10.12.2019 | Svátek má Julie


POLITIKA: Prezidentova neúnosná kreativita

9.11.2017

Názory nemění jen hlupák, ale nesmí to být změna účelová. Prezident podporuje vznik menšinové vlády a současně obhajuje nárok vítězného hnutí ANO na post předsedy Poslanecké sněmovny. Přitom sám v dobách své parlamentní kariery nic jiného než opozičního předsedu PS nezažil. Sám jím byl od roku 1996, za menšinové vlády Václava Klause a za jeho menšinové vlády od roku 1998 naopak Poslanecké sněmovně předsedal Václav Klaus. Ani argumentace vysokým procentem získaných voličských hlasů neobstojí, protože v roce 2006 kdy ODS získala ještě o šest procent více hlasů, než nyní hnutí ANO, za menšinové vlády Mirka Topolánka, stál v čele PS opoziční sociální demokrat Miloslav Vlček.

Lze uzavřít, že v novodobé historii České republiky neměla nikdy strana premiéra menšinové vlády současně předsedu Poslanecké sněmovny. Co se stalo, že nyní má být tato tradice porušena a prezident bezskrupulózně pléduje za vládu jedné strany, prosazuje pro ni všechny tři pokusy o sestavení vlády umožněné ústavou a vyhrožuje jejím neústavním vládnutím po celé funkční období sněmovny i v případě, že nezíská její důvěru? Tři pokusy bez podmínek, když v minulosti požadoval pro jmenování premiéra sto jeden podpis poslanců, dokonce notářsky ověřených? Z ústavy nadstranický, přímo volený prezident otevřeně podporuje marketingový projekt multimiliardáře s komunistickou minulostí na totální ovládnutí exekutivy v této zemi! S Babišem ho pojí dlouhodobé „obchodní“ vztahy z doby jeho premiérování, kdy mu nabízel prodej petrolejářského gigantu Unipetrol a nakonec mu umožnil z tohoto obchodu bez ztrát vycouvat!

Ve věci řízení Poslanecké sněmovny nutno zmínit i osobu kandidáta ANO na tuto funkci, Radka Vondráčka. Ten nezapře profesi advokáta, kterou osvědčil při argumentaci proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnky k trestnímu stíhání, a to už ve funkci místopředsedy sněmovny. Co je ale dovoleno advokátovi, není dovoleno třetímu nejvyššímu ústavnímu činiteli po prezidentovi a předsedovi Senátu. O jeho objektivním řízení sněmovny a zejména jejího organizačního výboru lze proto s úspěchem pochybovat.

Za této situace je s podivem lehkost strany co do počtu získaných hlasů voličů třetí, strany Pirátů, s jakou podporují do čela sněmovny kandidáta ANO, se kterým nechtějí vládnout, ani jeho vládu tolerovat. Přitom jejich nárok na místopředsedu sněmovny je s ohledem na jejich volební výsledek stěží zpochybnitelný a o obchod něco za něco tedy pravděpodobně nejde.

Lze jen doufat, že po nadcházejících volbách dojde na Hradě k výměně a nový prezident se takovéhoto nepřípustného protekcionistického chování zdrží.HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.