POLITIKA: Pravice není roztříštěná, ale oslabená
Prezident Václav Klaus nakonec přeci jenom "nevydržel" a zapojil se do předvolební kampaně. Navštívil mítink strany Jany Bobošíkové a pronesl na něm mimo jiné slova o "roztříštěnosti" pravice.
S tímto hodnocením pana prezidenta nesouhlasím. Zdánlivá "roztříštěnost" není velkou nabídkou pravicových, navzájem si konkurujících sdružení či stran, nýbrž je způsobena obecně oslabením pravice, tj. ztrátou přitažlivosti. Levice je také, kdybych použil terminologii Václava Klause, roztříštěná (komunisté, socialisté a zemanovci), lidé však v průzkumech preferencí dávají větší naději na vítězství právě levici. I když, a to je zapotřebí vypíchnout, zdaleka už to nevypadá tak jednoznačně jako ještě před půl rokem. Komunisté a socialisté podle průzkumů mají naději na 102 až 108 křesel, ještě květnové průzkumy jim věštily ústavní většinu. Kartami míchají zejména zemanovci a jejich volební výsledek se zcela jistě nezastaví u současných pěti procent.
Preference dvou hlavních pravicových stran (ODS a TOP 09) nejsou nijak oslnivé, v součtu nedosahují preferencí ČSSD. Do zelí jim leze zejména Andrej Babiš se svým ANO. Tam pravděpodobně zatím končí úvahy "koho volit" nemalé části bývalých voličů ODS.
Ztráta popularity, tak markantní právě u ODS, má však zcela logické důvody. ODS měla premiéra a ten po jistou dobu dokázal kormidlovat vládní sestavu. Potom však přišla naprosto trapná a hloupá rebelie několika poslanců ODS, která postavením premiéra výrazně zahoupala. Trapná a hloupá, tak ji nazývám proto, že "zásadní nesouhlas" se zvýšením sazeb DPH o jeden procentní bod, byl jen záminkou té části ODS, která viděla svou spásu ve Václavu Klausovi a usilovala o sesazení Nečase z vedení ODS.
To však neinformovaná veřejnost ještě netušila, že hlavní tikající bomba číhá na Petra Nečase na Úřadu vlády. Domnívám se, a řada voličů ODS mi v diskusích dává za pravdu, že ztráta důvěry v ODS má přímou a nedělitelnou souvislost s aférou Nečase a jeho partnerky Jany Nagyové. Voliči ODS jsou racionálně uvažující lidé s poměrně velkým rozhledem. Ti by kvůli jednomu procentnímu bodu DPH, na rozdíl od pravicových "puristů", ODS neopustili. Aféra Nagyové však v plné nahotě ukázala, že pokud se nezvládnuté osobní problémy premiéra stanou příčinou pádu vlády, pro řadu voličů ODS se stala tato strana nevolitelná. Okolnosti, tj. špehování Nečasovy ženy vojenským zpravodajstvím na přímou objednávku Nagyové, to jen umocnily.
Zatím se zdá, že se zhrzení voliči ODS přesouvají právě k hnutí ANO, tj. netáhne je Topka, ani další "zaručeně pravicové partaje" jako Svobodní apod.
Přesto nebo právě proto, do voleb zbývá ještě více než měsíc, já doporučuji bývalým voličům ODS, jak se nyní deklarují, velkou obezřetnost. Pokud už nemohou nebo nechtějí ODS volit, mnohem lepší volbou by nakonec mohla být volba TOP 09 a pokud by jim v tom snad bránila osoba Miroslava Kalouska, pak volba Svobodných Petra Macha než ANO vedené člověkem, o jehož minulosti v době totality se teď vedou docela interesantní diskuse. A líbivé a přesto nesmyslné řeči o tom, že "stát se musí řídit jako firma", by měly být další výstrahou potencionálním voličům Babišova hnutí. To už jsme přeci jednou zažili v podání Víta Bárty a to by snad mohlo stačit.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz