Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

POLITIKA: Pseudopodnikatelé a paraziti

V naší zemi působí cca 570 tisíc OSVČ, pro které je tato činnost hlavním zdrojem obživy, a dalších cca 400 tisíc vedlejších, tedy takových, kteří si omezeným provozováním živnosti jen přivydělávají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J. Jurax

20. 6. 2017 23:58
Nic proti živnostníkům

V tabulce odvodů je zásadní chyba - totiž - zaměstnanec musí svou prací vydělat i na ty částky zdravotního a sociálního, které "za něj" platí zaměstnavatel. Mzdové náklady na něj jsou superhrubá - což by asi tak odpovídalo zisku OSVČ po odečtení nákladů. Ta chyba je napravena druhou tabulkou - a z ní je patrno, že za stejných podmínek zaplatí zaměstnanec na pojištěních 152 440, kdežto OSVČ jen 72 332.

Kdyby zaměstnanec nevydělal - stejně jako kdyby si nevydělal i na svou dovolenou a nevytvořil rezervu na případnou nemocenskou a odstupné, bude na něm zaměstnavatel tratit a propustí ho. Takže zaměstnavatel tyto skutečnosti zohledňuje při kalkulaci mzdy. Samozřejmě zjednodušuju, ale princip je jasný.

Skutečnost, že sumy pojistného jsou děleny na dvě částky je jen hra s čísly - stejně ty prachy zaměstnanec ani neuvidí, neboť je zaměstnavatel přímo odvádí státu (a účetní, která to fyzicky dělá, je režijní zaměstnanec - a na režie musí zaměstnanec vydělat svým dílem taky - je to podobné, jako když si OSVČ platí účetní, akorát to není tak patrné). Zjednodušeně je třeba říct, že firma nemá jiné prachy, než které vzejdou z prodeje zboží či služeb, které poskytuje (pomineme-li dotace).

Ergo - zaměstnanec zaplatí na dani i pojistném za sumu vydělanou prací tolik co OSVČ - sazby jsou stejné ovšem s tím, že vyměřovacím základem pro odvod pojistného u OSVČ je 50 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti - tedy POLOVINA - po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Zaměstnanec má vyměřovací základ hrubou mzdu, která je ovšem rovna superhrubé/1,34; jelikož superhrubá je jistým ekvivalentem zisku OSVČ, plátí zaměstnanec vlastně z vyššího základu. Kdyby se zavedla místo hrubé superhrubá - tak by se jednak dosáhlo Sobotkou slibovaných 40 000 mzdy (to by bylo dnešních cca 29 000 hrubé) a sumy pojistného by platil zaměstnanec, takže by nikdo nemohl tvrdit, že je "za něj" platí zaměstnavatel (dokonce "ze svého", jak se lze občas dočíst).

0 0
možnosti
LD

20. 6. 2017 20:38
Pokud bychom měli v našem protektorátu skutečnou demokracii,

hledal by si už dnes ten nějaký parazit Štěch registraci na Pracovním úřadě.

Běda zemi, které vládnou zpupní idioti ! ! !

0 0
možnosti
MP

20. 6. 2017 22:42
Re: Pokud bychom měli v našem protektorátu skutečnou demokracii,

Tak to je omyl. Štěk byl zvolen demokraticky, dokonce ve většinové, byť dvoukolové volbě.

Blbci jsou jeho voliči.

0 0
možnosti
JK

20. 6. 2017 15:31
Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Článek je třeba odsoudit už jen z toho důvodu, že rozděluje společnost mezi tzv. podnikatele versus zaměstnance a to je ta největší sprostota jaké se autor a jemu podobní dopustil.

Společnost potřebuje podnikatele a také zaměstnance a není možné povyšovat jednu skupinu nad druhou, jak to dělá autor článku a jeho podporovatelé.

Profese, které autor vyjmenoval mají jedno společné mimo základní vyučení tak k vykonávání není potřeba žádné další vzdělání a své povolání tedy mohou vykonávat a brzy po ukončení základního vzdělání, samostatně(zedníci, instalatéři atd)k výkonu nepotřebují drahé zařízení a přístroje a přípravky.

Na rozdíl od profesí,na které je potřeba se připravovat mnoho let studiem vysokých škol technického nebo přírodovědného zaměření. Lékaři, technici, konstruktéři, projektanti, vědečtí pracovníci, ale i mnohé dělnické profese, řeší problémy o kterých se autorovi a jeho zdejším přicmrndávačům ani nezdá a jejich kvalita a nezastupitelnost je také úměrná délce praxe po kterou své povolání vykonávají, ve srovnání tzv. pseudopodnikateli a parazity o kterých hovořil pan Štěch nebo Mládek.

Myslím, že nejen Marxisté dělili společnost na třídy a vyvolávali třídní boj, ale článek ukazuje, že i jejich odpůrci primitivní antikomunisté se chovají stejně.

0 0
možnosti
VK

20. 6. 2017 15:46
Re: Odmítám demagogii antištěch jaká je předvedena v článku

Kratochvíle, jak je vůbec možné,že takový patologický pitomec jako jste vy běhá normálně na svobodě? Tak ono řemelslníkům stačí po celý život jenom vyučení a ke své práci nepotřebují drahé přístroje a různé speciální nářadí?Myslím že je marné takovému volovi jako jste vy něco vysvětlovat.

