Pondělí 24. března 2025, svátek má Gabriel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Poněkud zneklidňující stabilita

diskuse (31)

Nedávné sociologické šetření ukázalo, že výrazně vzrostla důvěra českých občanů v politiky a jimi obsazené instituce. Nejedná se sice o čísla bůhvíjak závratná, nicméně nastavený trend ústavní činitele těší. Další nezpochybnitelnou skutečností je dlouhodobá stabilita českého politického systému, tolik odlišná od polských či slovenských reálií. Jenže nemylme se: ne každá stabilita je prospěšná.

Podpora, kterou české obyvatelstvo vyjadřuje voleným zástupcům, se odvíjí především od akceschopnosti exekutivy. Když „ti nahoře makají“, nehádají se a srozumitelně s veřejností komunikují, jsou oblíbení. Jakmile se utápějí v politických krizích (viz Grossovo premiérské období) nebo působí příliš složitě (styl Vladimíra Špidly), otáčí se palec populace směrem dolů. Jiří Paroubek je znám pracovitostí, sebevědomím i lidovostí, takže mu nečiní potíž osedlat šimla veřejného mínění. Když k tomu pak do vlády přizve pár „správných řízků“ (Vítězslav Jandák, David Rath) a šikovných ekonomů (Martin Jahn, Jan Mládek) má zaděláno na předběžný úspěch.

Česká společnost je homogenní, pragmatická a konzervativní zároveň. Netrpí mimořádnými sváry, více než proces ji zajímá výsledek a nemá ráda prudké zvraty. Dokud vlády fungují a životní úroveň zásadním způsobem nekolísá, politické střídání nevyžaduje. Opozice se může stavět na hlavu, svolávat hromy blesky, nafukovat neprůhledné aféry, sepisovat „knihy hříchů“ soupeřů – marná snaha. Pět let se o tom přesvědčovala ODS, nyní to samé osmým rokem zažívá ČSSD.

Volič si zvykne na konzervativce, liberály i socialisty. Pouze u komunistů váhá, přesto i jejich akceptovatelnost stoupá. Politické strany si z toho podvědomě vzaly poučení a nabízejí programy více méně centristické, ve spoustě bodů vzájemně slučitelné. Jistě, existuje klíčový rozpor nad rovnou daní, zákoníkem práce či podobou evropské integrace. Ovšem převažuje většina nekonfliktních témat a i u těch výbušných si troufnu předpokládat shodu na nejnižším společném jmenovateli. Nemluvě o otázkách, které dělí partaje uvnitř, a to napříč politickým spektrem. Stačí zmínit míru ochrany přírody, registrované partnerství, ale třeba i (de)regulaci nájemného.

Situace nabírá až absurdních rozměrů. Poté, co sociální demokracie prosadila v parlamentu podstatné snížení přímých daní, což by člověk očekával spíše od pravice, chopili se občanští demokraté námětů v sociální politice, které dosud v rukou třímala levice. Zatímco ČSSD se stále více blíží představě odpovědného hospodáře, ODS se zalíbila koncepce „soucitného konzervativismu“ (populární například u republikánů v USA) a slibuje štědrou dlaň. Několik komentátorů jí už také připomnělo někdejší kritiku Špidlova výroku „zdroje jsou“. Tentokrát je to totiž ona, kdo obhajuje nákladnost svých projektů lepším výběrem daní a rostoucí výkonností ekonomiky.

Preference hlavních politických stran se zvolna vyrovnávají, vyhlídky účelově rýsovaného bloku ČSSD-KSČM jsou dokonce růžovější než tandemu ODS-KDU-ČSL. Leč i kdyby vládu skládal opoziční lídr Mirek Topolánek, asi by mu nedělalo problém navázat tam, kde Jiří Paroubek skončil. A naopak: v případě vítězství ČSSD je dost pravděpodobné, že by nepodlehla lacinému kouzlu „jednotné levice“ a raději iniciovala nekomunistickou reformní vládu, jež by bez mrknutí oka realizovala i to rozumnější z receptů pravice. Mimochodem, s liberálními ekonomickými tezemi kreativně nakládala jak vláda Zemanova (jištěná opoziční smlouvou s ODS), tak tříbarevný kabinet Špidlův.

Stabilitu srovnatelnou s českou bychom našli snad jen v Rakousku a Německu. U jižních sousedů vyplývá z pevných kořenů lidovců a socialistů, mezi nimiž se pouze občas proplete jiný životaschopný výhonek. Německá scéna je pestřejší a nám bližší. Těsný volební výsledek CDU/CSU a SPD vyústil ve velkou koalici, která do jednoho hrnce s přehledem naházela a zamíchala ekonomické požadavky levice a pravice.

Je tedy velkokoaliční model optimální? Obávám se, že nikoliv. Možná jej lze ještě uhlídat v SRN, v českém prostředí by ale mohl resuscitovat neblahé dědictví politického klientelismu a parcelace státu. Kam toto vede, ukazuje kauza Všeobecné zdravotní pojišťovny, která za opoziční smlouvy upadla do sféry vlivu ODS a dnes jen plodí hořké ovoce.

Velká koalice by sice mohla zaštítit významné reformy důchodů, školství a zdravotnictví, avšak v očích voličů by smazávala rozdíly mezi levicí a pravicí a nahrávala politickým extremistům, zejména z KSČM. Jeden z mála pozitivních aspektů velké koalice spočívá v tlaku na integraci politických sil aspirujících na roli demokratické alternativy. Tak jak za Zemanova vládnutí s Klausovým patronátem rozkvetla Čtyřkoalice, mohli by energii načerpat jednak zelení, jednak roztříštění malí liberálové.

Co s tím? Nechci voličům ordinovat zmatený orloj vznikajících a zanikajících stran typický pro Polsko. Ani slovenskou divočinu, v níž je patrně nejvýhodnější být „nezávislým“ poslancem s volně obchodovatelným mandátem. Pro začátek by stačilo nesměšovat předpojaté ideologické náhledy s respektováním přirozené hranice mezi levicovou a pravicovou politikou. Dále pak vzít za svá etická pravidla, v nichž není prostor pro korupci a netransparentní bratříčkování. A v neposlední řadě by pomohlo odtabuizování komunistické blokační menšiny v Poslanecké sněmovně nebo zachování stranického spektra umožňujícího sestavování levostředých a pravostředých koaličních vlád.

Spoléhat se na trpělivost a usedlost voličů není šťastné. Stabilita není všelék a může snadno přerůst ve strnulost či obalit se plísní. Demokratické politice prospívá zdravá dynamika.

Mosty č. 25

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Petr Roupec
24. 3. 2025

Ursurleynismus je systém, kde je pravopis volitelný, ale dodržování nesmyslů povinné

Tomáš Břicháček
24. 3. 2025

Podle Costy jsou konkurenceschopnost a udržitelnost plně slučitelné.

Petr Karásek
24. 3. 2025

Tento scénář vznikl jako jeden z vícero scénářů v roce 2018.

Martin Tůma
24. 3. 2025

Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Josef Kopecký
24. 3. 2025

Do sporu mezi vládou a opozicí o výdaje na bezpečnost a zajištění obrany České republiky se rozhodl...

ČTK, Lidovky.cz
24. 3. 2025

V Rijádu začala jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině....

Eva Hlinovská
24. 3. 2025

Francouzskou značku Astier de Villatte založili v roce 1996 Ivan Pericoli a Benoît Astier de...

rkr Robin Krutil, ČTK
24. 3. 2025

Policisté spolu s hasiči dnes kolem poledne evakuovali víc než tisíc lidí z budov mezi ulicemi...

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Devět let vězení žádá obžaloba pro Pavla Rusa, který podle ní rozeslal institucím a úřadům desítky...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz