Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Poslední zápas „odvážnýho chlapa“ Vondry

diskuse (10)

"Odvážnej chlap se rve za svůj kraj" je jedním z volebních hesel Vondrovy kampaně v senátním obvodu Litoměřicko, Slánsko, Podřipsko. Budiž, Pražák Vondra snad může i leckoho přesvědčit o tom, že mu leží na srdci blaho Litoměřicka, Slánska a Podřipska, nic proti tomu. Ale ta část o "odvážným chlapovi" už asi fungovat nebude. Alexandr Vondra byl bezpochyby nesmírně odvážný v době totality – o jeho osobní odvaze svědčí jeho stíháhí represivními složkami komunistického režimu i fízlování StB v době, kdy nikdo netušil, jak dlouho se ještě totalitní hydra udrží u moci.

Po odchodu Alexandra Vondry z kruhu spolupracovníků Václava Havla jsme však byli svědky nebývalého názorového veletoče. Vondra začal stále více obdivovat úspěšné podnikatele a naslouchat jejich zájmům. Jeho rozhodný příklon k ODS, o které již bylo v době jeho vstupu do modré strany (prosinec 2006) známo leccos z jejího pojetí politické kultury a prostředků mocenského boje, jeho důvěryhodnosti bývalého disidenta nepřidal. Pak přišlo pochlebování prezidentu Klausovi a snaha zavděčit se Pavlu Bémovi. Cílem bylo získat podporu pražské ODS, které mělo dopomoci k získání postu místopředsedy strany. Jedním z aspektů této snahy získat si bémovskou kliku bylo jmenování Rudolfa Blažka do funkce svého náměstka pro vyzbrojování (od 1. 3. 2011) na ministerstvu obrany. Připomeňme, že Blažkova přitažlivost po Bémově kauze s Janouškem rychle vyprchala a on sám je nyní krátce před svým odvoláním, protože dodnes nezískal bezpečnostní prověrku pro svou funkci (takže práci museli po celou dobu funkce za něj vykonávat jeho prověření podřízení). Tato okolnost je pro Vondru vítanou záminkou pro odvolání náměstka, jehož politický přínos pominul.

Nejpozději od medialiazace kauzy ProMoPro, kdy se Alexandr Vondra zachoval všelijak, jen ne jako "odvážnej chlap", musí být všem jasno. Vláda rozpočtové odpovědnosti v čele s ODS má v ministrovi obrany jednoho z místopředsedů strany, který očividně nikdy rozpočtově odpovědný nebyl. Pokrytectví, s kterým se vykrucuje z odpovědnosti za předražené služby, by v západní demokracii politicky nepřežil nikdo.

Ministr obrany Alexandr Vondra nyní vytáhl do boje o zachování svého senátorského postu. Trumfem v kampani je pojízdné kino, které během srpna a září bude lidem zdarma promítat populární komedii z fotbalového prostředí s názvem Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. Promyšleno je to pěkně. Vondra sází na fotbal jako na nejpopulárnější sport u nás a na letní kino zadarmo. Senátorově popularitě má dopomoci humor filmu navazujícího na úspěšný a zdařilý televizní seriál Okresní přebor.

Průšvih je však v tom, že scénárista a režisér filmu Jan Prušinovský o využívání svého díla v politické kampani nevěděl a ani s ním nesouhlasí. Považuje zneužívání své práce pro kampaň za hroznou drzost a dodává, že není voličem ODS. Souhlas s využitím filmu pro politické účely by podle informací serveru Česká pozice Prušinovský nedal. Snad to přesvědčí o manažerských schopnostech "odvážnýho chlapa" Alexandra Vondry i ty, kterým neotevřelo oči Vondrovo vedení českého předsednictví v EU (kdy to trapnou Entropou nebo aférou ProMoPro spíše než Evropě "osladil" českým občanům).

Uvidíme, zda Pepik Hnátek, volky nevolky, pomůže znovuzvolení senátora Vondry v nadcházejících volbách. Pokud voliči zapojí zdravý úsudek, tak nikoli. Vondrovo další volební heslo "Odvážnej chlap vydrží až do konce" sugeruje, že se blíží konec. Ale čeho? Litoměřicka, Slánska a Podřipska rozhodně ne. Že by šlo o poslední zápas senátora Vondry?

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

dtt Ditta Stein
16. 7. 2024

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Když přijedu s divadlem do školky, odvážnější děti mi hned mávají, jiné vykuleně koukají. Ale těší...

jla Jiří Lacina
16. 7. 2024

Německé železnice prošly během právě uplynulého fotbalového šampionátu zátěžovou zkouškou. Podle...

Dominik Stein
16. 7. 2024

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil skončí ve své funkci v závěru srpna. Skončí s ním...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz