2.12.2022 | Svátek má Blanka


POLITIKA: Přímá volba prezidenta

3.1.2012

Opěvovaní politici si asi moc neškrtnou

Pokud projdou další hádavé peripetie kolem změny ústavy, mohou v roce 2013 občané sami volit svého prezidenta. Již dnes začínají politické strany navrhovat s velkou bídou výběru svoje mnohdy problematické kandidáty. Podle mého názoru se mylně utěšují tím, že jejich člen se stane představitelem státu a dosáhne až na vrchol moci. Většina občanů má při vlnách neustálého zdražování všech produktů a komodit i silných sociálních otřesů především starost o zaměstnání a zabezpečení svých rodin. Volba prezidenta není jejich prioritou. Politikům utápějícím se v neustálých hádkách a ekonomických kauzách nevěří. Mnohé pak nesnáší. S velkou pravděpodobností možno proto očekávat při volbách i určitý rasantní projev vzdoru proti neutěšené situaci. Podle provedených průzkumů proto dnes podporuje většina veřejnosti přímou volbu

Pokud vypuknou emoce, žádný z navrhovaných politiků mnoho hlasů neobdrží. Možná je například i značná volební podpora "zlatých slavíků". Mají vyděláno mnoho milionů z masivních mediálních masáží občanů. Rozhodně někteří z nich mohou bez problémů naladit veřejnost na svoji správnou vlnu a zajistit si s pomocí svých agentur dostatečnou finanční reklamu pro volbu na trůn prezidenta. Všem jsou známé příklady, kdy na nejvyšší stupně politiky, například v USA, dosáhli různí herci. Naše politická "kultura" je však ze zcela rozdílného těsta.

V možném prezidentském klání nelze ani opomenout alternativu možného vstupu našich velkých miliardářů číhajících v koutě na svou příležitost velkého vstupu do politického dění.

Pokud se otevře naznačená Pandořina skřínka, budou se za čas naši zákonodárci chytat doslova za hlavu, co nedomyšleným způsobem zavinili. Ospravedlněním nebude ani splnění volebních programů politických stran, které stejně nikdo nečte. Předejdeme včas mezinárodní ostudě ČR?