Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Pražákům, těm je hej

diskuse (7)
Tak si to shrneme. Politické strany a hnutí nám v Praze pomalu a jistě připravují své kandidáty na primátory a výběr je opravdu pozoruhodný.

Tak si to shrneme. Politické strany a hnutí nám v Praze pomalu a jistě připravují své kandidáty na primátory a výběr je opravdu pozoruhodný.

Taková ODS

Ta nasazuje opět lékaře Svobodu, byť jej nezávislý soud shledal vinným v kauze Opencard. Ale protože ODS je více než soud, Svobodu znovu povolává do zbraně. Svoboda jistěže nekradl, jenom učinil špatné rozhodnutí. Takové moulovské. Ale za chyby se platí, a proto soud tak i rozhodl. V minulosti to byla KSČ, která rozhodovala, jak mají soudy rozhodnout, dnes je to ODS, která voličům vzkazuje, že ji rozsudky nezávislého soudu v demokratickém státě nezajímají. Tak to je ta „liberální“ demokracie pravice.

Kalouskův skoro pohrobek

Strana TOP 09 nesehnala v Praze nikoho, a tak přivalila z Plzně těžký kalibr v podobě politického turisty Pospíšila. Navíc (ne)znalce zahraničních právních universit, jak jsme si na kauze ex-ministryně Malé mohli ověřit. Prahu ale zná, protože tu ministroval, byť byl tou samou stranou (ODS) ustanoven i vyhozen. Aby své šance Pospíšil zvýšil, spojil se s aktivistkou Marvanovou, která to vymetla od ODS, přes Unii svobody až k hnutí ANO, za které se stala náměstkyní ministryně spravedlnosti Válkové, a jde také zachránit „tu zkorumpovanou Prahu“. S Kalouskem v zádech a spory uvnitř to TOP 09 nemá vůbec snadné, ale především je to mrtvá strana, která si na pražském pašalíku zachraňuje poslední zbytky svého úpadku.

Hnutí ANO

Po demokratické volbě Nachera hnutí došlo k názoru, že to chce většího machra, a objevuje se jméno jakéhosi finančního mága. Zatímco Nacher se stal už mediálně známý, finanční kouzelník Stuchlík je vytažený králík z klobouku a nikdo jej nezná. Vyjma možná několika úpících dlužníků, kterým jako nebanka poskytuje půjčky. Jeden seriózní internetový deník hovořil úrocích až 80 % ročně a slovo „lichva“ nepoužil, protože nehodlal řešit ani žalobu od dotčeného kandidáta, ani to, že Česká republika nemá lichvu definovanou výší úroků, ale jinými parametry. Borec to vidí tak, že konečně Pražáci uvidí, jak se to má dělat. Nu, budeme opět asi jenom zírat.

Okamurova SPD

Ta vytáhla dobře hovořícího odborníka na energetiku s pověstí moderního jezuity – tedy zednáře –, který prý byl od zednářů potupně vyhozen. Kdo se už v těch osočováních a pomluvách má vůbec vyznat. A opět jsme u králíka z klobouku, protože kandidáta Berana téměř nikdo nezná.

Piráti

Lékař Zdeněk Hřib, kterého staví Piráti, sám přiznává, že s politikou dosud nemá zkušenosti. Tak to se mu tedy opravdu v Praze otevřou oči. Pokud je pro nějakou funkci opravdu nutné politické umění, tak je to pražský primátor, který může za vše, ale sám rozhodnout nemůže skoro nic. Odcházející primátorka Krnáčová to popsala přesně, byť si nikdy nepřiznala, že byla v této funkci doslova nemožná. Ve srovnání s primátory typu Koukal či Bém byla Praze k ničemu. Na její vládu budeme v Praze vzpomínat jako vůbec nejhorší.

KSČM

Její Marta Semelová je příkladnou stalinistkou a tím je řečeno vše. Komu chybí Lidové milice, ať jí dá hlas.

ČSSD

Jakub Landovský z ČSSD se pyšní tím, že je synem herce a disidenta Pavla Landovského. Vystudovaný advokát působí na ministerstvu obrany. Za hlavní cíle má opětovný nákup bytů městem (a tím znovuzrození Obvodního bytového hospodářství?), na které chce lákat do Prahy i učitele, za nesprávné pokládá, že vznikají celé bytové domy jako de facto Airbnb hotely, neboť prý znemožňují bydlení střední třídě, a propaguje bezplatnou MHD, která údajně funguje úspěšně v řadě českých i zahraničních měst. Je ovšem otázkou, co má být měřítkem takového úspěchu, zda zvýšení počtu cestujících využívajících veřejnou hromadnou dopravu nebo jiná kritéria. V takovém Japonsku se hledí především na rychlost a časovou nabídku a cena jízdenky je poměrně vysoká. Jde tedy o špatný model? I to je na diskuzi kandidátů na pražského primátora.

KDU-ČSL

Úžasným zájemcem o primátora je starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který bude kandidovat proti vlastní straně, tedy proti KDU-ČSL. Tu odvrhl a vytvořil si vlastní politické uskupení „Praha sobě“. Možná, že název „Čižinský sobě“ by byl přesnější, ale je to na voličích.

Jít k volbám v Praze chce už značné sebezapření

Pro pražského voliče-nestraníka je nabídka, přiznejme si, dost nelákavá. To, že se slibují byty zadarmo, doprava zadarmo a kde co zadarmo, až příliš připomíná sliby komunistů minulých čtyřicet let a snad už každý ví, že nic není zadarmo. Nebylo tenkrát a není ani dnes. Tenkrát se za „zdarma“ platilo celostátní chudobou, dnes by to nebylo jiné. To taková Venezuela není Pražanům dostatečným varováním? A to je zemí s mimořádně bohatými ložisky ropy.

Populismus mnohých pražských kandidátů dosáhl politického dna a výběr je více než žalostný. Být Pražanem dnes není žádnou výhodou. Místo toho mají mnozí občané Prahy právo útrpné, protože pohled na mnohé nabízené primátorské kandidáty je opravdu utrpením.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Česká tenistka Barbora Krejčíková se po sobotním triumfu ve finále wimbledonské dvouhry posunula na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz