29.11.2020 | Svátek má Zina


POLITIKA: Pravé desatero aneb Co s vládou?

9.2.2007

Již před nějakou dobou získala vláda ODS, KDU-ČSL a SZ důvěru Poslanecké sněmovny, a to za všeobecně známých okolností. Dny, týdny, měsíce či léta budou z politického pohledu s největší pravděpodobností nejtěžší vládní anabází v novodobé historii České republiky. I proto připojuji směrem k Občanské demokratické straně několik poznámek, vtělených s nadsázkou do "desatera":

1) Reformy prosadíš, či s důvěrou spojíš

ODS se profiluje od prvních opozičních let jako strana proreformní a klade si za cíl úplné dokonání reforem z devadesátých let. Po osmi letech socialistických vlád, které slovo reforma skloňovaly jen s krajní nechutí, je navíc nutné potýkat se s téměř biliónovým dluhem a vysokým stupněm rozkladu státní správy. Snaha měnit, zlepšovat a nespokojit se s dosavadním stavem je vklad, který musí ODS zúročit. Je to jeden z nejsilnějších motivů, které měli voliči tváří v tvář Jiřímu Paroubkovi s komunisty v zádech na paměti, když mnohdy s nelehkým srdcem lístek s modrým ptákem vhazovali do urny. Proto musí ODS přijít s promyšleným a propočítaným konceptem reforem a jeho kompletní realizaci propojovat průběžně s otázkou důvěry.

2) Předčasné volby nezatratíš

Předčasné volby jsou i přes hlasování o důvěře vládě stále alternativou budoucího vývoje, to je dle průzkumů veřejného mínění nepochybný fakt. I proto nesmí ODS jako dominantní vládní strana zatracovat myšlenku předčasných voleb jako "vyloučeného řešení". Naopak, nové rozdání karet je jediný férovým řešením v případě krachu reformních záměrů a rostoucí nestabilitě vlády.

3) Nepokradeš, ani v korupci ruce nesmočíš

Po reformním úsilí je boj s korupcí a čistota nových vládních politiků jedním ze základních důvodů, proč ODS dosáhla takoého volebního úspěchu. Vzhledem k nekončícímu řetězu afér ČSSD byl odstup od podivných praktik jednoznačným volebním bonusem, a proto vládnutí "bez korupce" a v duchu zásady "padni komu padni" je pro ODS životní nutností. Problémem se stává v poslední době velmi nečitelné vystupování Jiřího Čunka, který je coby 1. vicepremiér jedním z nejvýznamnějších politiků této vlády a není schopen spolehlivě vysvětlit své majetkové poměry.

4) S rozvahou povládneš

Amatérského vládnutí a ostrých válek mezi koaličními partnery zažila Česká republika nepočítaně. I když se jako první vážná chyba ukázala nominace Heleny Třeštíkové (a nejen jí) a ta byla sotva tři pracovní dny úřadující ministryní, doufejme, že další vládnutí bude o poznání profesionálnější.

5) Opozici neurazíš aneb Prostředníčkem mávati nebudeš

Základem veškeré komunikace (s občany, i s opozičními nebo vládními politiky) by měla být slušnost. Obyčejná lidská slušnost, které se tak zoufale nedostává české politice, musí být další "přidanou hodnotou" vlády ODS a není důvod se jí zříkat po prvním vybuchu nervů.

6) Václava (Klause) prezidentem opět zvolíš

Komentáře netřeba.

7) Ve straně rozbroje nevyvoláš

Stranická jednota je v českých podmínkách předpokladem úspěchu, proto musí před veřejností pominout veškeré projevy stranických třenic tak, jak tomu bylo například těsně před druhým hlasováním o důvěře vládě ČR.

8) Zhřešíš-li, odstoupíš

ODS má jedinečnou příležitost nastavit systém politické odpovědnosti od politických špiček až po posledního úředníka. Chybu následuje postih, většinou zcela dobrovolný, což by mělo být standardním pravidlem pro fungování otevřené demokracie. Stejný postup by měl být uplatněn v případě, že vláda zklame očekávání voličů a nenaplní reformní program. Pak by přirozeně měla umožnit co nejrychlejší rozdání nových karet.

9) Melčáka s Pohankou neuplatíš

Spolupráce mezi trojkoaliční vládou a dvěma exposlanci ČSSD musí být založena na věcné podstatě, nikoliv na získávání výhod. Jiří Paroubek nesmí dostat do ruky záminku ke svým neprokázaným tvrzením o "politické korupci".

10) S komunisty se nespolčíš

Další ze zásadních znaků vlády ODS a přímo programových podmínek politické činnosti je odmítání jakékoliv spolupráce komunisty, kteří jsou jedinou nedemokratickou a nereformovanou stranou v českém parlamentu. I přes obtížnou situaci musí být spolupráce s nimi zapovězena.

www.tomasjirsa.com


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.