26.9.2020 | Svátek má Andrea


POLITIKA: Proč platíme hlupáky?

6.10.2007

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Z fondů EU letos nevyčerpáme ani euro. Je to výsledek amatérismu a nezájmu českých politických špiček zleva doprava. Většina z nás pracuje. Podnikáme, nebo jsme zaměstnaní. Děláme, co můžeme, abychom uživili sebe a rodinu. Neleží před námi na ulici bez užitku hromada peněz, tak jako nyní před Českou republikou, zastupovanou neschopnými lenochy. Kdyby ano, sehnuli bychom se pro ni. Kdo takovou možnost nevyužije, je buď hlupák, nebo drží bobříka chudoby.

Jde-li o jednotlivce, má na to právo. Ale stát a jeho instituce na to právo nemají. Je-li stát hlupákem, odnesou to občané. Našich zhruba osm set miliard leží bez užitku v Bruselu. Nespadly tam z nebe. Mnozí lidé v minulosti tvrdě pracovali a vyjednávali, aby tam ty miliardy pro nás byly. Museli jsme udělat řadu ústupků a ledasčeho se vzdát. Zemědělci by mohli vyprávět. Kvůli nutným kompromisům se ocitli v pozici, kdy nemohou konkurovat a nám všem z toho plyne zdražování potravin. Za to jsme měli mít peníze na dálnice, na vzdělání, zkvalitnění životního prostředí či lepší sociální služby.

Dobře, budiž, řekli jsme a peníze máme. Jen se pro ně ohnout. Jenomže mezitím jsme si zvolili nové vládce a ti na ohýbání nemají čas. Mají v oblibě zcela jiné způsoby trávení pracovní doby placené z našich daní. Mění manželky, vychovávají nemanželské děti, řeší své korupční aféry, nadávají novinářům či se věnují podivným nákupům terénních vozů. Co se státnických činů týče, zmohli se na odvolání velvyslance při EU Jana Kohouta, který se o tu hromadu peněz, která na nás v Bruselu čeká, nemalou měrou zasloužil. Letos z ní tedy neuvidíme ani euro a zbude nám jen to drahé vepřové. A přitom stačilo tak málo. Jen se v rámci unijních pravidel dohodnout, kam a jakou cestou peníze půjdou, aby přinesly skutečný užitek. Bez toho na ně nelze sáhnout.

Jenomže dohodnout se dokážou jen lidé se společným zájmem, který převyšuje stranické i osobní třenice. Zájmem o prospěch vlastní země. Obávám se, že mezi naší politickou elitou takového ani v poledne za plného slunečního svitu a ještě k tomu s lampou nenajdeme. Pak se nemůžeme divit, že se namísto plnohodnotného člena Evropské unie posouváme do pozice vysmívané sychravé gubernie. Jen si tak říkám, proč si to pořád necháváme líbit.....

Psáno pro deník Metro

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.