5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Šaškárna kolem ministra

3.7.2019

Tak tady údajně máme vládní krizi a možná, jak někteří již zpovykaně avizují, krizi ústavní. Kdyby to někdo chtěl vymyslet tak nějak cíleně, myslím, že by to nevymyslel. Šéfovi socialistů Hamáčkovi se to povedlo nechtěně na první dobrou. Ministr kultury Staněk odvolá dva ředitele galerií, kultůrní franta se ozve hlasem mocným, že to je šlendrián a útok na kulturu, Hamáček a jeho místopředseda Onderka nejprve že Staněk jejich důvěru má, ale pak hned že zase ne a šup s ním pryč. A je vymalováno. 

Staněk dojde za Zemanem s demisí a president že ne. Tak se do toho Hamáček pustí sám, Babiš jako premiér že jo, a tím nabijí Zemanovi, který jako nejvyšší už jim všem vesele mydlí schody s oprávněným pocitem, že jsou to všichni šmokové, kteří nemají dost rozvahy a odvahy to udělat rázně a pořádně. Kdyby podrželi ti neschopové z vedení ČSSD svého ministra, kulturní nositelé jediné, jen jim zjevené pravdy by si poštěkali a byl by za čas klid. Takhle je z toho trapný vřed. Jsou to hrozní diletanti, ti naši socialisté.

Tady trochu nerozumím AB. Komentátoři říkají, že si to nechce rozházet s MZ kompetenční žalobou, ale já myslím, že by úplně stačilo, kdyby přestal tančit odzemek a MZ řekl jasně, jak to bude. Zájmem MZ nemůže být potopit svoji vládu v čele s AB, například i proto, že jednak svým účinkováním v ní socialisté postupně chcípou na úbytě kvůli své neschopnosti, a také proto, že na mezinárodním poli si AB jako premiér vůbec nevede špatně, například v oblasti imigrační krize v EU, a to plně ladí s názorem presidenta republiky.

Ale možná je to ještě jinak. AB si také vychutnává zcela zmateného a již dnes pokořeného JH tak jako MZ a ví, že kdyby se náhodou ti pytlíci z ČSSD pochlapili a jako jeden muž praštili s ministerskými seslemi, předčasné volby vyhraje, do voleb ho MZ tak jako tak pověří sestavením vlády a on to udělá třeba i s Okamurou (počtem mandátů na tom bude lépe než se socialisty). No a komunisté se tam zase srovnají do svých pozic. V posledním rozhovoru na ČRo na otázku, zda by vládu sestavoval s SPD, se vyhnul přímé odpovědi, jen uvedl, že ANO již svůj postoj k SPD kdysi vyjádřilo. 

 Předčasné volby pak znovu vyhraje ANO a myslím, že Babišův postoj v nynějším sumýši EU o rozdělování postů mu hodně pomůže. AB je totiž po dlouhé době premiér, který hájí zájmy této země v rozplizlých strukturách EU, jež neberou „východ“ ani vteřinu vážně. Voliči to nezapomenou. Jeho postoj k Timmermansovi je naprosto správný a chvály hodný. Miliony chlívek se pak ustávkují do bezvědomí a budou nejspíš požadovat výměnu té hloupé části národa.

A tak tady probíhá tato trapná šaráda kvůli jednomu bezvýznamnému ministerstvu a ministrovi a všechny televize včetně ČT se na té šaškárně ujímají a zpravodajsky to pokrývají málem jako setkání Reagana s Gorbačovem. Naopak o dramatu na sumýši v Bruseli (kde se poprvé vede pořádně politický boj o další směřování EU při zjevně drsných jednáních o základních postech v EU), což by si zasloužila přinejmenším od ČT pořádné zpravodajské pokrytí od rána do večera podle toho, jak se situace složitě vyvíjí, jsme se dovídali jen v krátkých šotech, jejichž délka se rovnala zprávě o opravě zvonice v Horní Dolní, a teprve dnes, v pondělí 1. 7. odpoledne, poté, co se kluci a holky na rozdělení pro odpor V4 včetně AB nedohodli (pánové rozházeli Macronovi a Merkelové hračky rozdané v Ósace na G 20), začíná ČT reagovat. 

A to už sumýš EU vůbec neporovnávám s pokrytím situace AB na zoraných polích dotačních; na tom dělají úplně všichni včetně jurodivé Nory Tramvajenky Fridrichové.

A takhle my tady žijeme.