POLITIKA: Prosperita s Miroslavem Kalouskem
Že je Miroslav Kalousek minimálně kvůli svým verbálním projevům i hodně nestandardním telefonátům policistům zralý na odvolání, se zdá být nad slunce jasnější. Ostatně, pokud by se podobně vyznamenal jakýkoliv jiný člen vlády, asi by si už dávno balil kufry. Ale Miroslav Kalousek představuje politika té nejtěžší váhy, a jeho případné odstranění z exekutivy může snadno položit celý Nečasův kabinet.
Velmi příznačné byly v tomto ohledu též reakce některých Kalouskových významných spolustraníků, kteří souběžný odchod ministra financí z vlády a setrvání vlastní strany v koalici veskrze považovali za zcela vyloučený jev.
"Vláda nastoupila s jistým programem, a ten nese razítko Miroslava Kalouska. On je opravdu hlava a srdce reforem. Nemohu si představit, že bychom ve vládě pokračovali bez něho," vyjádřil se v České televizi předseda Kalouskovy strany Karel Schwarzenberg. "Kdyby nebylo pánů Schwarzenberga a Kalouska, o většině z nás by nikdo nevěděl. Byli bychom jen občané více či méně úspěšní ve svých profesích, vzpomínající na svá členství v jiných politických stranách," sdělil Lidovým novinám kandidát "topky" na moravskoslezského hejtmana Pavol Lukša.
Oba výroky si jistě zaslouží důkladnější rozbor. Je Miroslav Kalousek vskutku "hlavou a srdcem reforem"? To se posuzuje dosti obtížně, neboť není jisté, zda vláda vůbec nějaké skutečné reformy prosadila. Většinou zatím šlo zpravidla o úsporné škrty či o zvyšování daní, a sám premiér Petr Nečas se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že pouhé úspory nic neřeší, že mají význam pouze jako příprava půdy pro skutečné reformní počiny. Na opravdové reformy tedy veřejnost stále spíše jen čeká, zatímco dosud prosazená zásadnější opatření, například důchodová reforma, vyvolaly vlnu kritiky nejen z řad opozice, ale též od odborníků, kteří by z hlediska jimi zastávaných politických či ekonomických principů mohli patřit do okruhu vládního tábora.
Obraz Miroslava Kalouska coby "moudrého reformního srdcaře" též hatí vývoj příjmů státního rozpočtu, neboť ty se oproti loňsku nezvýšily tak, jak ministr financí očekával, navzdory růstu daňových sazeb. Tento jev, že s rostoucí daňovou sazbou začíná celkový výběr daní posléze klesat, je popsán ve všech základních učebnicích ekonomie, přesto vláda opět, navíc v protikladu k vlastním ideovým postulátům, prosadila zvýšení daní. Ne, Miroslav Kalousek opravdu není takový "machr" na státní finance, jak řada lidí, nejen voličů TOP 09, soudí. Pouze si léta budoval tuto image.
Rozhodně ho však nelze považovat za neschopného politika, ba právě naopak. Dosud plně ovládal zásady přežití v české politické džungli, byť jde o zásady přesahující nejen jisté etické principy, ale často i samotné psané právo. Ví, že bez vlivných hráčů v pozadí a jejich sponzorství nelze v české politice uspět. Léta si budoval síť spřízněných lidí ve vlivném postavení, a právě tuto "neviditelnou partaj" pak používal v politických taženích jako nejsilnější zbraně.
Nyní jeho – veřejnosti z nemalé části neviditelné neboli netransparentní – království, jež nelze zužovat na TOP 09, čelí velkému, ba smrtelnému nebezpečí. Další vyšetřování obchodu s letadly CASA může totiž Kalouskovy sítě rozplést, alespoň v několika uzlových bodech, a dokonce zasáhnout i jeho samotného. Proto byl v posledních dnech tak nervózní, proto se snažil zastrašovat policisty. Hraje o hodně a musí hodně riskovat.
Mezi předsedou Karlem Schwarzenbergem a ostatními členy TOP 09 existuje minimálně jeden podstatný rozdíl. O Schwarzenbergovi by široká veřejnost stále věděla, i kdyby žádná TOP 09 nevznikla. Avšak podobně jako skoro každý z držitelů politické funkce za TOP 09 může říci, že bez Miroslava Kalouska by určitě nebyl tam, kde nyní je, v jeho případě tedy ministrem zahraničí. Formální předseda Karel Schwarzenberg vložil do společného podniku svou tvář a kredit, místopředseda Miroslav Kalousek zařídil vše ostatní. V čemž se nesporně projevil jako zdatný praktický ekonom neboli obchodník. Bez jeho praktických politicko-ekonomických schopností, které se někdy dají jen velmi obtížně rozlišit od toho, co se běžně označuje jako mafiánství, by nějaká TOP 09 opravdu neexistovala a lidé, kteří za ni teď zastávají významné funkce, by v těchto funkcích prostě neseděli. A ti lidé to dobře vědí.
Proto je Miroslav Kalousek "hlavou a srdcem reforem". Jde o eufemismus, jenž by se dal nejspíše přeložit "bez něj jsme všichni i s tou naší topkou v koncích", přičemž jadrnější koncovku si každý posluchač už jistě dosadí sám, ostatně, může se zde inspirovat slovníkem ministra financí. A i proto má Miroslav Kalousek reálnou šanci na přežití, neboť jeho "topáci" se vládních či parlamentních postů jistě nebudou chtít jen tak vzdát – i kdyby jim etické tradice a odpovědnost za stát velely něco úplně jiného. O osobní prosperitu jde totiž vždy až v první řadě.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6