27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

POLITIKA: Proč tolik vadí korunové dluhopisy

Na nesrovnalosti okolo korunových dluhopisů, které koncem roku 2012 vydala společnost Student Agency Holding upozornily webové stránky Hlídací pes, a posléze se jim věnovaly i zprávy dalších médií včetně Hospodářských novin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.5.2017 23:38

Re: Jenže

Korunové dluhopisy jsou možná leccos - sám tomu pořádně nerozumím - ale do škatulky nadepsané Korupce by po mém soudu strčit nedaly.

J. Jurax 9.5.2017 23:36

Re: Korunové dluhopisy Nevadí.

Ano.

A proto je třeba bít jej i korunovými dluhopisy.

Mají tu podstatnou výhodu, že jejich mechanismu sprostný lid (včetně mne) naprosto nerozumí a tudíž se, jsa patřičně externě nabuzen, může spravedlivě rozhořčit.

Ale socanům to preference stejně nezvedne.

V. Čermák 9.5.2017 17:14

Korunové dluhopisy Nevadí.

To, co Vadí, je Babiš. Myslím, že to chápe dostatečná většina lidí...

P. Papež 9.5.2017 14:20

Jenže

Jenže Jančura se nestal politickým lídrem strany prezentované především bojem proti korupci (když předtím Andrej "koupil" od státu spousty firem, někdy nekalým, někdy až trestným způsobem) a ani se Jančura nestal ministrem financí, který úspěšně kryje díky funkci ministra své současné finanční přešlapy vůči státu).

B. Michal 9.5.2017 14:03

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Není řeč o začátku devadesátých let, ani o tom, jak Babiš k Agrofetru přišel, ale o tom, jak si Babiš za 1,5 miliardy které neměl, koupil dluhopisy svého Agrofertu se 6% úrokem a takto uchránil před zdaněním ročně 6% z 1,5 miliardy, tj. 90 miliónů ročně. Dosud nepromlčené.

Ten Babiš, který za nevyvěšenou cedulku o EET sází desetitisícové pokuty. Ten Babiš, podle něhož "všetci tuná kradnú", ale na zlodějinu Babišova rozměru má málokdo, jestli vůbec někdo.

J. Chaloupka 9.5.2017 14:00

Kalousek šetřil? Už dlouho mne tak nikdo nerozesmál.

Kalousek byl DVAKRÁT ministrem financí a mohl snížit státní rozpočet o méně než 10%, což dokáže i mírně podprůměrná hospodyně. A co udělal? VELKÉ NIC.

Ostatně dodnes soudím, že stál za celou tou čunkiádou, při které se také na nic nepřišlo, a že se hledalo 20 let zpátky.

I. Schlägel 9.5.2017 12:37

Pokud to dobře chápu,

státní nezdaněné korunové dluhopisy byly vydány za jiným účelem, než je "optimalizace daní" soukromých firem a mohl si je koupit každý. Stát potřeboval příjmy do rozpočtu a zvolil tuto metodu. Firemní korunové dluhopisy sloužily jen a pouze pro optimalizaci daní a každý si je rozhodně koupit nemohl. koupil si je majitel firmy nebo spřízněná osoba, nasadil na ně mnohdy vysoký úrok a optimalizoval, až se z něj prášilo. Z hlediska zákona je to asi v pořádku a předkladatel zákona, případně poslanci to měli ošetřit. Nicméně finanční úřad by to napadnout mohl, nebo? Dám extrémní příklad. Zajedu si na francouzskou riviéru autem pro krabičku kancelářských sponek a cestu včetně malého občerstveni v tamější restauraci si dám do nákladů. Vše doložím vzornými účty včetně toho za kancelářské sponky. Poruším zákon? Asi ne, akorát finančák bude mít oprávněné výhrady k mému způsobu pořizování si kancelářských sponek z hlediska nepřiměřených nákladů na jejich pořízení.

F. Kusák 9.5.2017 11:01

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

A jak si myslíte, že byla privatizována většina firem? To si myslíte, že na to ti novodobí kapitalisté měli. A možná tento způsob byl přeci jen o něco lepší, protože ti úspěšní alespoň chtěli, aby jim ta firma fungovala, kdežto, když si vzali bankovní úvěr, tak jej neuhradili a firmu i s pasivy poslali ke dnu. Aktiva ovšem převedli na svou nově založenou. Buď nevíte nebo nechcete vědět, ale to Vás neomlouvá.

F. Kusák 9.5.2017 10:55

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Babiš je ve vrcholové politice tři a půl roku, zato Kalousek desítky let. Všechny lumpárny se děly za přítomnost tohoto politika. Jsem pro úsporný stát a rozhazování peněz ČSSD se mně vůbec nelíbí. Proto mě děsí představa, jak by asi fungovalo vládnutí ČSSD, TOP 09 a lidovců s tichou podporou KSČM. To by asi nebylo moc úsporné, že. A jinak, k EET se pan Sobotka také hlásí, ovšem jen tehdy, pokud se mu hodí.

J. Lepka 9.5.2017 10:47

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Milý pane Bokře, u politiků se dost ostře rozeznává postup de facto od postupu de iure. No a pan Babiš sice vydáním dluhopisů patrně žádný zločin nespáchal, ani ten daňový, nicméně u politika, jež se honosil heslem, že se nefláká a maká a že má dost a nemusí krást jako jiní, je to přinejmenším podezřelé, že, tuplem když si své vlastní dluhopisy nakoupí za kulantně řečeno podezřelých okolností. On totiž dosud nedokázal, že na ně vůbec měl a že za ně zaplatil, tedy že si na ně de facto nepůjčil od své firmy (která byla v tak tíživé finanční situaci, že musela vydat dluhopisy na své financování). To už totiž se zákonným postupem koliduje a nazývá se to daňový únik, ano, stejný zločin, ze kterých on, jako ministr financí podezřívá šmahem všechny živnostníky.

F. Kusák 9.5.2017 10:46

Dejte prosím do souvislostí

Kalouskovu a Drábkovu penzijní reformu s korunovými dluhopisy. To byl totiž nástroj, jak stát měl získat peníze na pokrytí výdajů na zahájení reformy (kromě toho, že ukradli část příjmů z průběžného financování penzí) a dále pokrytí rozdílu mezi náklady a výdaji státu a sanaci penzijních fondů. Obrovského tunelu, který by bohatým nic nepřinesl a chudí by platily, aby se jim pak zvedl důchod o pár stovek nebo vůbec. Podívejme se jak "výnosné" jsou penzijní fondy. Kde jsou pánové Drábek a jeho náměstek Šiška. Jo, když zloděj křičí chyťte zloděje, pak je to vždy podezřelé.

J. Lepka 9.5.2017 10:37

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Proč na Polednici? Pro pravověrné stačí věřit, že za všechno může Kalousek! A že kradně!

F. Kusák 9.5.2017 10:34

Re: Domnívám se, že do toho autore také moc nevidíte.

Jenže pan Niedermayer není nezávislý ekonom, ale politik, takže je potřeba vnímat jeho vysvětlení jako politický nástroj. Ovšem hnusné a manipulativní bylo moderování pana Moravce, toho Václava Moravce, kterého jsem doslova hltal, když ještě pracoval v BBC. Na jeho OVM v ČT se již dlouho nedívám, protože nestojí za nic (tedy podlé mého úsudku) a nenechám si zkazit nedělní oběd politickými žvásty.

P. Lenc 9.5.2017 10:27

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Kdyby jenom na polednice....

J. Štrobl 9.5.2017 9:53

Domnívám se, že do toho autore také moc nevidíte.

Otázku korunových dluhopisů vysvětluje nebo se snaží vysvětlit Babišovi (patrně neúspěšně) místopředseda Hospodářského a měnového výboru (ECON) Luděk Niedermayer zde:

https://www.youtube.com/watch?v=5V99OljfXa0&t=646s

P. Götze 9.5.2017 9:45

RE

Dalsi volby, kde budou dve spatne moznosti. Ve finale je ale podstatne ne to, kdo system vyuzil (legalne) a kdo system vytvoril. Proc hledat vsude zlodeje, kdyz staci zamknout. A ti co nechali odemceno nam serviruji ty "zlodeje", ale odemceno nechavaj dal. Nu a tak si tu zijem. Kolik takovych domku a kde je otevreno?

B. Michal 9.5.2017 8:49

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

To mu nevysvětlíte. Slyší od Babiše slovo Kalousek a má jasno.

Korunové dluhopisy byly legální, ale Babiš je koupil od své firmy, která je ovšem nepotřebovala, za peníze, které neměl (tedy své firmy). A tohle je daňový podvod, ne ty korunové dluhopisy samy o sobě.

Nebo stručněji: Kalousek vydal korunové dluhopisy, aby získal peníze pro stát v době krize, Babiš proto, aby stát o peníze připravil.

J. Jelínek 9.5.2017 8:19

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

A já blb si donedávna myslel, že dluhopisy jsou tu proto, aby STÁT získal reálné peníze od jiných (nejlépe obřanů), aby si prostě půjčil, na co, to už je jedno. A ejhle, on si může vydat vlastní dluhopisy kdejaký hokynář. No, musím se ještě hodně učit.

M. Prokop 9.5.2017 8:02

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Že vy věříte i na polednici .... :-P

Bureš zdědil po Kalouskovi celkem úsporný stát v době růstu.

Kalousek musel šetřit v době celosvětové deprese.

M. Prokop 9.5.2017 8:01

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

POZOR!!!

Nepochopil jste. Optimalizace není podvod, to ano, ovšem za splnění určitých podmínek, třeba zaplacení těch dluhopisů a přiměřené zúročení. Což by měla kontrolovat finanční správa (spadající ovšem pod Bureše).

Zákon NEPROSADIL KALOUSEK, zákon je někdy z devadesátých. Ten ho jen použil pro STÁTNÍ dluhopisy, které jste si mohl koupit i vy, na rozdíl od těch Burešových.

M. Prokop 9.5.2017 7:57

Blbé srovnání, od pana Holuba.

Korunové dluhopisy chránily peníze podniků a podnikatelů před nenažraným státem (pokud ovšem byly skutečně koupeny). Z morálního hlediska nic pěkného, pokud jedni mohou chránit a druzí ne, ale jsou i horší věci.

Třeba když týž nenažraný (směrem k daňovým poplatníkům) stát vybrané peníze ROZDÁVÁ vybraným jedincům za nesmyslnou a škodlivou činnost.

Pachatelé zeleného tunelu (strany i jednotlivci) mají u mne doživotní UPP.

V. Halašta 9.5.2017 7:56

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Což ovšem automaticky neznamení, že to podvod nebyl.

J. Klepal 9.5.2017 7:48

Re: POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Pokles preferencí TOP09 bez Schwarzenberga téměř pod hranicí volitelnosti a úpadek sociálních demokratů jsou zřejmě pravým důvodem dnešní babišiády. Navíc Kalousek, onehdy vychvalovaný jako nejlepší ministr financí, který obral kdekoho včetně důchodců, přesto s ohromným deficitem rozpočtu a vysokou nezaměstnaností, neovládá na veřejnosti svou zlobu, když se Babišovi povedl úplný opak s nejvyšší zaměstnaností, přebytkovým rozpočtem, růstem platů, podporou rodin s dětmi a vrácením peněz pracujícím důchodcům.

D. Bokr 9.5.2017 0:37

POZOR!!! Optimalizace se nerovná Podvod

Opak se národu snaží namluvit pánové Sobotka s Kalouskem. Optimalizace je klasická metoda, kterak využít zákonných možností ke snížení daňové zátěže. Je při tom možné využít i děr v zákonech, protože to, co není zakázané, je povolené.

A to si pan Kalousek při prosazení zákona o těch dluhopisech pro své kamarády neuvědomil, že to velmi rychle prokouknou daňoví odborníci a najednou je tu několik tisíc subjektů, které té díry v zákoně využili.

A do té doby, kdy do politiky vstoupil Babiš, tyhle optimalizace nikoho nezajímaly. Dokonce ani po tři roky této vlády to nikoho nezajímalo. Až najednou preference socanů i TOPky klesly na minima, tak to Sobotku i Kalouska začalo eminentně zajímat. A najednou prý je to podvod.