Neviditelný pes

POLITIKA: Posloucháme neexistující stát

České ministerstvo školství zakázalo školám používat atlas – na žádost Palestinců

Izrael má v jednom ohledu ve světě výlučné postavení – mezinárodní společenství v čele s OSN a Evropskou unií mu už desítky let nařizuje, co má dělat a především nedělat. Nemá stavět bezpečnostní zeď mezi svým a palestinským územím, která chrání Izraelce před teroristickými útoky a snížila jejich výskyt o víc než 90%. Nemá bourat nezákonná obydlí Evropské unie pro Palestince na Západním břehu, přestože nemají stavební povolení, které vyžaduje výstavba ve všech ostatních zemích světa. Nemá „narušovat status quo“ na Chrámové hoře v Jeruzalémě, třebaže nic takového nikdy neudělal. Nemá tam dokonce ani provádět archeologický výzkum. Svět také Izraeli diktuje, jaké má mít hlavní město.

Minulý týden vyšla v Mladé frontě Dnes zpráva Vojtěcha Srnky, že české ministerstvo školství vyhovělo žádosti „velvyslanectví Státu Palestina“, který neexistuje, a zakázalo školám používat atlas firmy Shocart, který uvádí jako hlavní město Izraele Jeruzalém.

Postavení Jeruzaléma působí světu problémy od samého vzniku Státu Izrael v roce 1948, přestože byl metropolí Židů už před třemi tisíci lety. Poté, co Izrael v roce 1967 dobyl východní Jeruzalém a město sjednotil, je v roce 1980 prohlásil za svou metropoli. Protože si však svět nechce znepřátelit Palestince, kteří východní Jeruzalém požadují za své hlavní město, většina zemí izraelský krok neuznává a nutí své diplomaty sídlit v Tel Avivu, kde se nenacházejí žádné státní instituce. Pouze americký Kongres uznal v roce 1995 jako jediný na světě právo Izraele mít hlavní město, jaké chce, a vyzval svou vládu, aby do Jeruzaléma přemístila velvyslanectví. Žádný prezident to ale dodnes neudělal.

Krok českého ministerstva školství je nenapadnutelný, protože je v souladu s oficiální politikou státu i Evropské unie. Je to však nebezpečný precedens – orgán suverénní země vyhověl požadavku nacionalistické skupiny, která nemá vlastní stát, a před dvěma lety dokonce ohrozila bezpečnost českých občanů explozí výbušnin ve svém sídle v obytné čtvrti Prahy.

Palestinci se dlouhodobě snaží zpochybnit nároky Židů na území Izraele, a „dokázat“ tak, že Židé tam nemají co dělat. V tomto duchu vyučují své děti ve školách, tajně likvidují archeologické nálezy z biblických dob a prosazují svá tvrzení v mezinárodních institucích. Nejochotněji jim naslouchá UNESCO, které v roce 2010 označilo Hrobku biblické pramáti Ráchel u Betléma a Jeskyni patriarchů v Hebronu za „muslimské mešity“. Loni i letos přijalo rezoluci, která ignoruje historické a náboženské vazby Židů na Chrámovou horu, včetně nejposvátnějšího místa judaismu Zdi nářků. Označuje horu arabským názvem Haram aš-Šaríf a Zdi nářků říká Buráqovo náměstí podle okřídleného koně, který podle Koránu na horu dopravil proroka Muhammada. Rezoluci podpořilo 33 zemí, včetně Francie, Španělska nebo Švédska. Proti jich hlasovalo jen šest a Česká republika mezi nimi nebyla. V říjnu budou Palestinci prosazovat novou rezoluci, která prezentuje Chrámovou horu jako výhradně islámskou památku a židovskou historii zamlčuje.

A s jídlem roste chuť. Palestinci se z ochoty českého ministerstva školství údajně velmi radují a považují jeho krok za významný úspěch. Možná, že se teď palestinský „velvyslanec“ brzy dostaví na ministerstvo místního rozvoje a bude požadovat, aby všem cestovním kancelářím nařídilo změnit názvy tradičních židovských památek v Izraeli na arabské, protože tyto změny provedlo UNESCO a Česká republika je jeho členem.

České ministerstvo školství pomohlo palestinským politickým cílům. Studentům je jeho rozhodnutí k ničemu – mnohem víc by jim prospělo, kdyby jim osnovy problém Jeruzaléma i celý izraelsko-palestinský konflikt objektivně vyložily. Na postavení Jeruzaléma jako izraelské metropole ministerstvo nic nezmění. I česká vláda, která udržuje těsné vztahy s izraelským kabinetem, bude na společná zasedání a oficiální návštěvy jezdit jako vždy do Jeruzaléma, kde se nachází sídlo premiéra, prezidenta, vlády i parlamentu, a ne do Tel Avivu. Místo své horlivosti mělo české ministerstvo školství palestinskému „velvyslanci“ raději vysvětlit, že když jeho představitelé přestanou odmítat jednat s Izraelem o vzniku svého samostatného státu, získají východní Jeruzalém jako své hlavní město spíš než opravováním atlasů cizích zemí.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

zpět na článek