20.10.2019 | Svátek má Vendelín


POLITIKA: Rakety by nám přinesly bezpečnost i prestiž

4.7.2006

V posledních dnech se v českých médiích rozeběhla diskuse na téma možného umístění protiraketové obrany USA v České republice. Úkolem naší nové vlády bude informovat veřejnost o pozitivech i negativech, která by z tohoto rozhodnutí pro občany Česka vyplynula. Ke konečnému rozhodnutí pak nesmí dojít za zavřenými dveřmi bez účasti občanů. V tomto se nová vláda musí od té předchozí lišit.

Spolupráce Evropy a USA je a vždy byla v otázkách mezinárodní bezpečnosti klíčová. Od pádu totalitního režimu jsme usilovali o členství v Evropské unii a NATO - v členství jsme viděli zejména záruku zajištění naší vlastní bezpečnosti. Dnes diskutujeme o bezprecedentním kroku, který může naší bezpečnost výrazně posílit. Česká republika tak může sehrát v tomto transatlantickém spojenectví velmi pozitivní roli. Musíme si však uvědomit, že případná výstavba protiraketového a radarového obranného systému v ČR nebude jednostranným rozhodnutím Spojených států - ze strany ČR vyžaduje aktivní spolupráci a splnění předem dohodnutých podmínek.

Protiraketová obrana je jedním z řešení, jak lze efektivně čelit současným mezinárodněpolitickým rizikům a potenciálním hrozbám, které musí každá odpovědně koncipovaná strategie obranné politiky předvídat. Terorismus a šíření zbraní hromadného ničení je zásadním problémem pro celý svět a pro Západ obzvlášť. Musíme se včas připravit na situace, kdy budou disponovat jadernými zbraněmi státy, které k otázkám terorismu a šíření zbraní hromadného ničení zaujímají nejednoznačné stanovisko. Rozmístění raketových základen v některých evropských zemích povede ke zlepšení celkové bezpečnostní ochrany nejen pro ČR, ale i pro celý evropský kontinent.

Je důležité vědět, že raketový systém, o jehož vybudování v Česku se uvažuje, nemá charakter útočný, ale výlučně obranný. To je podstatný fakt, a to nejen pro zvýšení pocitu bezpečí českých občanů, ale i pro udržení našich bilaterálních vztahů se státy, které podobným obranným systémem nedisponují. Z ekonomických, ale i bezpečnostních důvodů se to týká zejména vztahů s Ruskou federací a Čínou, které nad budováním raketových základen v Evropě tradičně vyjadřují znepokojení. Instalace raketového systému v Evropě nesmí ohrozit strategickou spolupráci mezi těmito zeměmi na jedné straně a NATO a EU na straně druhé. Je proto na místě, aby i těmto státům byly poskytnuty dostatečné informace a dostalo se jim ujištění, že tento obranný systém není namířen proti nim.

Za umístění systému na svém území nyní velmi intenzivně lobuje Polsko, pro jehož diplomaty je jeho získání jednou z nejvyšších priorit posledních let. Obdobně v uplynulém roce Bulharsko a Rumunsko velmi silně usilovaly o získání amerických logistických základen. A v neposlední řadě nedávno Pentagonem oznámené rušení několika základen v Německu vyvolalo protesty stovek podnikatelů a živnostníků. Lze tedy konstatovat, že suverénní státy - přátelé a spojenci České republiky - hodně stojí o americkou vojenskou přítomnost. Z jakých důvodů?

Země na západě i východě Evropy totiž dospěly k závěru, že jednoznačně posílí jejich bezpečnost a za druhé neméně významně prospívají místním ekonomikám. Umístění podobných základen v Německu, Velké Británii, Turecku, Holandsku, Islandu a v dalších zemích bylo vždy pro tyto země i ekonomicky velmi výhodné. Rovněž českému průmyslu by se otevřely nové možnosti, ať už proto, že by došlo k přílivu nových investic, rychlejšímu rozvoji infrastruktury či snadnějšímu přístupu k moderním technologiím. Dopady by byly zřejmé i v oblasti zaměstnanosti, kde by došlo ke zvýšení počtu pracovních míst. Takováto investice může být jednoznačně hodnocena příznivě. Již v tuto chvíli můžeme konstatovat, že zapojení ČR do projektu protiraketové obrany by zvýšilo naší prestiž na mezinárodní scéně a prestiž České republiky v očích našich spojenců. Šance, být aktivním hráčem - spolunositelem obranného systému nadnárodního významu - je pro Českou republiku výzva a příležitost, jakou jsme dosud nikdy nedostali.

Lidové noviny, 3.7.2006

primátor Ústí n. Labem, poslanec PČRAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.