Neviditelný pes

POLITIKA: Semafor pro Česko?

29.7.2020

Je to dobrý nápad ten SEMAFOR? Podle všeho je to systém, který může jen dál vzbuzovat emoce mezi politiky, protože dnes už je čínská chřipka pouze a jenom politicky zneužívaný problém.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (ČPS) si na Lidovky.cz postěžovat,

že i když s myšlenkou jasného plánu opatření navázaného na dostupná data přišli Piráti, vládní provedení mu přijde nešťastné. „A moc nechápu, proč by Praha měla být jako jediná v tom vyšším stupni,“ řekl. Dodal, že i když si podklady ještě podrobně neprošel, protože vláda mu je neposkytla předem, nevidí nyní zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je však situace taková, že zařazení Prahy do nejrizikovější zóny je správné.

„V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl ministr. Reprodukční číslo je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného. Ministr dodal, že systém nemůže fungovat tak, že epidemiologové budou vyhodnocovat objektivně data, ale bude se proti tomu bránit „každý starosta a hejtman“. První oficiální mapu ministerstvo vydá za týden.

Zdá se mi, že Vojtěch udeřil hřebíček na hlavičku. Už od překotného vyhlášení zpřísněných opatření v Moravskoslezském kraji se hejtman Ivo Vondrák cítil velmi dotčen tím, že ho KHS Ostrava úplně pominula. Vondrák řekl, že mu sice ředitelka KHS „něco naznačila“, ale vyhlášení opatření z minuty na minutu ho zaskočilo, stejně jako rozsah zásahu do života lidí v kraji. 

Už tehdy se do debaty zapojil, možná ne zrovna šťastně, ministr Vojtěch. Obhajoval rozhodnutí KHS, kritizoval pouze způsob komunikace. Až premiér Andrej Babiš se po návratu z Bruselu vyjádřil naprosto přesně. Prohlásil (parafrázuji), že není možné ponechat KHS takové pravomoci, když politickou odpovědnost v krajích nesou hejtmani a na celostátní úrovni nese svou kůži na trh právě Vojtěch. Také Jan Hamáček „přiložil“ své polínko o „špatné komunikaci“, aby mu Babiš připomněl starost o Českou poštu.

Výše uvedené jen dokresluje, že snaha Vojtěcha udělat z opatření jen a pouze věc epidemiologů, je politicky neprůchodná. Hodně jsem se zasmál, když opoziční piráti chválili v ČT zavedení semaforu jako svůj nápad, který vláda realizuje „po třech měsících od jejich návrhu“.

Zato kritika takzvané „chytré karantény“ z řad opozice zřejmě míří na správnou stranu. I podle vyjádření epidemiologů jsou kraje, kde se systém využívá, a kraje, které ho „příliš nepoužívají“. Premiér Babiš nyní zasedne v čele vládního orgánu dohlížejícího na „chytrou karanténu“. Tato nová vládní aktivita má evidentně za cíl smířit Hamáčka a Vojtěcha (ti jsou v této dohlížitelské vládní skupině také).

Zdá se, že Babiš na rozdíl od Vojtěcha chápe, že pokud by dovolil hygienikům absolutní moc nad nařízeními a zákazy, mohlo by to velmi poškodit politiku hnutí ANO a mohlo by se to negativně promítnout do výsledku hnutí v krajských volbách. Proti přemrštěným opatřením se už ozvali i hudebníci, kteří doplácejí na to, že nejsou festivaly, že není možné uspořádat koncert venku pro více než tisíc osob. Obecně je dle mého soudu znát, že lidé začínají být ze zákazů a nařízení naštvaní a chtějí vidět „světlo na konci tunelu“. To, co bylo možné obhájit v rámci nouzového stavu, bude mnohem těžší uhájit v současné době. 

A ještě jeden nonsens, široce propagovaný ČT, stojí za zmínku. Je tím záměna dvou slov – infikovaný člověk a nemocný člověk. Ačkoliv ČT stále vytváří dojem, že je to totéž, není to totéž. Naprostá většina infikovaných lidí má malé nebo žádné příznaky nemoci, těžce nemocných je v Česku v posledních týdnech mezi deseti až dvaceti, v nemocnicích se s těžším průběhem nemoci léčí dalších asi sto osob. To je několikanásobně méně než v dubnu. Právě takzvaná chytrá karanténa by měla vést k omezení plošných zákazů na co nejmenší míru.

Opět tak mohu jenom konstatovat, že nelze stejná opatření z doby počátku virové pandemie prodat stejně dobře v současnosti. Zdá se mi, že Babiš si je vědom dvojsečnosti těchto staronových opatření a zejména toho, že odpovědnost nese přes všechny i ty nejchytřejší epidemiology v Česku právě a jenom vláda. Vládní strany by proto měly pracovat tak, aby na semaforu po krajských a senátních volbách nesvítila pro řadu jejich kandidátů červená stopka.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek