19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

POLITIKA: Referendum

Referendum neboli plebiscit je v češtině používáno v různých významech. Záleží na tom, co se propagátorovi více hodí. Referendum se dnes používá častěji, protože nikdo se nechce ztotožnit se spojením plebei scitum - lidu se uzdálo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 17.4.2014 10:39

Re: Švýcarsko

Autor nevyslovuje svůj názor na švýcarskou demokracii, ale postoj EU-kracie, která ihned referendum o imigraci ostře a se sankčními výhrůžkami odmítla!

Myslíte, že "lidovým vetem" by bylo možno odmítnout např. podporu OZE, pozitivní diskriminaci (sociálně nepřizpůsobivých), zbavit zahraniční kapitál výsad, které ho zvýhodňují vůči našim podnikům...?

Já ne. K tomu by bylo potřeba jít podobnou cestou jako orbánovské Maďarsko (politickým rozdrcením EU-hujerů) a to jsme bohužel v masmédii vyprovokovaném boji s "korupcí" úplně prošvihli!

B. Rybák 17.4.2014 10:25

Naivita:

Bezkonkurenčně nejdůležitější a v tuto chvíli již téměř úplně prohraný zápas se v této zemi vede o naši suverenitu, tedy o naši přeměnu na DEU-protektorát (montovnu ovládanou cizími bankami a cizími obchodními řetězci).

Pokud si někdo myslí, že (našim) občanům se nezodpovídající bruselské elity tento proces, s nímž souvisí všechny naše opravdu důležité problémy ohrozí lidovými referendy, je velmi naivní (chybu, díky níž museli vynucovat reparát z irského referenda, nebo obtížně prosazovat referendy odmítnutou ústavu EU pod názvem "Lisabonská smlouva" už nikdy nebudou opakovat!

Nemusíme si tedy ani lámat hlavu se zneužitelností referend v krizovém období a navíc v zemi, která nemá pod kontrolou svá masmédia. Místní referenda, mohou být někdy užitečná, nicméně je to příliš mnoho povyku pro "nic".

P. Papež 16.4.2014 21:17

Re: Volič volil toho méně špatného !

Volič ukázal, že i v přímo volbě je jednoduše manipulovatelný. Spíše vyhrál ten, který více lhal.

J. Šejnoha 16.4.2014 14:22

Švýcarsko

Dle  autora  to mají ve Švýcarsku úplně  špatně  vymyšlené ?

Samozřejmě, že  vždy  záleží na  demokratické tradici a kultivovanosti národa a politiků.

To ale nic neměmní na faktu, že  institut referenda na konkrétnín otázku je  nejdenokratičtější  systém vůbec.

Kvůli nízké úrovni politiků je pro nás vhdoný systém lidového veta, který navrhují  Svobodní. Odstrňuje problém formulace otázek.

J. Mrázek 16.4.2014 6:00

Volič volil toho méně špatného !

Nikoli na základě lživých ale teoreticky možných scénářů. Nepřu se o kvalitě dotyčného. Nicméně volba byla náš chlív, nebo časem cizí chléveček v podobě protektorátu, což se vlastně stejně už děje s každou další "dobrovolnou" Lisabonskou smlouvou, pod vedením socialistů EU. Vzpomenete si, že národní socialismus= nacismus= fašismus striktně tohle uplatňující je jedno a to samé? Nebo je lepší zapomenout a očekávat další světlé zítřky? Problémem je, že EU z úsporných důvodů už zhasla světélko naděje na konci toho megatunelu .... Chápu Vás, je lepší ze světa v požehnaném věku  odcházet raději s mylným pocitem, že je vše v nejlepším pořádku, bez trápení se .... ale co ty další generace ???? Máma by Vám dala...