Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Rozdělení republiky

Dokonce ani prezidentské projevy nemají stejnou váhu. Některé jsou spíše formální, jiné se přímo dotýkají horké politiky.

Mezi takové lze jistě zařadit projev prezidenta republiky 21. srpna t.r. Je pravděpodobné, že je to zatím nejdůležitější Klausův projev. Jednoznačně totiž vyznačil vnitropolitickou i mezinárodněpolitickou linii, které se bude mnoho občanů přidržovat, zatímco mnoho z nás bude proti.

Vnitropoliticky je Klausův projev důležitý tím, že se ani slovem nezmínil o odpovědnosti komunistů a reformních komunistů (Dubček) za to, co se stalo a zvláště po 21. srpnu. Mezinárodněpoliticky je prezidentův projev strukturovaný. Na jedné straně kategoricky vyjímá z odpovědnosti za 21. srpen ruský národ (a to nepříliš legitimním způsobem – obětí komunistického režimu byly i desetitisíce Rusů – jenže zde se hovoří o srpnové invazi). Na straně druhé říká, že za invazi má odpovědnost pouze sovětská okupační moc. Škoda, že prezident vynechal ruský stát (a kdo jiný než stát nás okupoval?), ale nevynechal Západ. Zdůrazňuje odpovědnost západních států, které se údajně chovaly jako ruské vedení („eto vaše dělo“, říká rusky jakoby ze strany Západu). Reakce západního světa, byť i verbálně rozhořčená, nevedla k žádným skutečným akcím na pomoc napadenému Československu.

Na adresu Západu je míněno i to, co prezident říká o tom, čí zájmymáme sledovat. Bez ohledu na to, jaký je na našem území společenský režim, není „sen o naší samostatnosti a svrchovanosti pouhou fikcí“. Je zapotřebí chápat, že nemusíme brát ohledy na zájmy velmocí a mezinárodních uskupení a rozhodně ne „v mírném a uctivém předklonu brát, co je nám více či méně velkoryse nabízeno.“ Máme odpovědnost sdělit své zkušenosti občanům států, kteří neprošly komunistickým režimem. Často u nich slábne „odhodlání bránit demokracii i chuť k individuální odpovědnosti za sebe a své rodiny… snadno sahají po zdánlivě nekonečných, často až nemravných výhodách takzvaného sociálního státu.“

Za této situace je naší povinností zprostředkovávat jim známou pravdu „že je nesmírně obtížné lehkomyslně ztracenou svobodu dostat zpět…“. O Gruzii neřekl prezident ani slovo.

Svým projevem Václav Klaus vytyčil po dlouhé době zřetelnou hranici oddělující ty, kteří jsou naladěni prorusky (a to bez ohledu na stranickou příslušnost), a na občany, kteří uvažují a usilují o evropskou integraci a většinou mají z velké mocnosti na východě strach. Až dosud byli lidé u nás politicky rozděleni podle stranické příslušnosti; teď budou rozděleni na proruské a proevropské. Nyní tedy vzniká nebezpečí, které nemusí být jen vymyšlené. Socialisticky smýšlejícímu českému národu bylo už jednou ohledně základny ze strany Ruska vyhrožováno a nezdá se, že příští výhružky se setkají se statečným odporem (to znamená, že mohou vést k nepříjemným opatřením).

Na druhé straně je patrné, jak je důležité pracovat pro evropskou integraci. Evropa je silnější než Rusko – lépe řečeno byla by, kdyby nebyla zcela roztříštěna. U nás v Česku ukázal projev prezidenta, jak je důležité nepropadnout strachu z velkého souseda a věnovat se úsilí o skutečnou integraci Evropy.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly...

mls Markéta Lankašová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz