Úterý 17. června 2025, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Rovnováha, pat nebo spontánní sesuv k většinovému volebnímu systému?

diskuse (47)

Vyrovnání volebních preferencí hlavních volebních rivalů je sice spojeno s obnoveným tahem ČSSD k moci a návratem méně rozhodného elektorátu do hry, ale především ukazuje hlubší zájem české společnosti na rovnováze sil soupeřících stran. V situaci, kdy se bojuje jenom o moc, dělají se populistická gesta a nikdo nenabízí jasnou změnu a program posunu českého státu mezi dynamické evropské země střední velikosti, je vyrovnaný poměr sil řešením, které nedá nikomu jednoznačný mandát k vládě. A pokud se poměry mezi hlavními stranami a uvnitř těchto stran nezmění, nezmění se ani rovnovážný, ne-li cíleně nerozhodný poměr sil ve společnosti. Voliči si mocenské equilibrium ohlídají i ve volbách.

Rovnovážná situace v české politice má svá pozitiva i negativa. Mezi pozitiva lze jistě počítat pokračující rozkrývání a čištění zkorumpovaných segmentů české politiky, což postihuje všechny parlamentní strany bez rozdílu. Menší strany zřejmě zaplatí ztrátou svých pozic a relevance. Větší budou nuceny vést stále tvrdší a osobnější volební kampaň, v které budou hrát určující roli policejní, bankovní a zpravodajské informace a odstřelování jednotlivých figur na soupeřově palubě. Je to i cena za to, že se hlavní strany nedokázaly očistit samy a lze očekávat, že zdaleka nejsme v očistě u konce. Kdo zvládne tento proces ve svých řadách rychleji, bude dříve v prostoru pozitivní komunikace s voliči.

Mezi negativa je třeba počítat to, že česká politika asi v příštích letech nesplní, co bychom potřebovali. Nebude aktivní hnací silou hospodářské a společenské dynamiky, kterou prožíváme po začlenění do evropského prostředí. Počátkem 90. let politika „táhla“ strukturálně zaostalou ekonomiku i společnost k reformám a k výkonnosti, dnes naopak brzdí nebo tempu nestačí. Namísto souboje o budoucnost a modernizaci země budeme nadále zaměstnáni zátěží transformační minulosti, jejími zbytky a odpadky. Čelný střet hlavních aktérů o budoucnost by českou politiku vrátil na hranu dění, čelný střet o transformační minulost bude čistě věcí politických stran samých.

Stranický pat je důsledkem toho, že ODS věrohodně neopustila svou protievropskou populistickou pozici ve prospěch liberálních proevropských reforem. ČSSD nemá odvahu nabídnout svému opatrnému elektorátu nutnou modernizaci sociálního, zdravotního a důchodového systému a expanzi příležitostí pro vzdělání a dynamizaci trhu pracovních sil.

Výsledkem současného stavu české politiky je snaha elektorátu vyvážit a utlumit sílu soupeřů. Gravitační síla obou hlavních rivalů roste, a proto se uzavírá prostor menším a malým stranám, jejichž váha pro modernizaci země mizí. Může to skutečně znamenat přechod k většinovému systému dvou stran? Teoreticky ano, například kartelovou dohodou hlavních rivalů, prakticky spíše těžko, protože není pravděpodobné, že by jedna strana získala nadpoloviční většinu a že by to voliči druhé strany připustili. O masivním vítězství jedné strany není v českých zemích - při mizerné politické, personální a programové nabídce – nadpoloviční zájem.

Obě hlavní řešení povolební situace ale nejspíše povedou ke změnám české politické scény. Při uzavření levicové (skryté či otevřené) koalice s KSČM možná dojde k rozštěpení ČSSD, z které odejde liberální křídlo, jež by se mohlo stát základem moderní liberální levice. Vznikne-li velká koalice, dojde spíše k rozštěpení již dnes rozhádané a vnitřně nesoudržné ODS a k odchodu nepragmatické a ideově méně gumové frakce, která bude mít šanci obsadit pozici konstruktivní proevpropské pravice.

Zesilující role negativní kampaně a populistické rétoriky potlačuje naději na racionální diskurz o směru vývoje země a v důsledku i šanci na politický „únik“ kohokoli z oběžné dráhy minulých českých transformačních poměrů směrem k budoucím příležitostem českých zemí. V iracionálním politickém prostředí se racionální volič pohybuje obtížně, ale není to nemožné. Dbejme tedy alespoň, aby se nejdříve modernizovala, očistila a reformovala samotná česká politická scéna. I to by byla změna k lepšímu.

(Článek byl ve zkrácené formě uveřejněn v Hospodářských novinách 23.1.2006)

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2025

V pondělí představili Piráti svůj program.

Jan Ferenc
17. 6. 2025

Současný tarifní systém je složitý a hlavně zastaralý.

Gita Zbavitelová
17. 6. 2025

Mnoho Íránců se z útoků raduje a doufá, že režim padne.

Petr Kolman
17. 6. 2025

Když vás v devět nepustí do hospody, která zavírá v deset.

Ivo Fencl
17. 6. 2025

Lucie Hášová Truhelková: Příběhy čtvrtí.

Zbyněk Petráček
17. 6. 2025

Ceníte si Schengen? Jak kdo. Někteří berou jako plus, když mohou letět třeba do Španělska, aniž by...

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. „Je...

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2025

V pražských Kbelích přistálo brzy ráno letadlo, které Česko vyslalo pro své občany v Izraeli....

jar Pavel Stojar, ČTK
17. 6. 2025

Velký požár pily na zpracování dřeva vypukl v noci z pondělí na úterý ve Velkých Karlovicích na...

ČTK, Lidovky.cz
17. 6. 2025

Městský soud v Brně za zneužívání zvláštního policejního fondu na placení informátorů zpřísnil...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz