16.5.2021 | Svátek má Přemysl


POLITIKA: Senátní volby v nedohlednu

5.9.2008

Senát si postupně dobývá uznání veřejnosti, která v počátcích jeho existence měla sklon jej podceňovat. Pochybnosti o účelnosti jeho zřízení postupně utichají. Souběžně se zvyšuje zájem voličů o účast ve volbách. Jednoznačně to platí o 1. kole. V r. 1998 se k němu dostavilo 42,37 % registrovaných voličů, pak následoval propad až na 24,10% v r.2002, aby se účast v r. 2006 opět vyhoupla na 42,09 %. Menší zájem je o 2. kolo. Mírně nad 30% vystoupila účast v něm pouze v r. 1996 a 2002, jinak kolísala v malém rozpětí kolem 20%.

Letošním senátorským a krajským volbám se přičítá zvláštní význam také pro vnitřní život parlamentních politických stran. Očekává se, že jejich výsledky mohou vyvolat změny poměrů sil ve vedení stran, snad s výjimkou Strany zelených, v které proběhne boj o moc a koncepci stranické politiky za několik dní.

Dalším významným rysem letošních senátních voleb je zvýšení zájmu obou menších politických stran, zastoupených v Poslanecké sněmovně, o využití nezávislých kandidátů na jejich kandidátkách. KDU-ČSL postavila své kandidáty v sedmnácti obvodech. Čtyři z nich jsou nečlenové: Vlastimil Ježek, Pavel Klener, Drahomíra Peřinová a John Bok. Mírně velkorysejší ve vztahu k politicky neorganizovaným osobnostem jsou zelení, kteří jich mají mezi devatenácti kandidáty dokonce sedm: Helenu Illnerovou, Michaela Kocába, Moniku Lampovou, Pavla Dobeše, Tomáše Rothröckla, Annu Šabatovou a Romana Hakena. Tento jev je špatným znamením o stavu obou stran: nemají dostatečně rozvinutou členskou základnu, aby mohly při vytváření kandidátek vystačit s vlastními zdroji a ani s „vypůjčenými“ kandidáty nemohou obsadit všechny volební obvody. Pro úroveň činnosti Senátu a obecně pro oživení naší politické scény může být vpád politicky neorganizovaných, ale společensky aktivních, intelektuálně zdatných, a diktátem stranických sekretariátů „nezglajchšaltovaných“ osobností přínosem.

Zaznamenal jsem další drobnou zvláštnost těchto voleb. Při prohlídce vyhledávacích stránek Johna Boka na Googlu jsem zjistil, že v pravém horním rohu je umístěn sponzorovaný odkaz stávajícího senátora Škalouda, který měl navést zvědavého surfaře na jeho stránky. Vnímal jsem to především jako technický pokrok v předvolební reklamě: i sem si našla cestu informační technologie. Ale napadly mě i úvahy o zneužívání technického pokroku téměř ve všech oblastech společenského života, nyní i v předvolební reklamě: vždyť je to sofistikovanější využití reklamních prostředků protivníka než tradiční noční strhávání nebo přelepování plakátů. Ještě více mě ale potěšil smysl senátora Škalouda pro férovou soutěž: na neutrální zmínku v telefonickém rozhovoru o zmíněném sponzorovaném odkazu reagoval tím, že jej nechal odstranit.

Přestože volební dny se přibližují, a letošní volby mají zvláštní ráz a význam, média jim zatím věnují jen nepatrnou pozornost, jako by dosud byly v nedohlednu. Bylo by naopak žádoucí, aby se novináři pustili do povzbuzování pozornosti voličů a přivedli je tak k urnám. Měli by přinášet informace o kandidátech bez ohledu na kandidátku, na které se ucházejí o zvolení. V mase voličů převažují lidé politicky neorganizovaní, jejichž neinformovanost o kandidátech, popř. o profilech vysílajících politických stran může být částečnou příčinou nechuti jít k volbám. Žádá-li se po občanech, aby volili, mají přirozené právo na objektivní a vyvážené informace z nezávislých zdrojů o kandidátech, a média by jim je měla poskytnout. Předvolební kampaně kandidátů nejsou vhodným zdrojem informací, protože jsou tendenční, tedy mnohdy zavádějící.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.