POLITIKA: Projev projevu
Snad je to letním horkem anebo politickým vedrem, ale jak se zdá, začínáme mít problémy i s projevem, jak projevit či případně vysvětlit některá česká slova a jejich význam. Tím nemyslím jen ony několikanásobné zápory, ani ony věty typu " kdybych býval byl nebyl...", ale momentálně jde o docela obyčejná slova. Která se projevila jako neobyčejně složitá z hlediska svého významu. A jeho výklad může otřást celou naší společností.
Projevilo se to hned po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který projevil a vyhlásil názor, že projevem činnosti poslance může být i vzdání se mandátu, případně jiná činnost spojená s výkonem funkce poslance. Nejvyšší soud tak projevil názor, že slovo "projev" neznamená jen nějaký slovní projev za řečnickým pultem anebo někde na nějaké schůzi, ale že každá činnost, kterou projevuje dotyčný poslanec svoji vůli a týká se jeho mandátu, je dle "ústavy" projevem.
Ctihodná bývalá soudkyně Ústavního soudu, paní Eliška Wagnerová, dnes politička, projevila názor, že projevem činnosti poslance je jen projev na přesně vymezených místech a, podle ní, "pokud se to neodehrálo (tedy myšleno ten projev a jejich hypotetické "zločiny")v řečništi Poslanecké sněmovny nebo přímo na výborech nebo na nějaké komisi, ale někde v kanceláři nebo v restauraci anebo dokonce i mimo Poslaneckou sněmovnu - nemůže to spadnout pod pokrytí imunitou." Tak se alespoň vyjádřila.
Je to podle mne asi tak stejná představa, jako by lékař, vyjde-li z nemocnice, přestal být lékařem a stal se obyčejným laikem, který by nebyl oprávněn ani ovázat nohu babičce, co si zvrtla kotník. Případně voják by byl na ulici civilistou, elektrikář by nesměl nahodit pojistky, pokud by neměl montérky, atd. Paní Wagnerová veřejně projevila – a nevím kde, zda na půdě Senátu či jen tak na ulici - že "bude shánět podporu alespoň sedmnácti členů horní komory pro návrh na zrušení ustanovení trestního řádu, které se imunity týká." Otázkou pak je, zda bude paní Wagnerová jednat o této věci jen na půdě Senátu a zda tím, že poskytla tuto informaci tisku, nepřekročila svoji funkci senátorky, a není-li tedy její vyhlášení vlastně trestné. Protože tento její projev by pak nebyl v souladu s jejím výkladem Ústavy a mandátem voleného poslance anebo senátora. A tudíž by jej mělo okamžitě začít vyšetřovat státní zastupitelství. Například pro trestný čin "překročení pravomoci veřejného činitele". Ta konstrukce by byla stejně "pevná" jako ta její konstrukce o případu těch vězněných bývalých poslanců ODS.
Zdá se, že šílenství z horka přehřáté politiky zavládlo obecně. Jacísi mudrlanti, a to prosím odborně vzdělaní, projevili názor, že by díky takto pojaté imunitě poslance mohli poslanci beztrestně znásilňovat své oběti na záchodcích a přebírat úplatky na chodbách. Teď si jen nemohu vzpomenout, zda dotyčný juristicky vzdělaný autor této odvážné myšlenkové konstrukce ovšem netvrdil, že poslanci smí beztrestně brát na záchodcích úplatky a znásilňovat na chodbách. Z hlediska logiky argumentu to však vyjde nastejno.
Já jen doufám, že se v tom vedru a ve špatně klimatizovaných prostorách Senátu nenajde dost politiků, kteří projeví touhu, aby tento "grandiozní" problém vyřešil Ústavní soud. Že alespoň tam se najde někdo normální. A projeví názor, aby se s otázkou, co znamená slovo projev, zákonodárci laskavě obrátili na Ústav pro jazyk český.
Já jsem sice neučil češtinu, ale možná by stačilo, aby Ústavní soud doporučil všem těm badatelům o významu slova projev návštěvu tuším páté třídy základní školy, kde se takové věci v hodinách českého jazyka probírají. Například: Povstáním v lavicích projevili žáci úctu… (a nic neříkali, že). Případně svoji touhu po hárající fence projevil Azor podhrabáním ohrady a útěkem.
Nebo: Projevem vzpomínky na zemřelé je návštěva jejich hrobů. Také: Projevem horkého letního počasí bývají u některých osob zdravotní a duševní potíže.
Doufám, že jsem všem těm, co vykládají, že slovo "projev" znamená v češtině jen slovní řeč, projev na určitém místě a k určitému tématu, poněkud osvětlil význam tohoto slova v češtině.
Významným projevem úspěchu této úvahy by bylo, kdy se konečně naši politici a komentátoři začali projevovat jako dospělí lidé a projevili zájem o to, aby nevypadali jako šílenci projevující své nezkrocené vášně. Které se projevují neuvěřitelnými duševními a slovními výrony. A my bychom pak mohli projevit vůči nim a jejich mandátům více úcty a nemít je za…. No, však víte za koho.