Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996POLITIKA: „Problémy“ pana Rychetského
Pavel Rychetský obvinil českou vládu, že v boji s pandemií dělá snadné kroky. Neudělení řádu TGM mu nevadí, protože s tím „měl problém“.
„Bylo by ode mne troufalé, ale i naprosto nevhodné hodnotit, jestli byly politické kroky namístě. Výsledek ale hodnotit mohu a je skutečně tristní a mrzí mě to, protože ostatní země si dokázaly se situací poradit mnohem lépe, vyrovnat se s tím, my jsme najednou v situaci, jako je Mexiko nebo některé africké země, což je velmi smutné,“ řekl Rychetský v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle Rychetského je za současnou situaci odpovědná vláda, která dělá při svém rozhodování snadné kroky a těžkým se vyhýbá.
...Vláda dělá kroky, které jsou lehké a pohodlné. Kroky, které takové nejsou, těm se vyhýbá. Například zavřít školy v uvozovkách nic nestojí, i když škody budou podle mého na mladé generace nevyčíslitelné. Zavřít továrny si však netroufla. Přitom do továren jezdí tisíce lidí každý den prostředky hromadné dopravy. A ač nejsem epidemiolog a jde o můj subjektivní pocit, je ve fabrikách největší riziko,“ řekl Rychetský.
Troufám si na výtky Pavla Rychetského vůči vládním rozhodnutím reagovat. Nejprve k tomu, zda Rychetský může reagovat na „politické kroky“. Považuje to údajně za „naprosto nevhodné“, aby vzápětí na vládu zaútočil, že dělá či dělala „snadné kroky a těžkým se vyhýbá“. Jako „snadný krok“ je dle něho zavření škol, zatímco „fabriky zůstaly otevřené“. A vyloženě „skromně“ dodává, že „i když není epidemiolog, právě ve „fabrikách je největší riziko“.
Rychetský patří k těm lidem, kteří prostřednictvím covidu dělají tu nejšpinavější politiku. Možná, že má na Ústavním soudu tolik práce, že snad ani netuší, co se ve světě děje a že všechny vlády světa ony údajně „snadné kroky“ dělají tu dříve, tu později. A navážet se do vlády za mrtvé – slovy „výsledek je tristní“ – je rovněž hyenismus nejhoršího zrna. Takže porovnávejme porovnatelné.
Tvrzení č. 1 : Ostatní země si dokázaly se situací poradit mnohem lépe
Existuji státy, které si skutečně poradily lépe než Západ, jmenovitě Čína, Japonsko, Tchaj-wan, Vietnam, velmi dobře zvládla situaci Austrálie. Úspěch Číny je jistě dán povahou komunistického režimu, který nasadil všechny páky, aby na počátku epidemie omezil pohyby lidí na minimum a dokázal si omezení pohybu vynutit. Otázkou je, zda v provincii Wu-chan nebyly zašvindlovány statistiky úmrtí, jak uváděla zpravodajka ČT v Číně. Austrálie těžila z relativní odlehlosti a v podstatě umrtvila cestování do Austrálie. Výhodou je samozřejmě i velmi nízká hustota obyvatelstva. Japonsko a Tchaj-wan jsou státy s tradičně disciplinovaným obyvatelstvem, a navíc jsou to také ostrovní státy, které omezily výrazně volný pohyb se světem. Všechny evropské státy jsou na tom přibližně stejně co do počtu infikovaných a smrtnosti, rovněž tak USA. Kanada opět těží a těžila z nízké hustoty obyvatel. To vše lze nalézt například na Coronavirus Pandemic (COVID-19) - Statistics and Research - Our World in Data. Počet zemřelých v Česku dnes dosahuje bezmála 27 000 osob, Slovensko překročilo 10 000 osob zemřelých s nemocí covid-19 (má také poloviční počet obyvatel než Česko) a tak bychom mohli pokračovat. Evropa a speciálně EU je nejpostiženější část světa pandemií a má horší data než USA, kde média dlouhodobě vytvářela na konci mandátu Donalda Trumpa propagandu o tom, že USA jsou nejhorší. Rychetský neříká pravdu (dle mého soudu přímo a evidentně lže) a z pozice předsedy Ústavního soudu hraje hru pro tak zvanou demokratickou opozici.
Tvrzení č. 2: Vláda dělá snadné kroky a těžkým se vyhýbá
Rychetský tvrdí, že snadný krok je zavření škol, zatímco k zavření továren vláda nesáhla. Faktem je, že vláda výrobní firmy nikdy nezavřela a některé velké firmy zavřely samy o své vůli, protože neměly komponenty do výroby – zejména na jaře 2020. I tak to státní rozpočet v roce 2020 zatížilo obrovským deficitem, a i letošní rok bude z hlediska deficitu rekordní. Uzavřít na několik týdnů či měsíců i výrobní firmy by ekonomiku ještě více podlomilo a tomu se vláda chtěla vyhnout. Není mi rovněž známo nic o tom, že by se výroba masivně zavírala jinde v zemích EU. Na jaře byla vytvořena kapacita v nemocnicích pro zvládnutí pandemie a průběh pandemie od počátku letošního roku zatížil náš zdravotní systém až do krajnosti. Žádný kolaps se ale nekonal a české nemocnice situaci zvládly. Neobešlo se to bez vysokého počtu obětí na životech, ale podobně na tom jsou a byly všechny státy EU. Uzavření škol je v Česku unikátní zejména kvůli délce a lze oprávněně poukazovat na státy, které k tomuto kroku nesáhly a výuku ve školách omezily na krátkou dobu nebo vůbec.
A ještě k Rychetského „fabrikám“. Již několik týdnů probíhá v českých firmách masivní testování s tím, že procento pozitivních výsledků testů je vesměs pod jedním procentem. Podobné výsledky byly i ve školách, které začaly testovat ze své vlastní vůle.
Pokud si situace v EU zaslouží nějakou zásadní a tvrdou kritiku, pak je to selhání EU v zajištění vakcín pro své občany. Tomu se ovšem proevropský Rychetský velkým obloukem vyhnul. V rozhovoru pak okomentoval i to, že prezident Zeman stáhl jeho ocenění řádem TGM. Udělal tak v reakci na to, že Ústavní soud zrušil podstatné pasáže volebního zákona, tj. způsob přepočtu hlasů na mandáty. Rychetský prohlásil, že s udělením Řádu TGM „měl problém“ a že mu nevadí, že toto ocenění od Zemana neobdrží. Mnohem více bych mu věřil, pokud by Zemanovi poté, co oznámil jeho ocenění Řádem TGM v říjnu 2020 řekl, že ocenění nepřijímá. Dnes je to již situace známá jako „z nouze ctnost“ a Rychetskému jeho pózu nevěřím.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz

Česko dalo Rusku ultimátum, požaduje návrat všech vyhoštěných diplomatů. Kreml odmítá takový tón jednání

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
