POLITIKA: Schwarzenberg versus Čunek
Kromě jiného na něm vypovídala ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která u soudu řekla, že na ni byly činěny politické tlaky, aby kauzu Čunek zdržovala, a padl tam znovu výrok, který údajně řekl místopředseda nejvyššího soudu Pavel Kučera: "Nezávislost justice musí ustoupit politickým zájmům".
V pátek se zase konala fraška u přerovského soudu, kde probíhal soud s podnikatelem Romanem Vaškůjem, obviněným z pokusu podplatit Marcelu Urbanovou, aby odvolala své obvinění. Paní Urbanová je korunní svědkyni ve stíhání proti panu Čunkovi: tvrdila, že převzal úplatek ve výši půl milionu korun. Pan Čunek odmítl před soudem vypovídat, s tím, že jako senátor má povinnost zachovat mlčenlivost o věcech, o nichž se dozví v souvislosti s výkonem mandátu, což soudce neuznal a prohlásil jeho vyjádření za účelové. Nejprve mu uložil pokutu, ale pak si uvědomil, že senátorovi pokutu uložit nelze a bude na předsedovi senátu požadovat, aby panu Čunkovi uložil kázeňský postih.
Pro pořádek dodejme, že stíhání pro převzetí úplatku zastavil již dříve žalobce Arif Salichov a zdůvodnění, které bylo rovněž zveřejněno minulý týden, právní experti označují za profesionální.
Hlavní problém ale zůstává, a ten se k soudu nedostal: Šéf lidovců si koncem devadesátých let uložil do bank dohromady 3,5 milionu korun. Jenže korupční vyšetřování jeho kauzy v souvislosti s úplatkem prokázalo, že si je nemohl vydělat. Pan Čunek ale říká, že si milion ušetřil z platu bezpečnostního technika, který i s platem jeho manželky činil dohromady za zmiňovanou dobu 1,6 milionu, ale to by rodina nesměla jíst a nic si na sebe kupovat oblečení. Zbytek si prý půjčil od své tchýně, která pracovala jako školnice a od bratrance Jana Machů. Tchýně to nikdy nepotvrdila a bratranec si tolik peněz mohl taky těžko ušetřit, ale tvrdí, že je zdědil po svém otci. Navíc peníze ukládal do bank vzdálených od jeho bydliště a ještě na ztracenou občanku. Státní žalobce pan Salichov tyto nesrovnalosti potvrzuje. V tomto bodě kauza připomíná staré výmluvy Stanislava Grosse, který ovšem z funkce premiéra kvůli tomu musel odstoupit.
Jak známo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg původně řekl, že s premiérem Čunkem nebude sedět ve vládě, pokud se jeho finance neobjasní. Když se pan Čunek do vlády vrátil, došlo k dohodě, že Schwarzenberg odstoupí, pokud jeho auditoři najdou v Čunkově financích nesrovnalosti.
Na Karla Schwarzenberga se snesla spousta nařčení, že nedodržel slovo, i když jeho situace byla svízelná: byl po operaci srdce a musel váhat mezi oslabením či položením vlády a pošpiněním svého jména. Navíc odborníci tvrdili, že běžné auditorské firmy nic nevyšetří a jejich závěr bude diplomatický, tudíž nejasný.
V pátek Hospodářské noviny přišly s dobrou zprávou: Karel Schwarzenberg si za několik milionů najal na Čunkův audit nejrenomovanější detektivní a auditorskou firmu na světě, která se jmenuje Kroll. Tato firma je známá tím, že nepracuje jako učetní, ale spíše jako policie a právníci, taky mezi jejich 300 zaměstnanci je spousty bývalých špičkových policistů a právníků. Je známá absolutní nestranností. Výsledek by měl být známý do šesti neděl a nebude se už týkat jen pana Čunka. Sám Karel Schwarzenberg řekl: "Když audit povede k tomu, aby se pročistilo politické prostředí a zavede princip, že politici musí být naprosto čistí, že pro ně platí obrácená důkazní povinnost, tak investované peníze budou stát za to." Schwarzenbergův krok je zásadní: místo knížecích rad učinil knížecí čin. Škoda, že se v podobných případech takhle nechová vláda či jednotlivé politické strany, když panujícím pochybnosti je jejich pověst nejvíce ohrožená.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Autor je novinář a spisovatel