0 0
možnosti
RN

R. Neveselý

20. 6. 2017 15:14
Pro Z. Frys - odpověď

Autor: Z. Frys Datum: 20.6.2017 14:15 "Proč si myslíte, že by to bez státních zaměstnanců nešlo?"

Protože učitelé, policie, armáda, sociálka, úřady práce, finanční úřad atd. Jde samozřejmě o množství a kvalitu, leč bez výše jmenovaných by nikdo nemohl podnikat v malém ani ve velkém.

0 0
možnosti
RN

R. Neveselý

20. 6. 2017 15:16
Re: Pro Z. Frys - odpověď

Ještě soudci, zákonodárci a našlo by se ještě mnoho dalších státních zaměstnanců, bez kterých by to nešlo. Bez prezidenta by to ovšem šlo docela dobře, to s vámi souhlasím.

0 0
možnosti
FS

20. 6. 2017 14:47
Volba s. Štěcha senátorem.

Mnoho diskutujících zde i pod jinými články v ostatních novinách se diví co je to ten s. Štěch za hovado. Neuvědomují si, že toto hovado dostalo ve volbách do senátu přednost před protikandidátem Dr. Maxem Kašparů,což je vzdělaný a charakterní člověk s přehledem v mnoha oblastech politiky a života vůbec. Pokud i v jiných volbách budou občané volit podobné komunisty, nechť se nediví !!!

0 0
možnosti
BH

B. Hančl

20. 6. 2017 15:07
Re: Volba s. Štěcha senátorem.

Absolutní souhlas, komouši se vetřeli do všech oblastí našeho života, protože normální slušní a vzdělaní lidé na to nemají žaludek. Kudy chodil tudy krad, sociální demokrat.

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

20. 6. 2017 14:40
Za svůj život jsem se setkal

s mnoha velkopodnikateli, vlastně s továrníky. A musím říci: klobouk dolů. Většinou to byli lidé poctiví a když jsem si uvědomil, jaké stresy musejí zažívat: aby měli pro zaměstnance práci, aby měli peníze na splátky úvěrů, úroků, DPH, aby vytvořili zaměstnancům slušné podmínky, jednání se zákazníky... Ráno první přicházeli, večer odcházeli poslední. OSVČ to mají podobné: sehnat kšefty, vydělat si, náročná administrativa, udržet se, ... Štěch by měl všem v prachu líbat prsty u nohou.

0 0
možnosti
JK

20. 6. 2017 14:29
Europoslankyně chce do východní Evropy

přesídlit celé syrské vesnice

Celé syrské vesnice by chtěla do zemí ve východní části Evropské unie přesídlit německá europoslankyně za stranu Zelených Ska Kellerová. Mohlo by to usnadnit integraci uprchlíků, uvedla v rozhovoru poskytnutém listu Neue Osnabrücker Zeitung. Kellerová, která je spolupředsedkyní frakce zelených stran v Evropském parlamentu, rovněž kritizovala Česko, Polsko a Maďarsko za jejich odmítání kvót na uprchlíky.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/441278-europoslankyne-chce-do-vychodni-evropy-presidlit-cele-syrske-vesnice.html

0 0
možnosti
JK

20. 6. 2017 14:32
Re: Europoslankyně chce do východní Evropy

Omlouvám se. Tento odkaz nepatří do této dikuse.

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

20. 6. 2017 14:28
Zakopaný pes je ve složitosti

předpisů a v tom, že se neustále mění. Třeba paní S. - odbornice na cestovní náhrady - si z jednoho umrněného zákona musela vybudovat již několik vil. Zákon o daních z příjmů má 200 novel, DPH už opravdu nerozumí skoro nikdo. Zde je třeba začít, vím, že udělat jednoduchý daňový zákon je blud, ale já mluvím o výrazném zjednodušení. A hlavně: stabilita. Slyšel jsem od právníka, že existují judikáty, kde se říká, že postulát "neznalost zákona neomlouvá" nelze použít, neb zákonů je tolik a jsou tak složité, že se v nich již vyznat vůbec nelze.

0 0
možnosti
ZF

Z. Frys

20. 6. 2017 14:06
Navrhuji srovnání podmínek

zaměstnanců a OSVČ tímto způsobem: 1url.cz/yt4la

0 0
možnosti
KL

20. 6. 2017 12:27
Aby byl klid, tak navrhuji toto:

Oddělí se sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků. Pro zaměstnance se nic nemění. Živnostníci se povinně pojistí u komerčních subjektů a dohodnou si s nimi výše splátek i výši čerpání. Tzn. kdo málo platí, málo dostane, kdo hodně platí, hodně dostane... Jednoduché, naprosto transparentní, naprosto spravedlivé...

0 0
možnosti
JN

20. 6. 2017 13:11
Re: Aby byl klid, tak navrhuji toto:

Akorát by se provalilo, že nejde o pojištění, ale o daň.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz