20.3.2023 | Svátek má Světlana


POLITIKA: Poměry na rybníku

15.2.2023

V těchto dnech poutají naši pozornost dvě události. Toto pondělí míří do Lán zvolený prezident Petr Pavel, aby vyslechl od odcházejícího prezidenta Miloše Zemana výklad o „údělu prezidenta‟. Jak rád bych byl mouchou na stropě a riskoval bych i přítomnost Jiřího Ovčáčka s plácačkou v ruce, stálo by mi to za to. K té druhé došlo minulou středo. Zasedalo předsednictvo hnutí ANO a došlo na něm k posunům, které se politologové marně snaží rozumně vysvětlit.

Zdánlivě se nestalo nic, Andrej Babiš zůstává předsedou i poslancem, Alena Schillerová vévodí nejpočetnějšímu poslaneckému klubu sněmovny a Karel Havlíček je cosi jako předseda stínové vlády. Andrej Babiš jim ale přidal titul, který má vůni orientálního oslovování: jedna i druhý jsou nyní tvář hnutí a když se osvědčí, můžeme čekat, že před Vánoci jim Andrej Babiš přidá titul lesk mých očí a o příštích Velikonocích stín za mými patami. On prý se bude méně mediálně vyskytovat (nikdy se do médií moc necpal), do sněmovny moc chodit nebude (žádná změna) a věnuje se toulání po kraji, ano, ve šlépějích Josefa II. Co ale bude s hnutím jako takovým?

Jinde jsem ANO přirovnal ke galéře. Babiš zde fungoval jako kapitán, bubeník i muž s bičem a veslaři pěkně makali, v posledku od jedné prohry ke druhé. Kdo bude galéru řídit teď? Kdo bude bubnováním určovat tempo a kdo bude bičem kárat líné veslaře? Babišovi rádi políbili ruku, ale snesou bič od jedné ze Tváří hnutí? Uvidíme.

Přirovnání ANO ke galéře mě přimělo k úvahám, jak se dají zpodobnit ostatní strany v parlamentě. SPD je taky galéra, ta se teď snaží uniknout, protože velká galéra ji chce dohnat a sebrat jí když ne veslaře, tak ty lidičky, kteří veslaře živí. Piráti se plaví na člunu vydlabaném z jednoho kusu, mají vahadlo s plovákem, aby se jim to nezvrhlo. Plachtička je chudobná, zato jsou tam jednom kapitáni. STAN, to snad ani není loď, to je vor, něco jako plovoucí vesnice na barmském jezeře Inle. ODS je důstojný parník, něco jako kolesák Vyšehrad, pěkně pluje, troubí, kapitán salutuje, jenom pod tím kotlem plamen skomírá. TOP 09 je elegantní jachta, jaké dělají na Lipně parádu, fešná kapitánka se jí promenuje po palubě, jestlipak přesně ví, kam šíf pluje? Lidovci se svou bárkou flotilu doplňují. Lodice je odrbaná, záplatovaná, ale spolehlivá, bouřemi zatím proplula, proč se té co je na obzoru bát?

Je na tu sestavu utěšený pohled. Mluví se o tom, že tu ale něco chybí, hlavně na levém křídle je nemilá mezera. Ve vlnkách se houpají trosky lodi sociálnědemokratické a komunistické. Tu oranžovou snad dají dohromady, na osud rudé lodi by nevsadil ani Babiš ve Fortuně. Úplně novou by snad měla postavit Danuše Nerudová, nebylo by ale lepší, kdyby nastoupila na některou z těch, které už po českém rybníku směle křižují jeho rozčepýřené vlnky?

Psáno pro Lidové noviny