2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

POLITIKA: Potřebujeme „velké oddlužení“?

Jistě, potřebujeme. Přes všechny kontroverze, které to znamená, přes riziko morálního hazardu. Ta čísla jsou notoricky známá. Skoro devět set tisíc obyvatel země je v exekuci. Většina z nich ne jednou, ale třeba čtyřikrát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 15.3.2018 15:27

Nevím proč bych měl platit za někoho dluhy, když neumí ....

....hospodařit, stejně tak jako se logicky nepodílíme na příklad na pohřebních nákladech když někdo vyleze na železniční vagon nad nímž je trolej pod napětím a on přijde o život.

A. Alda 15.3.2018 16:17

A proč byste měl za někoho platit dluhy?

Když je půjčovatel debil/hajzl, tak ať si tu ztrátu nese sám.

V. Braun 15.3.2018 16:29

Re: Nevím proč bych měl platit za někoho dluhy, když neumí ....

Někdo po vás nějaké takové placení chce?

V. Sládková 15.3.2018 15:12

Skutečnost.

Když jsem říkala své známé:" Nepůjčuj si." Dívala se na mě jako bych jí trhala hlavu: " Nevystačím s tím co vydělám." Řekla jsem jí, že jí naučím dělat rozpočet. Tvářila se jako bych jí utrhla ruce. A stejně si šla půjčit. Dnes žije z minima. Je to těžké s některými lidmi.

A. Alda 15.3.2018 16:17

Kdyby jí jakožto nedůvěryhodné dlužnici

žádný věřitel nepůjčil, tyto problémy by neměla.

J. Novotny 15.3.2018 14:30

Velké oddlužení je nutnost.

o nějakém morálním hazardu nemůže být řeč. Ti, co poskytují půjčky musí zhodnotit bonitu a schopnost a ochotu splácet. Ale i ten nejlepší projekt má svá rizika a může nevyjít, pak je ovšem špatné takového člověka doživotně vyřadit ze společnosti.

A. Alda 15.3.2018 13:02

Je třeba naučit půjčovatele obezřetnosti,

aby nepůjčovali těm, kdo nemohou splácet.

Proto je třeba zákonem stanovit, že od určitého dne již nebudou exekvovatelné půjčky, na něž částka ve velikosti půjčky-jistiny již zaplacena či vymožena, takže všechno nevymožené příslušenství se stane jen naturální obligací. A možná by stálo za to i stanovit, že podobně jako ve staré Judei se toto milostivé léto bude opakovat pravidelně s určitou předem známou periodicitou.

M. Pesat 15.3.2018 9:58

Pecunia non olet

Pecunia non olet /penize nesmrdi, soudruzi. Takze je nutne opet "podekovat" modrym bolsanum, ti totiz lichvu povysili na podnikani a udelali zakony site na miru lichvarum/zastavarnam/prackam spinavych penez a nasledne, kdyz dluhy dosahly zavratnych vysek, tak nasledovala dalsi faze modrobolsanskeho "podnikani", zakon o exekucich/exekutori jako "podnikatele", do toho zkorumpovane soudy. Dnes uz se do znacne miry podarilo obratit trend, takze vetsina lichvaru od soudu odejde se zlomkem castky kterou po dluznikovi pozaduji, ale puvodni pricina tech dluhu, to byly vsechny smluvni pokuty/"souhlas" dluznika s tzv. arbitrem/rozhodce atd. takze z pujcene tisicovky se stala 20-30 tisic "dluhu". Ono by bylo docela zajimave zjistit, kolik "podikatelu"/advokatnich kancelari na tomto "druhu podnikani" pohadkove zbohatlo. Takze, dluhy se maji platit, SAMOZREJMNE, ovsem skutecne dluhy a ne lichvarsky vysroubovane a podsprajcovane modrobolsanskymi zakony.

Cest :-(

R. Langer 15.3.2018 10:51

Re: Pecunia non olet

Myslíte tenhle zákon:

http://1url.cz/btcv9

Nepletou se vám někdy náhodou barvy? :-D

J. Novák 15.3.2018 12:43

Re: Pecunia non olet

Myslím, že panu Pesatovi se nepletou barvy, ale spíš mu nesmrdí peníze. A tak trollí a trollí...

A. Nový 15.3.2018 12:53

Re: Pecunia non olet

Proč urážíte nedovzdělaného komunistického pingla Pešata tím, že o něm píšete pan. To je bolševik do morku kostí. U nich v rodině je to dědičné. I doma se oslovovali soudruhu, místo tati, mami, synu.

J. Svoboda 15.3.2018 7:41

Stát oddluží exekuované, stát zaplatí neplacené alimenty,

stát zaplatí všem školství a zdravotnictví zdarma, ... šlágr sezóny - důchodcům všem stejně.

Hlavně ať nikdo neprojeví samostatnost v osobní odpovědnosti, jinak ho stát nebude mít čím držet u huby a vyrazí si z ruky trumfy, jako sleva 30Kč u doktora, která stačí na vítězství ve volbách.

P. Dvořák 15.3.2018 10:06

Stát oddluží exekuované, stát zaplatí neplacené

Žádná "sleva 30 Kč u doktora" neexistuje.

To jen byl zrušen moudrý poplatek 30 Kč za návštěvu doktora, což nyní v důsledku znamená, že čekárny jsou opět zaplavené hypochondrickými starými bábami, kterým se předepisuje placebo, protože jim je úplný hovno.

J. Chaloupka 15.3.2018 15:03

Jinými slovy, socialismus se vrací, možná proto, že země

je kulatá, protože socialismus jsme vykopli na východ a on se vrací ze západu.

J. Strakoš 15.3.2018 5:58

Co takhle na to jít jinak?

Co takhle zabránit příčině, která vede k zadlužení - např. urychlit práci soudů u případu jako je pokuta za jízdenku a nenechat dluh nabobtnat do vysoké výše?

A nebo spláchnout korektnost a vystavit centrální registr dlužníků. S pokud někdo půjčí někomu, kdo je v danou chvíli v registru, dluh státně nevymáhat.

Pokud se tohle nezmění, můžeme vlny oddlužení provádět v pravidelných intervalech.

Z. Lapil 15.3.2018 14:55

Re: Co takhle na to jít jinak?

Nejsem si jist, že tohle je podstatná součást problému. O jednoznačném dluhu soud rozhodne, doufám aspoň, dost rychle.

Za státem ovlivnitelné bych měl dvě věci:

1/ Dluhy extrémně narůstají z "trestných úroků". Věřitel má proto tendenci nechávat věc uležet, dokud dostatečně nenakyne. Návrh řešení: krátká promlčecí lhůta. U malých dluhů typu pokuta v MHD klidně půl roku; pak to buď jde do exekuce nebo k soudu (mám dojem, že exekuce může být i bez soudu) nebo se na to věřitel vykašlal a má smůlu.

2/ Podstatným nárůstem jsou i poplatky exekutorovi. Ten k nim (snad nekecám) přijde tak, že koná právní úkony: obstaví plat, zablokuje účet, zablokuje barák a pozemek a zahradu a chatu... Jelikož se jedná o absolutní částky, tak - je-li prvotní dluh pár tisícovek - je to evidentně s kanónem na vrabce. Neboli mám za nutné zajistit, aby těch právních úkonů bylo přiměřené množství.

"Pokud někdo půjčí někomu, kdo je v danou chvíli v registru, dluh státně nevymáhat", to mi zní jako dobrý nápad. Jenom s upozorněním: tím definitivně předáváte dlužníka do působnosti pokleslých až mafiánských společností opírajících se o pravomoc mládenců v kožených bundách, se zlatými zuby a mimo zákon.

J. Strakoš 16.3.2018 5:40

Re: Co takhle na to jít jinak?

S tou promlčecí lhůtou to není špatný nápad - klidně i jeden rok. A vyžadovaná alespoň nějaká aktivita ze strany věřitele - např. zaslání připomínky ke splacení dluhu.

Exekutoři jsou další kapitola - nepřišlo by mi vůbec špatné je platit za výsledek, než-li za snahu. Teď mají jistotu, že jim někdo zaplatí (buď věřitel nebo dlužník). A to vede ke způsobu jejich chování.

No a ohledně nahánění dlužníků do náruče mafie - pokud si někdo půjčuje v okamžiku, kdy má dluhy, které není možné splatit a pak jen spoléhá na oddlužení, pak mě to připadá jako podvod, který jen není trestán (muselo by se prokázat, že jde o vědomý podvod). V takovém případě mi předávání "koženým bundám" nedělá morální vrásky.

Z. Lapil 16.3.2018 9:18

Re: Co takhle na to jít jinak?

S "koženými bundami mám problémy dva. Ten důležitější je, že je nechci podporovat ani zprostředkovaně tím, že zákon dá od někoho ruce pryč. Ono to policejní Pomáhat a chránit vůbec není špatné heslo.

Ten možná méně důležitý: asi poměrně dost dluhů na způsob vytloukání klínu klínem si zřizují lidé, kteří si "to" nedokážou spočítat. Určitě by bylo užitečné dobrat se k nějakému realistickému odhadu, kolik z toho miliónu exekucí posílá dlužníka pod most a kolik je číselně možná dramatických, ale řešitelných "přesednutím z Porsche do ojeté Fabie".

Ilustrace: má milovaná se coby dobrovolník zabývala sanací takových těch rodin, co jim hrozí odebrání dítěte pro neschopnost se o něj postarat. Existuje nenulové množství rodin takovýchto: dítě není posláno k zápisu a následně do školy proto, že nikdo nemá o té smečce děcek před barákem takový přehled, aby příslušné dítě identifikoval, neřku-li byl schopen s tím něco udělat. Existují i osvícení "cikáni" (národnost ve skutečnosti nevím, ale dá se to čekat), kteří si za účelem nákupu vyreklamují ze školy druháka, protože je v rodině jediný natolik počtářsky zdatný, že umí vybrat levnější chleba. Chtít po takových, aby pochopili úrok nebo dokonce RPSN? Jasně, je to hrůza a děs, ale není to vina postižených.

P. Dvořák 15.3.2018 5:22

Nyní je čas si nabrat tolik půjček, kolik jich nikdy

nemůžete splatit. Jestli vám je dají, si už nějak zařiďte.

Potom přijde Velké Národní Oddlužení a jako vždy blbec u toho bude ten kdo maká, splácí hypotéku nebo, nedejbože!!! dokonce šetří.

P. Lenc 15.3.2018 9:17

Re: Nyní je čas si nabrat tolik půjček, kolik jich nikdy

Naprostý souhlas.Když občas vidím v televizi ty "chudáky" dlužníky a poslouchám jak a proč se zadlužili, tak si říkám když jsi tak blbej dobře ti tak.A zaplacení jejich dluhů "státem" t.j.penězi zdaněných občanů, tak tomu říkám socialisticko babišovskou vychcanost.Holt potřebují hlasy těchto "potřebných" jako sůl.Nakonec, zvýšení důchodů o 900 (také by se mně to líbilo), 75% slevy na dopravu pro důchodce a studenty, to jsou věci ze stejného ranku.Holt vyhrát volby se jak vidět dá opravdu lehce.Jenom nevím, až přijde krize, tak co bude stát po takovém finančním masakru dělat a na koho to bude Babiš, socialisté a spol. svádět, jak je jejich dobrým zvykem.

J. Novák 15.3.2018 12:49

Re: Nyní je čas si nabrat tolik půjček, kolik jich nikdy

Nepřijde krize, ale občanská válka, která tyhle problémy vyřeší a v níž nebude vina nikoho zajímat.

V. Braun 15.3.2018 3:16

Půjčky a spol.

Osobně bych ještě zakázal reklamu na půjčky. Zadlužení bez rozmyslu je co do následků srovnatelné nebo horší než kouření, proč jsou tedy reklamy na cigarety zakázané a reklamy na půjčly ne? Třeba současná reklama nejmenované firmy, kde si dotučný půjčil nejen na dovolenou svoji ale i svých známých. Velmi odpovědné že, ovšem divme se některým lidem, že si půjčku vezmou po takové reklmaní masáži, vždyť prpvní půjčka je "přece zadarmo", případně můžete mít 50 tisíc "jen" za 999 měsíčně. No nekupte to.

D. Krajíček 15.3.2018 7:05

Re: Půjčky a spol.

Souhlas!

M. Těhanová 15.3.2018 8:44

Re: Půjčky a spol.

A když taková firma vyhazuje peníze za reklamu na nezodpovědný život, měl by jí stát zákonem dát najevo, že v tom případě má smůlu a ty peníze nedostane zpět..

Máme tolik stupidních zákonů k ničemu, tenhle by měl aspoň smysl a šmejdy, těžící z chudoby a blbosti by určitě odradil.

P. Lenc 15.3.2018 9:52

Re: Půjčky a spol.

Jo paní Těhanová, ale na druhou stranu, čím by se živil ten mrak advokátů, soudců a různých "lidskoprávních" organizací, přisátých jak klíšťata na blbosti jiných?