14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Diskuse k článku

POLITIKA: Profesore Fialo, nechte tu flašku

Předseda ODS ve svém textu pro Svobodné fórum, jehož prostřednictvím v poslední době komunikuje s veřejností, zveřejnil jako jeden ze zásadních bodů budoucí vlády ODS „zahájení debaty o návratu nepřímé volby prezidenta“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rameš 15.7.2019 11:51

Autor má pravdu v tom,

že možnosti moderní komunikace jsou zcela nové a nejsme jako lidé na něco takového absolutně připraveni (a myslím, že to bude trvat daleko déle nežli pár let, než se na tyto podmínky adaptujeme - a to už bude naše adaptivní chování a myšlenkové vzorce útočit zase něco zcela nového). Nemá pravdu v názoru na přímou volbu, viz jinde zde výborně argumentovaný postoj VK seniora z pera pana Weigla. Džiny ponechme arabské mytologii...

L. Písařík 13.7.2019 11:09

JIŽ JSEM SE VYDĚSIL

že pan profesor opustil kolovrátek Babiš a dal se na chlast.

M. Krátký 12.7.2019 20:27

profesor Drahoš proti Milošovi v druhém kole

nezbylo mi nic jiného než volit Miloše ( není to a nebyl můj kůň ) i když profesor umí stahovat králíky. Umíte si to vůbec představit jak by profesor bubnoval proti islamizaci ČR ???

S. Pavuk 12.7.2019 19:32

chyba

Zavedenie ľudového hlasovania prezidenta (v ČR aj SR) bola tragická chyba. Je to umelý prvok v systéme demokratického parlamentarizmu, ktorý sa organicky vyvíjal od roku 1918. Autor správne uviedol, že táto (pomýlená, dodávam) voľba rozdeľuje spoločnosť. Musím uznať, že mimovládky ktoré bojovali za "viac demokracie" ktoré to mali od svojich sponzorov, dobre vymyslené. Trvale rozoštvaná spoločnosť sa lepšie ovláda. Zhubnosť systému ľudového hlasovania vidno na príklade Slovenska, kde sa dostali za pomoci peňazí a marketingu do čela štátu úplne neznáme osoby, o ktorých ľudia nevedia vôbec nič. Nakoniec sa ukázalo že (bývalý) najvyšší predstaviteľ štátu je zlodej, fakt potvrdený súdom.

Systém ktorý generuje zmetky je chorý.

R. Brzák 12.7.2019 18:27

hlas rozumu

Děkuji autoru za jeho myšlenky - ne se vším souhlasím, ale celkově z textu vyplývá, že autor, na rozdíl od drtivé většiny komentátorů dnešního stavu společnosti, nepodlehl strachu (z jistě přítomného potenciálu rizika) a proto napsal rozumný článek.

M. Jandáková 12.7.2019 15:47

.

"Když (T. Mayová) v debatě v parlamentu kategoricky říkala, že odmítnutí brexitu či druhé referendum by byly zničující pro víru Britů v demokratický systém, viděl jsem skutečnou nositelku pochodně nejstaršího parlamentního systému, kde je vůle suveréna posvátnou a neprolomitelnou."

.

Neviděl jste to sám. Respekt k demokracii je už globálně cupován... Budeme si to alespoň pamatovat. )

R. Johnová 12.7.2019 11:59

Theresa Mayová bojkotovala brexit

Theresa Mayová sice formálně vyjednávala o brexitu, ale takovým způsobem, že to byl spíš bojkot brexitu. Kdyby měla Británie přistoupit na to, co s EU Mayová vyjednala, dalo by se psát o totální kapitulaci Británie a Mayová by mohla být souzena za vlastizradu. Ono vyjednávat s EU (evropským svazem) začíná být podobné jako kdysi vyjednávat se Sovětským svazem.

M. Kosejk 12.7.2019 11:09

-----

Přímá volba prezidenta byla zavedena za doby vlády ODS. A drtivá většina poslanců a senátorů ODS tenkrát hlasovala pro. A dnes by zase chtěli měnit ústavu - a rušit to, co sami nedávno zavedli? Sranda.

Poznámka:

Přímá volba prezidenta byla zavedena v době, kdy na Hradě seděl Klaus, se kterým ODS měla spory. A tak si v ODS řekli, že změní systém volby prezidenta, aby tam už nikdy nebyl někdo jako Klaus.

