12.8.2022 | Svátek má Klára


POLITIKA: Schwarzenberg a budoucnost pravice

9.10.2015

O deset mandátů víc než ODS získala TOP 09 ve sněmovních volbách na podzim roku 2013. Zvítězila tak v souboji dvou stran, které dominují pravé části politického spektra. Spokojenost z tohoto výsledku musel mírnit fakt, že volební zisk stačil pouze na čtvrté místo v pomyslném žebříčku.

Součet křesel, která TOP 09 obsadila spolu s ODS, navíc dával menší číslo než počet mandátů, které získala sama vítězná sociální demokracie. Nestačilo to dokonce ani na hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše, které skončilo na druhém místě. Lakonicky řečeno, pravice utrpěla výprask a o mnoho lépe nedopadla ani o rok později při volbách do třetiny Senátu.

To vše se odehrávalo po historicky první přímé volbě prezidenta, ve které výrazně uspěl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Po jeho postupu do druhého kola a slušné voličské podpoře se přitom předpokládalo, že by na jeho „prezidentské“ popularitě mohla vydělat TOP 09 a tím i pravice. Výsledky sněmovních i senátních voleb toto očekávání nenaplnily.

Proto by pozvolné odcházení Karla Schwarzenberga z politiky nemělo mít zásadní vliv na budoucnost pravice v zemi. Navíc končící předseda TOP 09 se převtělí do role předsedy čestného, kterého bude strana i nadále nejrůznější formou využívat při oslovování voličů, především těch patřících k městským liberálům.

Ti se už v minulosti museli vyrovnat s tím, že zásadní vliv na chod TOP 09 měl první místopředseda Miroslav Kalousek. Na tom se nic nezmění ani v momentu, kdy jeho vůdčí role bude formálně potvrzena zvolením novým předsedou.

Právě kontroverzní pověst budoucího šéfa TOP 09 připomíná zásadní problém nejsilnějších pravicových stran v zemi. Je jím ztráta důvěryhodnosti. Mnoho vyřčených slibů mířících k cílovým skupinám voličů zůstalo nenaplněno. Konkrétní činy šly často proti nim. Pošramocená pověst se těžko a jen zvolna může napravovat.

V tom Karel Schwarzenberg nemůže hrát vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu klíčovou roli. Ke cti mu slouží, že to pochopil a zamířil k pozvolnému odchodu. Pro budoucnost tuzemské pravice je zásadní, zda obrození TOP 09 a ODS budou Miroslav Kalousek nebo Petr Fiala schopni.

První z nich se o to pokouší především vymezováním se proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi. Druhý zase vsadil na strach z přílivu uprchlíků. Výsledky průzkumů veřejného mínění zatím dokazují, že to na voliče dostatečně nezabírá.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus