3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

POLITIKA: Přímá volba

Už příští rok si budeme moci zvolit prezidenta. Lidé to chtěli. Ale proč to chtěli? Je snad stávající systém parlamentní demokracie natolik nevyhovující, že musíme zasahovat do Ústavy a měnit právě tento jeden bod?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
j. stransky 14.2.2012 21:38

Re: Proč to politici schválili?

Může to být komedie, je to ale to to správné místo pro komedie? První kolo: O. K.. Druhé kolo: volíme mezi blbým a blbějším. Je to svobodná volba? To ale není to hlavní. Když zvolíme idiota, kdo za to bude moci? No přece my všichni....tedy vlastně nikdo. Blééé...

Naše demokratická tradice, to je zastupitelská demokracie. Je krásné chtít být Švýcarskem nebo Amerikou. Je ale nemožné být Švycarskem nebo Amerikou. Protože dvakrát nevstoupíš.....

Jako student, před lety, jsem složil básničku, která i teď po letech je stále trefná:

Kdybych já byl Johnie Wicleff, studoval bych jako býk, lev

Bohužel jsem sebou sám, snad se z toho vykousám

j. stransky 14.2.2012 21:15

Re: PAní Michaele Peaur

Tedy nevím, kdo je to ta Klausova parta, to snad tady tolik nevadí. Že by měl Klaus svazek u KGB, to je docela možné. Ale věřil bych mu asi tak jako Protokolům sionských mudrců. Ty jsou ze stejné dílny. Jejich autorem je týž podnik. Gratuluji, že se vám podařilo materiály obstarat. Máte ohromné styky, očividně lepší než ten Klaus.

V. Václav 14.2.2012 10:13

Re: Když už, ... nechť je to dáma...

PAne, paní Němcová je za tu dobu, ve které je v politice, tak promodralá, že by to byla opět hlava pouze ODS, ne státu. Pokud vydržela celou dobu v této špíně, tak nemůže být čistá. Vezměte si na příklad paní Třeštíkouvou, která by podle mne byla zcela určitě výbornou ministryní kultury. Ale viděla- odešla - nezvítězila. Zvítězil v ním její morálnáí profil. PAní Němcová již nemůže být objektivní.

V. Václav 14.2.2012 10:06

Re: Další omyl našich politiků

Pane vy věříte tomu, co vzniklo na základě našich hlasů? Myslíte, že politická "elita" je skutečně tom co má v demokracii být, důstojná reprezentace národem zvolená, která vytváří zákony a vládne pro blaho svých voličů? Prezident není nejmocnější figurka v šachovnici politiky, zrovna jako král v šachách nemá největší moc. Ale  je nejdůležitější v očích národa i jako představitel státu doma v v zahraničí. Vezměte si ty nedůstojné šarvátky při posledních dvou volbách hlavy státu,  reprezentaci současným prezidentem s podivnými názory, na něž nemá ani vzdělání, ani oprávnění, na tom, jaký si asi vytváří ostatní státy názor na nás, když naše hlava státu krade? ZAtím se mi stalo, že když jsem volil nějakou stranu, tak si pak vítězní straníci volili úplně jiné své reprezentanty, než bych volil já. Dnes je módní nazývat to, co se mi nelíbí, populizmem. Mám dokonce podezření, že mnozí ti, kteří toto slovo používají, ani neznají jeho skutečný význam. Ale raději budu mít pocit, že jsem si sám volil svého prezidenta, i když bude zvolen jiný, ale nebudou za mne volit ti, kterým jsem po neblahé asi patnáctileté zkušenosti, přestal věřit

V. Václav 14.2.2012 9:50

Re: Tak nevím

Pane, díky za názor. Máte moje sympatie.

V. Václav 14.2.2012 9:48

Re: Autorka je trochu mimo, nebo v ODS?

PAne, předesílám, že nejsem oranžovorudý, jak označujete určitou politickou orientaci. Ale, nezlobte se, když sleduji a to tedy sleduji, vývoj po roce 1989, tak zatím nejvíce a nejhorší aféry, včetně zadlužení státu, má suverénně ODS. I když ostatní strany nejsou svaté, tak ODS suverénně vede. Ne, že bych z toho měl radost. BYl jsem aktivně činný v OF a jak se odštěpila ODS, začaly trapné tahanice a pubertální války v politické scéně. TAkže, pokud chcete být objektivní, projděte si poctivě politický vývoj po roce 1989. Nemám z toho radost, ale je to tak.NAvíc si vezměte mnohé špičky ODS a jejich minulost ,nebo jejich rodin, jejich spolupráci s KSČ a StB. SAmozřejmě v tom nejsou sami a je známo z dějin, že lidé nejhoršího chrakteru provádějí rektoskopii u těch nejsilnějších. Dá se to přirovnat k přírodnímu dění, ale v přírodě je to jaksi čistější, protože tam se jedná pouze o potravu a reprodukci.

V. Václav 14.2.2012 9:37

Re: trošku si odporujete...

Pane, on se nezměnil, pouze dosáhl toho, co chtěl, takže se již může chovat žoviálně. Nevím kde jste sebral informaci o popularitě, je pravda, že lidé mají špatnou paměť. Vsadil bych yxse, ale toho se již nedožiji, že tak za 20 - 30 let se budou děti učit ve škole o Klausovi jako o jednom z největších škůdců této země.

V. Václav 14.2.2012 9:34

Re: PAní Michaele Peaur

Pane Boleslave, politická scéna, je, bohužel, tak protkaná nedořešenými aférami, nedůvěryhodnými lidmi a mlhami, že se dnes nedá, věřit vůbec ničemu. Scéna by se vyčistila, kdyby se všechny aféry dotáhly do konce a měl by být vystaven patřičný účet buď nařčenému, nebo tomu, kdo nařkl. Dostal jsem materiál, který obsahuje i fotokopii dokumentů, které jednoznačně Klause z této činnosti usvědčují a je tam rovněž psáno, že stačil v této zemi své kompromitující dokumenty skartovat. ale tento doukment byl získán jedním agentem z materiálů KgB. Kdyby se ti politici chovali důvěryhodně, včetně Klause, který ve mně budil nedůvěru hned, jak se objevil na scéně, tak bychom se všem takovým materiálům mohli smát. ale ono to tak, bohužel, není. Nevím, kolik je vám let, já jsem zažil coby válečný ročník bolševizmus od A-Z a moc jsem proto vítal se slzou v oku a klíčky v ruce rok 1989.Měli jsme ohromnou možnost se poučit z minulosti i současnosti, ale díky klausovi a jeho partě se rodící demokracie, bohužel, změnila v Gaunerkracii.

J. Boleslav 14.2.2012 8:39

Re: PAní Michaele Peaur

Způsobilost k vykonávání funkcí ve státní správě stanoví lustrační zákon, který definuje, jaké kategorie kontaktu s STB byly natolik závadné a jasné, že jsou s vykonáváním funkcí ve státní správě neslučitelné. V žádné takové kategorii zřejmě V. Klaus není, jinak by nemohl být do své  současné i minulých funkcí zvolen. V "nezávadných" kategoriích je pak i řada jiných vrcholových politiků, např. V. Havel, budiž mu země lehká.

Co je v "registrech svazků" v Moskvě bohužel u nás nikdo neví, asi bychom se hodně divili.

P. Zelenka 13.2.2012 20:39

Proč to politici schválili?

Přímou volbu schválila tato erudovaná elita jen proto, aby se zalíbila voličům. Proč? Po posledních kroužkovacích volbách si nemohou být jisti hlasy. Jak laciné, že? A rozum a státotvornost? Jsou out, in jsou populistické činy.

A voliči? Teď se ukážeme, jaký jsme národ, nastavíme si zrcadlo a zříme.

Tragédie to nebude (možná tragikomedie), demokracii to nezabije a co ji nezabije, to ji posílí.

Š. Hašek 13.2.2012 19:57

Bylo by dobré

si přehrát záznamy z parlamentu. Z prvního večera.

Všechno začalo, když socani a zelení chtěli zjistit, jak která jejich ovečka hlasuje. Řecko a Řím to řešily elegantněji. I náš parlament to ctil. Nevyšlo to. Kontroloři názorů/hlasů měli navrch. To, že porušují Ústavu ČR tehdy nikoho nezajímalo. Televizi zajímaly "nějaké igelitky" na  hajzlících.

Samozřejmě - zkontroluji si, jaks hlasoval a i zaplatím!

To je furt o jednom. Historie poučí. Ale jen toho, kdo ji zná.

O. Mayer 13.2.2012 19:07

trošku si odporujete...

na jednom místě píšete , že prezident nebude mít žádné pravomoci a o pár řádek dále , že se z něj může vyklubat diktátor. Nějak mi nejde moc dohromady diktátor-kladeč věnců.

Osobně si myslím, že je to krok správným směrem, např. president  Klaus má až neuvěřitelně velkou podporu veřejnosti (tedy podle průzkůmů) na to, jak nenáviděná postava to byla, když měl opravdu exekutivní funkci. Jako by ho ten úřad nějakým záhadným způsobem očistil a deifikoval. 

Podobně jako níže dikutující si myslím, že by se měly přímo vollit i starostové a zřejmě i hejtmani a úplně nejradši bych viděl  kdyby se i poslanci obtěžovali předstoupit před svoje voliče. Prozatím se tak stalo pouze jedním polonahým kalendářem a nebo v případě nějakého skandálu (kdy začasto vychází najevo že ta předmětná figura má začasto problém dát dohromady větu). Vzpomínáte si např., jak exceloval jeden bývalý předseda parlamentu při svém jediném opravdovém veřejném vystoupení a myslíte si, že by byl schopen vystoupit např. v televizní debatě?

Takže si myslím, že přímá volba může funkci prezodenta jenom zkultivovat. Stejně tak neustále zaznívající obava, že by se objevil geniální manipulátor s davy typu občana Kanea mi přijde dosti lichá v situaci, kdy se nám ukazuje spíše jenom přehlídka v podstatě tupejch šíbrů se stranickejma legitimacema       

J. Boleslav 13.2.2012 17:56

Re: Autorka je trochu mimo, nebo v ODS?

Trapné představení před 5 lety bylo převážně ze strany a v režii oranžovo-rudých, kteří věděli, že nebudou schopni prosadit svého kandidáta, tak alespoň prudili. Na to ale hodně lidí zapomnělo a zbyl v nich jen ten pocit trapnosti.

V. Václav 13.2.2012 17:46

Re: PAní Michaele Peaur

Pokud jste můj příspěvek četl pořádně, tak zjistíte, že "nelavírovala", jak tuto činnost označujete, pouze ODS, ale převážně. Jinak, pokud máte přístup k materiálům, jako kdo byl činný v StB a podobně, tak se onu minulost dočtete snadno již od jeho studentských let.

J. Švarda 13.2.2012 17:41

Autorka je trochu mimo, nebo v ODS?

Kdo si pamatuje tu tragikomickou událost před pěti roky,tomu je to co se tady diskutuje trapné jako mně. Autorka demagogicky říká, že máme vyměnit zákonodárce, ústava je perfektní a není třeba jít cestou změny. Představení,které nám naši zástupci předvedli pochopitelně vedlo k těmto koncům, které ale pokládám za lepší, než reprizu té staré hry v Parlamentu. Naši voliči snad nejsou tak neschopní, aby nenaplnili svoji volbu. Holt tam nepřijede na svém vozíku paní Filipiová s kyticí, ale o to snad nejde. A ty pravomoci si i dnešní prezident vykládá velmi různě, podle svých potřeb.

.

F. Matousek 13.2.2012 16:10

Tak nevím

Celá ceská zprofanovaná politická scéna, která je ostudou a galerkou, ztratila právo volit si "svého" presidenta? Nevídáno! A dobre tomu tak! Politici a pisálkové mají tu drzost kritizovat své volice a pasovat je na neschopné primitivy ?! To jsme se dockali.

Tak nemejte lidi za úplné blbce. Duverujte, ze si zvolí dobre. A kdyby to byl i jenom nejaký zpevák, nebo hokejista, hur nez ted, uz být nemuze!

V. Novák 13.2.2012 15:21

Takže horší to už nebude...

...

M. Rejman 13.2.2012 14:37

Re: PAní Michaele Peaur

Vážený pane Václave,

myslíte, že presidenta v přímé volbě budou volit jiní voliči, než ti, co zvolili dnešní poslance a senátory?

M. Rejman 13.2.2012 14:33

Další omyl našich politiků

Přímá volba presidenta je trapným omylem, ne-li zločinem, našich populistických politiků napříč politickým spektrem. Bylo zdrcujíci dívat se na ČT 24 na rozpravu v Senátu - žádný rozumný argument nebyl nic proti slepé stranické poslušnosti, zejména u senátorů ČSSD. Všichni relevantní ústavněprávní odborníci ve svých analýzách, které měli senátoři k disposici, od přímé volby zrazovali, ale idiocii našich populistů to nemohlo zabránit. Oni ovšem ty škody, nejen finanční - to by nebylo nejhorší - platit nebudou. Je to černý den parlamentní demokracie, je to vítězství hlouposti. Bylo by k smíchu, kdyby nebylo k pláči, že přijatý návrh je z ústavněprávního hlediska paskvil, což ihned konstatoval předseda Ústavního soudu.

J. Šimek 13.2.2012 11:25

To já vsázím na to, že voliči vyberou dobře

a bude konečně zaděláno na přímou volbu dalších funkcí - hejtman, starosta, ...

Ty zastupitelské čachry budou mít nahnáno na navšech úrovních. JUDr. Milan Jančík na Praze 5 je toho vzorovým příkladem a prasárna na magistrátě byla taky bombastická.

J. Boleslav 13.2.2012 11:10

Re: PAní Michaele Peaur

Máte pocit, že v otázce přímé volby prezidenta lavírovala pouze ODS? To máte hodně krátkou paměť nebo nějaké ideologické brýle. V čem je podle Vás Klaus nedůvěryhodný a v čem má velice podivnou minulost? Přímá volba je podle mého názoru pouze úlitbou lidem, kteří jsou  v současnosti frustrováni realitou, ač k tomu objektivně nemají ve srovnání s okolním světem zatím zase až tak moc důvodů. Nějakou zásadní změnu od přímě volby očekávat nelze, protože kompetence prezidenta se měnit nemají.

J. Sever 13.2.2012 11:07

Dneska tě ctí za svatého, ...

... zejtra budeš sviňák. Spíše se

bojím, že ony - po mém soudu nejkvalitnější - osobnosti (a bohužel i má

prezidentská favoritka, paní Němcová) do toho nakonec - z úcty k sobě samým - prostě nepůjdou. Protože samozřejmě a m.j. vědí, že po počáteční euforii a

nereálných očekáváních (dílem pitomců, dílem naivů a ovšem dílem

"opinion-mejkrů") začnou být ihned zatracovány. Přesně, jak pravil K.H.B. 

J. Skála 13.2.2012 10:48

Máte pravdu.

Doby "tatíčků" jsou doufám již za námi. Prezident má být hlavně úředník(ce). A bude-li to navíc dáma, tím lépe. Paní Němcová by byla dobrá, ale asi neprojde. I v USA spíš prošel černoch než žena. Rád bych znal výsledky voleb podle pohlaví, ale jsem přesvědčen, že prezidentku by nevolily hlavně ženy.

R. Langer 13.2.2012 10:47

Re: Ale souvisí, souvisí.

Kdepak, nesouhlasím, naprosto nesouvisí...

J. Skála 13.2.2012 10:38

Ale souvisí, souvisí.

Jen neplatí přímá úměra.

V. Václav 13.2.2012 10:05

PAní Michaele Peaur

Vážená paní Michaelo, co když je to jinak? Dnes je módou, že pokud má někdo jiný názor, než ten, který je žádán, tak je populista. Už to slovo přímo nesnáším. Co kdYž je to tak, že vládě a parlamentu nevěří drtivá většina občanů? Co když je to tak, že prezident, přestože nmá příliš mnoho pravomocí, je stále postava,. reprezentující tento národ? Vezměte si, kolik změn a přeběhlíků se děje během volebního období. Volím stranu, která nakonec vybere mně velice nesympatického a nedůvěryhodného reprezentanta. Zkuste se podívat pár let zpět a připomenout si, jaké nedůstojné kupčení se odehrávalo při volbě Klause, reprezentanta naprosto nedůvěryhodného s velice podivnou minulostí. Vše má své pro a proti. Vezměte si, jak ku příkladu ODS měnilo často názory na tuto problematiku pouze proto, aby výsledek měl vysokou pravděpodobnost pro vítězství jejich často nedůstojných čachrů. Týka se to i dalších stran, ale ODS v tomto naprosto vede.

TAkhle mají lidé alespoň pocit, že se osobně podílejí na volbě toho, kterého chtějí a nespoléhají na nespolehlivé.

P. Lenc 13.2.2012 10:03

Re: Je to úplně jedno

Krásné,této jasnozřivosti se dá pouze zatleskat.

J. Boleslav 13.2.2012 10:02

Re: Je to úplně jedno

Jeden rozdíl bych přece jen viděl. Podplatit dostatek lidí jako v případě nepřímé volby asi těžko půjde. Babiš by na to možná měl, ale ta logistika by byla problém. Zda to ale z tohoto důvodu povede k lepšímu výsledku si nejsem vůbec jist. Tentokrát totiž asi rozhodne, kdo podplatí víc novinářů a dalších medií.

P. Lenc 13.2.2012 8:58

Re: Když už, ... nechť je to dáma...

Jsem pro a také ji fandím.I když asi zbytečně.

R. Langer 13.2.2012 8:47

A jakým závažným

způsobem se v praxi může prezident "vymstít"? Nějaký konkrétní příklad. To by mě hrozně zajímalo. Třeba jako že by náhodou mohl našim "politikům" šlápnout na prsty, když má mandát "od lidu"? No to by byla hrůza!