10.4.2020 | Svátek má Darja


POLITIKA: Rath a krajské volby

11.8.2012

Po vypršení termínu pro podání kandidátek do krajských voleb je zřejmé, kdo všechno se hodlá ucházet o přízeň občanů. Jako tradičně to vedle zavedených stran budou i různá místní uskupení, která budou o hlasy voličů usilovat v jednom jediném regionu. Patří mezi ně i subjekt s názvem Středočeši 2012.cz.

U jeho zrodu stál starosta obce Hostivice. Do čela kandidátky potom byla vybrána Berill Mascheková. Na první pohled to nejsou všeobecně známé osobnosti, které by přitahovaly pozornost veřejnosti. Přesto se jedná o zaznamenání hodnou aktivitu. V krajských volbách se bude snažit uspět hnutí, které je určitým způsobem spojeno s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Iniciátor vzniku Středočechů 2012.cz starosta Hostivic byl s Rathem v úzkém kontaktu, když do místa bydliště tehdejšího hejtmana plynuly ve velkém krajské prostředky na rozvoj obce. Mascheková zase působila jako mluvčí hejtmana v době, kdy středním Čechám vládl právě Rath a po jeho zatčení velmi rychle v této funkci skončila.

V neposlední řadě měl na kandidátce figurovat i sám vazebně stíhaný Rath. Nakonec představitelé hnutí od této myšlenky ustoupili a mezi uchazeče o křesla v krajském zastupitelstvu zařadili alespoň Rathovu manželku. O dalších možných propojeních lze už pouze spekulovat. Například v souvislosti s penězi, které vynaloží na předvolební kampaň. Na co v ní chtějí konkrétně vsadit, to prý musí ještě dohodnout. Přesto lze očekávat, že přízeň voličů budou chtít částečně získat i s pomocí Rathova jména.

Patrně počítají s tím, že v některých místech středočeského regionu mohou nad Rathovým trestním stíháním převážit konkrétní věci, které tam byly vybudovány. Bývalý hejtman si totiž systematicky budoval obrázek člověka, bez kterého by nevznikly některé stavby, nekonaly se nejrůznější akce a podobně. Kdo chtěl získat finance od kraje, musel dát názorně najevo, že se tak stalo s přispěním hejtmana Davida Ratha. I když po jeho zatčení řada takovýchto cedulí zmizela. Proto letos v říjnu dojde k zajímavému testu, kolik se najde občanů ochotných věřit tomu, že Rath se ve vedení kraje snažil o veřejné blaho a ne pomocí korupce obrazně řečeno o naplnění vlastní kapsy.

Zároveň nelze vyloučit, že by se do kampaně mohl zapojit sám bývalý středočeský hejtman. Ten sice nadále dlí ve vazební věznici, ale existuje možnost, že by ji v následujících týdnech mohl opustit. Potom by mu nic nebránilo ve výkonu poslaneckého mandátu a v případném angažování se v předvolební kampani. Aby k tomu došlo, musely by pominout všechny důvody, proč se momentálně nachází za mřížemi. Je tam proto, aby neovlivňoval svědky, nepokračoval v trestné činnosti a případně neutekl. Soud dosud žádosti o propuštění z vazby odmítl s tvrzením, že důvody vazebního stíhání trvají.

I když si lze například jen obtížně představit, jakým způsobem by mohl pokračovat v trestné činnosti, která měla být založena na korupci při přidělování veřejných zakázek. Rath totiž přišel o všechny významné funkce, kde by na tok státních financí mohl mít zásadní vliv. Zůstal mu pouze poslanecký mandát. Lze si jen obtížně představit, že by v současné době někdo s Rathem dohadoval další tunelování financí z veřejných rozpočtů.

V půlce srpna zároveň vyprší termín, kdy by měl pominout důvod zadržení kvůli ovlivňování svědků. Takže nelze vyloučit, že se bývalý středočeský hejtman objeví na svobodě. Což pochopitelně neznamená, že by jeho trestní stíhání nemělo pokračovat. Jen těžko si lze představit, že by za mřížemi pobýval až do pravomocného rozhodnutí o konci tohoto případu. Ať už v podobě výroku státního zástupce, který by případně trestní stíhání zastavil, nebo velmi pravděpodobně ve formě rozsudku soudu.

Bez ohledu na to, zda vůbec a případně jakým způsobem se Rath do předvolební kampaně zapojí, ovlivní jeho kauza předvolební atmosféru ve středních Čechách. Konkrétně sociální demokraté se jen obtížně budou od Rathových aktivit výrazněji distancovat, když mu při nich minimálně svojí pasivitou asistovali.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.