24.1.2021 | Svátek má Milena


POLITIKA: Prezident vetuje stále stejně

17.5.2006

Stalo se již našim mediálním zlozvykem podlehnout síle okamžiku. Jestliže dvakrát po sobě někoho pokouše pes (nikoliv tentýž), plní se naše noviny analýzami o potřebě nového a přísnějšího zákona regulujícího a kontrolujícího bojová plemena psů. Vzroste-li v jednom jediném čtvrtletí produkt o vyšší procento než obvykle, rozvíjejí naši komentátoři úvahy o tygřím výkonu naší ekonomiky, ačkoliv vývoj v posledních letech nic takového tvrdit nedovoluje.

Teď si pro změnu mnozí povšimli, že prezident republiky v poslední době vetoval hned několik zákonů, že je to častěji než obvykle, a někteří hned dedukují, že tudíž svá kritéria pro vetování buď svévolně změnil, nemá žádná či naopak vždy prahnul po tom, aby v nestřeženém okamžiku ukájel své mocenské ambice.

Podle naturelu komentujícího pak prezident buď sehrává svou tajnou (ale přesně stanovenou) roli v předvolební kampani ODS, což je hanebné, nebo rovnou páchá činnost velmi blízkou velezradě (neplést s vlastizradou, jak nás upozorňují), nebo alespoň těmito svými vety rozvrací náš ústavní systém a demokratické společenské zřízení.

Jsou situace, kdy někteří tvrdí, že už svým pouhým podpisem pod zákonem (!) prezident rovnou porušil Ústavu (jako u novely zákona o církvích, se kterým někteří nesouhlasili a jiní zase souhlasili). V jiných případech je zase prezident obviňován z toho, že odmítá základní civilizační výdobytky a chce se vracet do středověku či alespoň do 19. století, když nově přijímaný zákon vetuje (jako u zákona o registrovaném partnerství nebo u zákoníku práce.)

Srovnejme si fakta: Prezident republiky Klaus v roce 2003 vetoval 4 zákony, 7 zákonů v roce 2004, vloni zákonů 8. To znamená až dosud v průměru 6,3 ročně. Za 5 let celého svého druhého mandátu (1998-2003) vetoval bývalý prezident Havel v průměru 3,6 zákona. Je zde rozdíl. V čem lze spatřovat jeho důvody? Nástupem V. Klause do prezidentského úřadu za vlády sociálních demokratů totiž u nás začalo období, kterému se (podle francouzského vzoru) říká kohabitace, čili soužití prezidenta a vlády (vládnoucí většiny ve Sněmovně) z opačných stran politického spektra.

Až do té doby totiž během celého druhého mandátu V. Havla byla u moci sociální demokracie, která byla politickým názorům a postojům prezidenta Havla neskonale bližší než je tomu u prezidenta Klause. Sociálnědemokratické vidění světa je přímým protipólem vidění liberálně-konzervativního, vlastního dnešnímu prezidentovi. Nic takového ale ani zdaleka není možno říct o názorech V. Havla a o vládě, která (podle něj konečně) V. Klausem vedenou vládu nahradila.

Je tedy jen přirozené a zcela samozřejmé, že pravicový prezident vetuje zákony schvalované levicovou vládní většinou častěji, než je tomu u prezidenta, který s levicí sympatizuje. Musí tomu tak být. (Zdvořile, ale důrazně na tomto místě podotýkám, že v tomto textu neříkám nic o tom, jaké vidění světa je to „správné“, zda to, které je blízké sociálnědemokratickému, nebo to liberálně-konzervativní. Pouze analyzuji dopady jednotlivých konstelací. To jen pro pořádek a po některých zkušenostech z české politické diskuse.)

Ona zvýšená četnost vetování v poslední době je ale vysvětlitelná i zcela prozaicky: je-li rozložení vetováníhodných zákonů v čase přibližně stálé, pak v obdobích, kdy je přijímáno více zákonů, se vyskytne i více takových zákonů, které budou nakonec vetovány. Od začátku tohoto roku bylo prezidentem republiky podepsáno zákonů 87 (!) a vetováno zákonů osm.

Za celý loňský rok bylo přitom prezidentem republiky podepsáno 88 zákonů, a vetováno rovněž osm zákonů. Poměr je v podstatě identický.

Dnešní sociálnědemokraticko-komunistická schvalovací mašinérie schválila za první třetinu tohoto roku ke svému obrazu takové množství zákonů, které bylo vloni schváleno za celý rok. Ten, kdo si chce udělat o celé věci nezaujatý úsudek, by tyto skutečnosti měl znát.

Prezident svůj dlouhodobý poměr zákonů podepsaných a vrácených nijak nezměnil. To jen nová hlasovací koalice ve Sněmovně oproti loňsku ztrojnásobila svou produkci zákonů.

Hospodářské noviny, 16. 5. 2006Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.