4.12.2023 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Proč se fandí nové straně TOP 09?

18.7.2009

To je skutečně trochu záhada, protože o té straně toho moc nevíme, na jejích webových stránkách jsou zveřejněna pouze programová východiska a principy, které víceméně ideologickým jazykem vysvětlují tři písmena, která tvoří název, tedy Tradici, Odpovědnost a Prosperitu.

Jediné, co skutečně víme, je, kdo tuto stranu vede, a to jsou pánové Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. Jenže, jak známo, každý nový politický subjekt a reakce na něj je možné číst i jako diagnózu veřejného prostoru v daný moment. Otázka tedy zní: Jaká je diagnóza? Na co lze z výstupů a z reakcí usuzovat?

Z toho, co víme, lze usuzovat jen na jedno, že u nás se nevolí programy, ale pouze obličeje. A potom, že novináři, kteří o nové straně píší, cítí ve veřejném prostoru silnou poptávku po změně. Odpovídá to ale i poptávce mezi lidmi: Určitě by tuto stranu volilo v této době 4,3 procenta lidí a o volbě této strany uvažuje 11,2 procenta lidí. Kdyby tedy jen polovina z těch vlažných sympatizantů dala hlas nové straně, dostala by se určitě do parlamentu a počet hlasů, který by získala, by se pohyboval někde mezi tím, co dostanou komunisté a lidovci. Tato hranice odpovídá nejspíš reálným možnostem strany, která chce jít do voleb s úsměvem a bez útoků.

Zajímavé je, jací lidé této straně fandí: podle průzkumu Medianu jsou to hlavně starší, vysokoškolsky vzdělaní lidé z venkova. Za to může nejspíš i jejich aliance s hnutím Starostové a nezávislí, která je celoplošná. Mladí lidé mezi jejich příznivci podle průzkumu skoro nejsou. To je samozřejmě závažná otázka, na kterou by měla tato strana hledat odpověď: dostat mladé lidi k volbám je vůbec jeden z hlavních úkolů naší současné politiky, což platí o všech stranách. Jinými slovy, tento úkol vypovídá o tom, že jsme mladé nepřesvědčili, aby se starali o svou budoucnost, což je velké selhání veškerých našich politických elit.

Vrátíme-li se ale k otázce, proč mladí nepatří mezi příznivce nové strany TOP 09, odpověď je zřejmě v tom, co jsme již konstatovali: Volí-li v dnešní době občané hlavně obličeje, s pány Schwarzenbergem a Kalouskem se mladí voliči nemohou identifikovat.

Ze zmíněného průzkumu vyplývá ještě jedna konkrétní skutečnost, a sice, že nová strana nebude brát voličský potenciál KDU-ČSL, tedy straně, z které Miroslav Kalousek po více než dvaceti letech odešel, ale naopak, že bude ohrožovat spíše občanské demokraty. Třetina jejich voličů totiž uvažuje o tom, že by novou stranu volila.

O důvodech tohoto přeběhlictví voličů lze ale jen spekulovat: Mohl by za tím být zřejmě ne zcela jasný vztah ODS k Evropské unii, Lisabonské smlouvě a euru, což jsou záležitosti, které většina voličů dlouhodobě podporuje, kde se tedy zájmy voličů ODS a zájmy stranických špiček silně rozcházejí. A možná za to mohla i podpora či účelové krytí Jiřího Čunka, které vyvolalo to, co dnes nazýváme justiční mafií a co podkopalo důvěru v nezávislou justici.

Nové voliče by mohla tato strana přitáhnout jen ze dvou důvodů, a to ze strachu z vlády sociálních demokratů, kterou by podporovali komunisté, což by mohlo znamenat i obrat v zahraniční politice, jak naznačila i schůzka Jiřího Paroubka s ruským premiérem Putinem. Kdyby se totiž TOP 09 dostala do parlamentu, mohla by pak vzniknout koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Aby takové voliče ale pánové Schwarzenberg a Kalousek získali na svou stranu, museli by místo ideologických floskulí přijít s konkrétními projekty a ukázat, že konzervatismus pro ně není nálepka, ale způsob života, který hledá především dohodu a oškliví se mu veškeré revoluce a revolucionářství a který vyhrocování konfliktů pokládá ve většině případů za důkaz bezradnosti. Tím by se totiž na naší politické krajině od ostatních značně odlišovali a začali být přitažlivější možná i pro mladé lidi.

Zatím tedy nejde o žádnou změnu, ale jen o očekávání a zvědavost, a to jsou stavy velmi pomíjivé.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel