31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

POLITIKA: Prymulův návrat k normálu

Vnímal jsem jednoznačně kladně rychlost a účinnost opatření, která přijala vláda ČR v době, kdy explodovala vlna koronavirové nákazy v Itálii a Španělsku. Podařilo se zabrzdit možnost exponenciálního nástupu zdravotnictvím nezvladatelného onemocnění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kubeš 12.5.2020 17:41

Bývalému komunistovi chybí dostatek demokracie? Že si na to nevzpomněl celých 40 let.

R. Kováč 12.5.2020 19:20

No když už to vadí i bývalému komunistovi, tak to bude asi vážné.

V. Čermák 12.5.2020 21:54

No, mnohým bývalým Komunistům to myslí líp, než mnohým současným Kapitalistům z leknutí...

J. Uzel 12.5.2020 14:06

Je celkem jedno, jestli tlumočí názor celé vlády či pouze svůj. Lidi nejsou blbí a brzo se na zbytečná omezení vykašlou - začnou švejkovat a nebudou brát vážně ani ta opatření, která smysl mají.

M. Varadinková 12.5.2020 14:44

Právě proto, že lidi nejsou blbí, tak jsou schopni rozlišit mezi tím, co je vyhlášeno jako povinnost, a tím, co někdo pouze doporučuje. A zbytečně nehysterčí.

Potřebu "švejkovat" mají pouze nezodpovědní kverulanti.

Normální člověk se řídí zdravým rozumem a chová se zodpovědně, nehysterčí a nekveruluje. Na druhou stranu od prvopočátku epidemie si sundává roušku například v lese nebo tam, kde je široko daleko sám. Protože tu roušku nevnímá jako zbytečnou buzeraci, ale jako racionální opatření, se kterým souzní.

P. Brich 12.5.2020 13:03

Nestrašte se mrtvolami.

Jak by vám asi bylo, kdybyste v předkoronavirové době každé ráno slýchali ve zprávách: od půlnoci do ranních zpráv u nás zemřelo 75 (slovy sedmdesát pět) lidí. A to denně, jako jsme to slýchali ze sdělovacích kanálů. Mrtvých připisovaných koronaviru ještě není celkem ani 300. V předkoronavirové době to je zhruba počet za jediný den.

V prvotním úleku vláda tvrdě šlápla na brzdu a vypnula ekonomiku státu. Díky tomu nedošlo k zahlcení zdravotnictví a možná proto, je počet zemřelých tak malý; nemůžeme pokus opakovat s jinými parametry.

Ale co dál - můžeme dále setrvávat v podstatě v karanténě po následující, třeba pětiletku a být celosvětovými premianty v tomto počtu. Anebo se rychle a s plnou individuální zodpovědností vrátit do tzv. normálních poměrů. Lidé vyděšení předchozími zprávami "z bojiště" chtějí v karanténě pokračovat (a mnohým to i vyhovuje). Ale zapomínají, že už za současného stavu hospodářství vláda přichystala (chca nechca) vysokou inflaci, kterou doufá zvládnout (anebo hodit na hrb dalším vládám). Dalším pokračováním to může přejít do neukočírovatelného stavu a inflace sežere všechno.

Zatím je co a za co jíst. Bůh nám buď milostiv, aby to tak i vydrželo. Ale musíme připustit riziko. Ostatně život je rizikový už od početí.

M. Varadinková 12.5.2020 14:54

Čemu říkáte "karanténa", ve které někteří chtějí pokračovat?

Pokud vím, tak do karantény musí pouze ti, co přišli do styku s nakaženým. Nebo ti, co přijeli ze zahraničí. A to nikoliv napořád, ale pouze na 14 dní.

Nevím o tom, že by tady kdy byla nějaká celoplošná karanténa, protože drtivá většina lidí chodila a chodí po celou dobu normálně do práce, na nákupy, do přírody... Ba dokonce jim ani nikdo nebránil a nebrání navštěvovat jiné lidi, jen se to nedoporučovalo, což je rozumné.

P. Brich 12.5.2020 15:06

Vláďa to nazývá nouzový stav.

M. Varadinková 12.5.2020 15:17

Nouzový stav není karanténa.

Ale ani v nouzovém stavu přece nikdo pokračovat nechce.

P. Brich 12.5.2020 15:35

Tím si nejsem tak jist. K čemu by pak bylo to neustálé strašení?

M. Varadinková 12.5.2020 16:59

Strašení? Strašíte přece Vy!

V. Kain 12.5.2020 17:19

Prymula který má sám máslo na hlavě by nás nejraději zavřel na dva roky a potom by se vidělo.Ne, takové lidi je třeba hnát klackem.Ať se sami zavírají na dva a nebo kolik let.Do Chorvatska můžou ti,co tam vlastní nemovitost a nebo co tam mají jachtu a potom ti kteří se tam přepraví letecky.Ti ostatní mají útrum.Tak to už není buzerace,ale něco mnohem horšího.To už začíná zavánět selekcí.Jak se vyjádřil Stropnický.Není přece možné, aby k moři jezdilo půl republiky. Takže vážení turisti k volbám a volte.

M. Varadinková 12.5.2020 18:41

By nás nejraději zavřel? Proč lžete? Nikdo Vás přece nezavírá.

To spíš Vy byste hezky po bolševicku nejraději zavřel hubu Prymulovi, který vyslovuje rozumné názory. Prymula Vám přece nebrání v cestě do Chorvatska. Můžete si cestovat, kam chcete. Na vlastní zodpovědnost! Jestli Vás v Chorvatsku nechtějí, to je Váš problém, ne Prymulův.

Tady nanejvýš budete muset do 14-denní karantény po návratu. A to je naprosto v pořádku. Jak k tomu přijdeme my ostatní, abyste nám sem zavlekl další infekci?

P. Brich 12.5.2020 18:15

Konkrétně?

M. Varadinková 12.5.2020 18:48

Strašíte karanténou na pět let, strašíte inflací...

Zatímco koronavirus tu reálně máme, nákaza se reálně šíří ( i když se to u nás naštěstí zatím podařilo utlumit) a lidé na to reálně umírají (u nás naštěstí méně, než jinde), tak ty Vaše chmurné vyhlídky jsou ryzí strašení.

Netvrdím, že se to nemůže stát, ale zatím se to neděje.

J. Nevrkla 12.5.2020 12:33

Dobrý článek, vidím to stejně.

M. Varadinková 12.5.2020 11:57

Tuto hysterii nechápu. Ani u autora, ani u Klause.

Prymula přece není žádný diktátor, ani neusiluje jím být. Rozhodující slovo při zavádění/uvolňování protiepidemických opatření má vláda, potažmo parlament.

Prymulův názor ve věci postupu epidemie a možných dalších rizik je rozhodně kompetentnější, než názor autora.

J. Černý 12.5.2020 12:00

1"

J. Svoboda 12.5.2020 12:12

Prof. Prymula sdělil, že se máte setkávat pouze se dvěma rodinami. Ale takové opatření měl asi sdělit pan premiér. Touha vojáků rozkazovat nezná mezí, ať s tituly nebo bez nich. Prof. Prymula může své názory sdělovat, ale po odchodu z ministerstva, kdy se stane soukromou osobou. Nyní je úředníkem, podřízeným ministrovi zdravotnictví.

