POLITIKA: Předčasné volby nebo rozbití trojkoalice
Výsledky tohoto patu jsou dobře viditelné - není možno ustanovit orgány sněmovny. V tomto patu je totiž klíčovým postem křeslo předsedy poslanecké sněmovny, který má možnost nominovat předsedu třetí vlády, pokud se předchozí dva pokusy prezidentem pověřených premiérů nezdaří a jejich vláda nezíská důvěru. Tato třetí vláda zřejmě rovněž nezíská důvěru, ale místo třiceti dnů bude vládnout až do předčasných voleb.
Předčasné volby
Předčasné volby se jeví jako jediné možné východisko ze současné situace. Tedy kromě dohody o střídavé vládě, kdy ČSSD a KSČM umožní nové trojkoalici vládnout dva roky, načež se oba bloky vymění a zbylé dva roky bude vládnout ČSSD a KSČM. Možná by to mohlo být i naopak. V tom případě by ČSSD musela realizovat všechny předvolební sliby. Včetně zákonů, které začnou platit v roce 2007. Schodek státního rozpočtu na rok 2007, který současná odstupující vláda způsobila, by tak plně dopadl na ČSSD a KSČM (stranu, kterou ČSSD přivedla v posledním roce k reálné moci v neoficiální 111člené koalici)…
Proč jsou předčasné volby jediným možným východiskem ze současné patové situace? Protože oba bloky se rozhodly realizovat především negativní část svých programů a předvolebních slibů.
Občanští demokraté, lidovci a zelení chtějí zabránit vládě "KSČSSD", která opravdu reálně hrozí, což národu oznámil Jiří Paroubek ve svém nezapomenutelném povolebním projevu slovy: "Chtěl bych ještě připomenout panu prezidentovi, že v tuto chvíli podle propočtů, které jsou, má levice 101 mandátů z 200, to je většina."
Sociální demokraté a komunisté chtějí naopak zabránit "modré diktatuře". Co si mám pod touto nálepkou představit, netuším. Jsou to současné návrhy Jiřího Paroubka na menšinovou vládu ODS tolerovanou sociálními demokraty? Zabránit "modré diktatuře" s největší pravděpodobností znamená vládnout bez ODS, tj. s KSČM - s politickou stranou, která se doposud hlásí k rudé diktatuře let 1948 až 1989…
Jak rozbít trojkoalici
Zdá se, že Paroubek má jedinou strategii - dostat se k postu předsedy poslanecké sněmovny a vést tuto zemi alespoň do předčasných voleb. Z pozadí tohoto postupu ale stále okatěji vykukuje jiná strategie - rozdělit stovkový blok ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Například tím, že začne jednat pouze s Topolánkem, čímž zbylým dvěma stranám naznačí, že je ODS při první příležitosti podrazí. Možná nakonec některý z poslanců z těchto stran zvedne ruku pro vládu ČSSD a KSČM, aby zabránil přechodu na většinový systém, jiným nevýhodným změnám volebního systému nebo předčasným volbám, ve kterých by nemusel získat křeslo.
Rozhodně si společnou vládu sociálních demokratů s občanskými můžeme představit pouze stěží. Možná mají tyto politické strany podobné předvolební cíle. Možná by ODS skutečně dokázala zakomponovat do programového prohlášení vlády sociálnědemokratické desatero. V postupech, jak cílů dosáhnout, se ale obě strany diametrálně liší.
Pokud ODS dopustí narušení svého bloku a rozejde se s KDU-ČSL a Stranou zelených, bude to pro ni první krok ke ztrátě důvěryhodnosti a k nástupu ČSSD k moci. Zachování stovkového bloku povede k předčasným volbám.
Cesta k předčasným volbám
Jaký je můj scénář předčasných voleb? Prezident republiky Václav Klaus pověří v srpnu Mirka Topolánka sestavením vlády, aniž by byly ustaveny orgány poslanecké sněmovny. Topolánek sestaví vládu s lidovci a zelenými, ale ta nebude moci do 30 dnů získat důvěru, protože poslanecká sněmovna nebude mít stále svého předsedu. Bude se tedy opakovat druhý pokus, a to s totožným scénářem.
Třetí pokus nebude možné učinit. Proto druhá vláda Mirka Topolánka s lidovci a zelenými bude vládnout do té doby, dokud se všechny strany nedohodnou na předčasných volbách. Až v této chvíli bude zvolen předseda poslanecké sněmovny, který určí předsedu úřednické vlády do předčasných voleb. Ty by mohly proběhnout v létě nebo na podzim roku 2007.
Do té doby by bylo dobré upravit počet poslanců na 199 nebo 201. Samozřejmě lze riskovat i nový povolební pat. Většinový systém se zřejmě prosadit nepodaří, ale strany mohou v roce 2007 kandidovat v předvolebních koalicích, podobně jako v Itálii. Voliči by si tedy vybírali ze dvou bloků - ČSSD + KSČM a ODS + KDU-ČSL. Předpokládám, že zelení by kandidovali samostatně, ale možná by se s jedním z uvedených bloků domluvili.
Výhodou předloženého scénáře je, že by odstoupila současná přesluhující vláda Jiřího Paroubka. Kdyby se tento scénář realizoval ihned po volbách, měli bychom už jasno. Předsedou vlády by byl Mirek Topolánek a jednalo by se o předčasných volbách, protože by po dvou měsících selhal druhý pokus vlády získat důvěru v poslanecké sněmovně. Také motivace Jiřího Paroubka se dohodnout by byla mnohem větší, protože by už stále neseděl na svém vysněném postu předsedy vlády, přestože prohrál volby…
Autor je šéfredaktorem vzdělávacího portálu www.eucebnice.cz