19.1.2021 | Svátek má Doubravka


POLITIKA: Prostě na to dohlídnu...

24.11.2014

... i když nejsem ministr

Exministr dopravy Antonín Prachař (ANO) dál vydává příkazy, ačkoliv prezident přijal jeho demisi.

Dne 11. listopadu podal ministr Prachař demisi. Následující den jeho demisi prezident přijal, a Prachař tedy logicky přestal být od 13. listopadu ministrem. Od tohoto data jsou jeho příkazy coby ministra neplatné, nesmí podepisovat žádné dokumenty a jediná jeho činnost by měla být omezena na vyklizení kanceláře a předání agendy nástupci nebo svému prvnímu náměstku.

Babišovo ANO si s tím zjevně hlavu nedělá. Jednak má na post ministra nastoupit člověk, který bude svým jmenováním ve střetu zájmů, a jednak se s nástupcem nijak nespěchá. V takovém případě je ale nutné někoho pověřit řízením ministerstva.

Buď si chod dopravy vezme dočasně na svá bedra premiér či jiný ministr vlády, anebo je do jmenování nového ministra pověřen řízením první náměstek. V souladu s tím byl dočasným řízením ministerstva pověřen náměstek Milan Feranec.

Budiž, dejme tomu, ona vláda je řízena poněkud chaoticky a plane v ní více či méně skrytý boj mezi Sobotkou a Babišem. Ale ať se tito dva škorpí sebevíc, ať bojují o hlavní slovo a dohadují se, kdo má většího pindíka, nemělo by dojít k tomu, co dělá exministr Prachař.

Opakuji, že 12.11. prezident přijal jeho demisi a oficiálně ode dne následujícího není Prachař ministrem. Přesto se dál chová, jako by ministrem byl. Dál vydává příkazy, svolává tiskovky, kde hovoří za ministerstvo dopravy, řeší problémy, které mu už nenáleží řešit.

Prý je jeho působení na ministerstvu po přijetí demise otázkou pro Ústav státu a práva. Co to je za nesmysl? Jednou podal demisi, kterou prezident přijal. Ministerstvo už řídí, byť jen dočasně, někdo jiný, tak jakým právem Prachař svolává tiskovku, kde mluví za ministerstvo, nebo řeší problémy se sesuvem půdy na dálnici?

Má tohle být anonistické heslo „Prostě na to dohlídneme“ v praxi? Upřímně se divím panu Ferancovi, že nenechal Prachaře z ministerstva vyvést ostrahou. Divím se Sobotkovi, že tohle ve své vládě trpí, a divím se i.Babišovi, že coby majitel ANO nedokáže zasáhnout.

Pro občany a voliče je toto chování jasným signálem, že ANO nedodržuje nastavená pravidla a uzurpuje si moc, ačkoliv na ni podáním demise už nemá právo.

Oč je Prachař se svým přístupem lepší než jeho ahóóój předchůdce? Někomu se možná může přístup ANO líbit, ale nelze hlásat dodržování pravidel a zároveň je porušovat. To je pak na úrovni bolševického systému. Jak by se asi Babišovi líbilo, kdyby nějaký šéf ukončil pracovní poměr v Agrofertu a týden na to by pořádal tiskovku, kde by mluvil za Agrofert?

Ukazuje se, že ANO nevyznává dodržování platných pravidel (zákonů) a kousek po kousku si zabírá stále větší moc. Je to i špatná vizitka neslaného nemastného premiéra, který není schopen zjednat pořádek ve vládě, již řídí. Sobotka bude později litovat, ale to už bude pro něj i pro ČSSD pozdě.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraChleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.