M. Varadinková 12.5.2020 12:43

To není opatření, to je (a rozumný!) názor pana Primuly. Chcete mu snad zakázat, aby směl veřejně sdělovat své názory? Pak ovšem spíš Vy máte sklony k diktátorství. Já myslím, že názor pana Prymuly veřejnost zajímá a že je jenom dobře, když ho veřejně sděluje. Jako třeba:

...Ukazuje se, že když jsou dvě tři rodiny v bližším vztahu a setkávají se a přitom se nescházejí s rizikovými jedinci, tak je téměř vyloučeno, aby do svého prostoru zanesli nákazu. A řada lidí se opravdu takto zařídila. Potkává se jen se svými dobrými známými, ale omezila kontakt s lidmi, které vídá jen raritně...

Bude se to nějak kontrolovat?...

Vůbec ne, tohle není věc politiky. Je to otázka přístupu jedinců. Každý si musí rozmyslet, jak bude fungovat v době, kdy riziko nákazy stále hrozí....

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prymula-kde-nebudou-lide-je-rouska-zbytecna-40323685

J. Kratochvíl 12.5.2020 10:32

Pan Prymula má pravdu a jeho opatření byla účinná, takže náš stát prochází epidemiologickou krizí úspěšně. Není na místě tato opatření a události nadále zpochybňovat. Rozvolňování z tohoto důvodu nechám na panu Prymulovi a ne na rozvraceči a čučkaři Klausovi, který po celou působnost v nejvyšších funkcích tohoto státu, tomuto státu škodil a snaží se škodit i nadále.

P. Staronový 12.5.2020 11:35

Asi vás bude muset docent Chocholoušek dát s Victorinem na stejný pokoj.

Pan Klaus se velice zasloužil o úspěch transformace ku kapitalismu v devadesátých, ale od té doby už moc vlivu nemá.

Chápu ovšem, že tím naštval hodně komoušů.

A v citovaném výroku má zase pravdu.

J. Kratochvíl 12.5.2020 13:27

Úspěchem transformace máte asi na mysli například privatizace vodovodů a kanalizací nebo privatizací OKD, pivovarů a dalších úspěšných oborů české ekonomiky a tím naší ekonomiku předal do zahraničních rukou.

Navíc v dnešní pandemické krizi se ukazuje, že tržní ekonomika tuto krizi ani jakoukoliv jinou schopna řešit není. Viz všechny dnešní podnikatelé, jak natahují ruku ke státu, aby jim stát pomohl. Kde je Klausova neviditelná ruka trhu, v pr......

L. Novák 12.5.2020 14:10

Komouš Kratochvíl už zase jede na rudém oři bojovat proti kapitalismu? :-D

J. Kratochvíl 12.5.2020 18:54

Antikomouši Nováku s tím kapitalismem je to dost nahnuté, díky neviditelné ruce trhu.

P. Staronový 12.5.2020 14:56

Vodovody a kanalizace privatizovaly obce, ne Klaus, OKD socdemáci, pivovary mají různé vlastníky a vaří jak zjednaní, těch úspěšných oborů bylo minimum, spíš žádné, všechno zastaralé a podfinancované a vy zase lžete jak Rudé právo.

Že někdo natahuje ruku, to neznamená, že do ni má něco dostat.

Nebýt Klause a neviditelné ruky, tak stojíte ve frontě na brambory, před prázdnými regály.

J. Kratochvíl 12.5.2020 18:56

Zkuste napsat podnik, který zprivatizoval Klaus a funguje.

J. Kratochvíl 12.5.2020 19:02

Také jste zapomněl, že Klaus byl hlavním iniciátorem a propagátorem bezhlavé privatizace čehokoliv, že všechno uřídí neviditelná ruka trhu. A uřídila proto platíme za vodu to co platíme. A k těm bramborám: Mnoho lidí by rádo vyměnilo cenu za kapitalistické brambory za socialistické fronty na banány. Blbečku !

S. Kalužík 13.5.2020 22:33

Když neumíš spočítat, že brambotry i po podražení jsou stejně drahé, jako za totáče a banány jsou mnohem levnější, tak nikomu neříkej blbečku, ty blbečku!

L. Kubeš 12.5.2020 17:45

Plný souhlas s panem Kratochvílem