelné zájmy v pozadí, které se nakonec slévají do jedné jediné páchnoucí, ale zato veskrze demokratické stoky?

Ano, rétorika dokáže pomoci při prosazení politických programů. Ale ještě žádný rétor nedokázat změnit aroma obsahu kanalizace.

P. Čech 14.7.2020 12:16

Skutečná zastupitelská demokracie není žádná stoka Je to systém, v němž konečné slovo ve všech oblastech ( i v těch, v nichž zastupitelé zastupují občany) mají občané, jejichž většinová vůle jako výsledek referend a všeobčanských hlasování je obecně závazná. Do stoky se slévají ideologie politických stran a tato stoka u nás vládne občanům, kteří nemají ve svých rukou naprosto žádný institut, pomocí něhož by mohli svou většinovou vůli prosadit. A k tomu aromatu obsahu kanalizace? Právě to aroma obsahu kanalizace je vytvářeno těmi rétory, jako jsou Kalousek, Fiala, Rath, Sládek a jim podobní.

P. Dupa 14.7.2020 10:01

Zrušit senát.Je zbytečný a stejně nemá žádné pravomoce.

P. Čech 14.7.2020 7:57

Ano, demokracie není ideologie, je to politický a společenský systém. A práveě proto nemůže být vedena a tvořena vládou a mocí politických stran, které na ideologiích stojí a s ideologiemi padají. Skutečná demokracie, ne ta česká, americká, německá francouzská, slovenská či jakákoliv jiná s výjimkou té švýcarské a lichtenštejnské se vyznačuje především vládou a mocí občanů. Lidí, jejichž většinová obecná vůle je stavěna nad vůli politických stran, ale i jiných, vždy menšinových spolků. Pokud toto lidé nepochopí a nevezmou za své, budou se neustále plácat mezi demokracií a anarchií. Jde o to pochopit jednu základní věc. Demokracie nerovná se svoboda. Demokracie bez svobody býti nemůže zatímco svoboda bez demokracie ano. To je ta zásadní, obecně nepochopená věc. Např. u nás svoboda ponejvíce je, demokracie však nikoliv. Zejména proto, že lidem vládnou politické strany a vnucují jim své vždy menšinové ideologie, své názory na věci obecné. Takovýto systém ovšem nikam smysluplně nevede, takový systém lidé většinově za svůj neberou. A také proto jsme dnes tam, kde jsme.

P. Andrle 14.7.2020 6:52

Nic horšího se stát již nemůže

Hlavní boj mezi konzervativci a demokraty proběhnout v Senátu nemůže, protože u nás žádní klasičtí demokraté a konzervativci nejsou. Kde by se vzali? Nejsou ani v dolní sněmovně. A navíc - byť by byli a nějaký boj by se odehrál, nemyslím si, že by Senát v jakémkoli složení mohl ohrozit další směřování naší země. Zejména, když si uvědomíte, kam tato země skutečně směřuje. Takže lapidárně řečeno - škoda slov.

P. Čech 14.7.2020 8:02

Myslím, že se mýlíte. U nás samozřejmě klasičtí demokraté a konzervativci jsou. Nejsou ovšem demokratické a konzervativní politické strany. Všechny tyto strany u nás jsou výrazně levicově zaměřené a o pravicovosti jejich představitelé jen kecají, aniž by věděli co to je. Žvaní pouze ve svůj vlastní prospěch, vzcházející z jejich stranického člensví. Občan, jakožto demokratický fenomén je absolutně nezajímá. Kam tato země skutečně směřuje? Ke klasické anarchii, kde je absolutní svoboda vydávána za demokracii. To je ten zásadní omyl v lepším případě. V horším případě to je cesta do politických pekel.

P. Andrle 14.7.2020 8:33

Nechápu, jak se mýlím, Jestliže u nás klasičtí demokraté a konzervativci pod Vás jsou, kde se tedy nacházejí? V politických stranách zřejmě podle toho co píšete nejsou, jsou tedy někde v podzemí? A o levicovosti bychom mohli také debatovat. Poslední slušně levicově smýšlející sociální demokrat byl pan Battěk nebo můj dávný přítel Jiří Löewy. Opravdového konzervativce u nás neznám žádného, i když existuje Konzervativní strana. Já vím, že všechno to bude trvat "než nám vyrostou". Obávám se, že ani setba ještě neproběhla.

P. Čech 14.7.2020 12:01

Kde se nacházejí u nás klasičtí demokraté a konzervativci? Všude mezi občany. Nikoliv ovšem mezi členy politických stran. Tito lidé ani nechtějí být členy politických stran, protože by ztratili svou svobodu rozhodování ve věcech obecných. Museli by se řídit ideologiemi těchto stran, které v žádném případě konzervativní ani demokratické nejsou. Tito lidé nejsou nikde v podzemí, jsou mezi námi. Bohužel náš volební systém nedovoluje tyto lidi přímo volit a zdá se že jen proto nejsou v politice. Levicově smýšlející, lépe řečeno levicově se chovající jsou u nás všichni členové politických stran a i většiny občanských hnutí. Je to dáno tím, že levicově smýšlejících je asi většina občanů. Politické strany a hnutí se tomu přizpůsobují, aby jimi byly voleny. Volná soutěž politických stran a jejich moc nad občany, daná ústavou, je tou příčinou absence pravicových politických stran u nás. Tedy, podle mne.

Z. Lapil 14.7.2020 17:15

"Našim" stranám vyčítám kde co, ale že by dalšími a dalšími zákony a požadovanými bumážkami naše země směřovala ke klasické anarchii? Tak bych to zrovna neformuloval.

P. Čech 14.7.2020 20:17

Vláda a moc politických stran v zemi má za následek jen obecný zmatek a chaos. Téměř nic není udéláno pořádně, téměř vše je výslednicí všelijakých handlů a nežádoucích kompromisů. Ani nahá, ani oblečená. Ani pěšky, ani na voze. Ani demokracie, ani socialismus, ani anarchie. Vždy něco mezi něčím. Takový systém nemůže efektivně fungovat, stejně jako klasická anarchie. Vzpomeňte si, jak dopadla malá a velká privatizace bez jakéhokoliv právního základu. Absolutní svoboda pro všelijaké zloděje a podvodníky, kteří beztrestně rozkradli státní majetek. To byl a je důsledek politického systému, který se velmi zdráhám nazvat demokracií. Spíše jde o socialistickou anarchii.