Teď už ovšem na Hradě sedí přímo zvolený Zeman, který se také ODS nelíbí a má s ním také spory. Tak co udělá ODS? ODS navrhne, že změní systém volby prezidenta, aby tam už nikdy nebyl někdo jako Zeman.

- a na tomhle je vidět, jak jsou naši politici krátkozrací (a ústavnost chápou jen podle toho, co se jim aktuálně hodí).

V. Novák 12.7.2019 11:14

Re: -----

ODS vůbec přicházela s návrhy na změnu voleb pokaždé, když se jí dostalo nevítezství. Snad by stálo za to připomenout, že by ANO nemělo tolik poslanců, kdyby ODS neprosadila D'Hondtův systém - a to navrhovala mnohem většinovější systém, který by v současnosti Babišovi zaručil většinu v PS...

M. Kosejk 12.7.2019 11:23

Re: -----

A taky ODS ve svém konečném tažení reprezentovaném Nečasovu vládou prosazovala návrh, že by vládě nikdy nesměla být vyslovena nedůvěra, pokud v PS neexistuje dohoda alternativní vládě. :)

A to už je taky zapomenuto - a ODS dnes pravidelně vyvolává hlasování o nedůvěře vládě, i když ví, že žádná další funkční alternativa bez Babiše neexistuje.

A. Nový 12.7.2019 12:00

Re: -----

Dle vás je oligarcha Babiš je nenahraditelný. Co si chudáku počnete až jednou skončí? U vás to vypadá na mašli. :-))

M. Kosejk 12.7.2019 12:03

Re: -----

No, tak mi prosím odpovězte na otázku: Jakou vládu by kdo dokázal složit bez Babiše - a jak by si zajistila podporu v dnešní PS? Jakou alternativu tedy vidíte?

J. Sedlář 12.7.2019 12:09

Re: -----

Hmm čtení Vám jde, teď ještě pochopit psané, je-li-to čím. Chudáku, vypadá, že není čím chápat, zase dobré je, že kde nic není, ani smrt nebere.

M. Šejna 12.7.2019 10:24

pan Lepka chce v Ústavě definovat sankce

V tom případě by se měl pan Lepka poradit se senátorem Láskou, který podává žalobu na prezidenta. Láska totiž v ČT důrazně odmítl jakoukoli změnu Ústavy se slovy, že Ústava je napsaná dobře a není nutné ji opravovat.

Celá ta žaloba na prezidenta má totiž jen jeden jediný důvod. Tím je, aby Ústavní soud jasně definoval jak Ústava řeší pravomoce a postupy ústavních činitelů. žaloba není od toho, aby mohl být jakýkoli ústavní činitel sankcionován nebo odsouzen odnětím svobody.

R. Vacek 12.7.2019 10:32

Re: pan Lepka chce v Ústavě definovat sankce

Pokud bude stanoven přesný postup, tak ten může vykonávat automat. V politice (a té vrcholné zvlášť) totiž každý politik má tolik prostoru, kolik si ho svou činností vydobude. Proto zpětným pohledem tvrdíme, že některý politik byl slabý a jiný silný, i když zákony byly stále stejné.

S. Sedlák 12.7.2019 10:52

Re: pan Lepka chce v Ústavě definovat sankce

Silný politik neznamená, že lže a porušuje Ústavu. Pochybuji, že Masaryk dělal to, co ten náš prasident.

R. Vacek 12.7.2019 11:22

Re: pan Lepka chce v Ústavě definovat sankce

Politiky tady nemáme od toho, aby nám sdělovali pravdu. Politiky si volíme proto, aby prosazovali naše zájmy. A hodnotíme je podle toho, jak se jim to daří.

J. Lepka 12.7.2019 16:37

Re: pan Lepka chce v Ústavě definovat sankce

Evidentně jsem vám sáhl na bolavý zoubek, že? On by každý chtěl jen práva a žádné povinnosti. Ostatně proto se všichni milovníci starých pořádků tak vehementně dožadují svých tehdejších prebend.

V. Novák 12.7.2019 10:19

Pokud je špatně přímá volba prezidenta, tak

jak je to s přímou volbou poslanců a senátorů? Neměl by je volit taky nějaký vybraný elektorát, nejlépe vybraný podle Jedině Správných Názorů?

Mohu mluvit jen za sebe, ne za "voličstvo", ale já osobně bych prostě respektoval výsledek volby, i kdyby lid český zvolil Schwarzenberga nebo Drahoše. Stejně jako jsem respektoval, když zvolil ODS s jejíž ekonomiskou politikou jsem nesouhlasil.

P. Harabaska 12.7.2019 10:43

Re: Pokud je špatně přímá volba prezidenta

Opravdu. Poslanci a senátoři by si zasloužili, aby je volili jen ti moudří a zodpovědní vzdělanci-intelektuálové a ne nějaký - jak by řekl pokrokový vzdělanec-intelektuál - nevzdělaný hnůj z kravského chléva nebo soustružny. Vždyť ti ošetřovatelé dobytka a soustružníci jsou přece stěží schopni pochopit věci tak subtilní, jako je demokracie. Politici a politologové, jimiž, vzhledem k jejich počtu, by bylo možno dláždit ulice, jim to svými promluvami dávají najevo dnes a denně v tisku i televizi. Jen lidé duševně vznešení by měli volit ty duševně vznešené poslance a senátory, byť leckterý už se objevil v těch chrámech demokracie - s prominutím - ožralý, jak zákon káže, ožralejší, než z hospody odcházející ošetřovatel dobytka. A pokud jde o to respektování zvolení třeba toho Schwarzenberga nebo Drahoše, ono vám - hrdino respektu - stejně nic jiného nezbývá.

V. Novák 12.7.2019 11:08

Re: Pokud je špatně přímá volba prezidenta

Na Sjednocenou Umělecko-Mediální Frontu tvořenou Elitou a Svědomím Národa nezapomínat!

S. Sedlák 12.7.2019 10:50

Re: Pokud je špatně přímá volba prezidenta, tak

Demagogie nebo vtip?

Zeman sice vyhrál, ale nezískal 100% hlasů. Moc se nekumuluje volbou poslanců a senátorů do jedněch rukou. To by jste snad mohl pochopit.

V. Novák 12.7.2019 11:06

Re: Pokud je špatně přímá volba prezidenta, tak

Který poslanec nebo senátor získal 100% hlasů?

Moc se kumuluje tak, jak je stanoveno Ústavou. A to literou, ne duchem...

J. Malá 12.7.2019 10:17

...

Ne znamená pohřbení nadějí pana Fialy. On tak strašně touží něčím nebo spíš někým být. Jako předseda strany je k ničemu, vždy mu někdo rozkope bábovičku, jako předseda vlády by přes Zemana neprošel, tak proč nezkusit přímo prezidenta? Šance by byla jen při přímé volbě, lidé by jej nezvolili ani omylem (Drahoš 3.0). Mimochodem, jak se má Fajt? Směje se do dlaní, že jeho zlodějiny vlastně Fiala podporuje?

S. Sedlák 12.7.2019 10:54

Re: ...

Nelži, trubko.

J. Malá 12.7.2019 11:16

Re: ...

Sedláku, to je argument jak svyňa :-D

A. Nový 12.7.2019 12:08

Re: ...

Neste vy ex ministryně spravedlnosti Malá? :-))

J. Sedlář 12.7.2019 12:12

Re: ...

Jak píšu, to čtení by Vám šlo. Zbytek.... Utek.

M. Mikulec 12.7.2019 9:50

Pan Fiala

je přesně ten lepšočlověk, co by lidem nepovolil referendum: on a jeho demagogický blok vědí přece všechno nejlíp. Vsadím se, že kdyby volbu prezidenta vyhrálo želé, nikdy by s tímhle nápadem zrušit přímou volbu nepřišel: přímá volba by přece bylo demokratickým vyslovením se občanů, bla bla bla...:-)

J. Lepka 12.7.2019 9:53

Re: Pan Fiala

Jako odpověď na vaši hloupou poznámku musím opakovat, co jsem napsal panu Rozbořilovi:

"Přesné vymezení práv a povinností, samozřejmě i s definováním sankcí. Ono dost dobře nejde volit jednou metodou, ale odvolávat jinou. Ale to je snad evidentní."