Pátek 28. března 2025, svátek má Soňa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Poločas rozpadu

diskuse (16)

Jestli není Petr Nečas suchar, chystá velkolepou oslavu. S Jiřím Besserem bude mít v nenávratnu skoro půlku vládní sestavy s plnou parádou představené v létě loňského roku. Nečasovou vládou už prošlo 21 ministrů. Z původního složení zůstává (bez Nečase) pouhých osm jmen. To není zrovna běžné. A to ještě premiér nepřistoupil k "zásadní rekonstrukci kabinetu", kterou slibuje od jara. Kdyby propukla, nezůstal by patrně už vůbec kámen na kameni.

Ale jsou i jiné důvody k slavení. Předseda vlády, která si dala teatrálně do štítu boj s korupcí, nám už ukázal několik velkých ryb ulovených pro podezření přinejmenším z klientelismu nejhrubšího zrna. Třeba je v tom úmysl: nejdřív si Nečas šibaly naskládal do vlády, aby si je pak mohl odškrtávat jako položky úspěšně vedeného zápasu za očištění politiky.

Ministr kultury Besser (TOP 09/STAN) je v tomto směru žabař. Majetkové přiznání odflákl. No a? Nejprve Besser tvrdil, že byt na Floridě nepokládal za důležitý. Pak zazpíval na jinou notu: prý opomněl. Že zakládá firmy, byť třeba jen naoko, s dvakrát soudně trestaným vejlupkem se sklonem k uplácení úředníků, je také úplně normální. Zná ho přece padesát let. To, prosím, není obžaloba – tím se Besser hájí! Na tiskové konferenci krátce po odhalení jeho hříchů sice zakázal otázky novinářů, stihl ale ještě parafrázovat Spielbergovu komedii Catch Me If You Can: ministr slíbil, že odstoupí - ale až mu někdo něco dokáže.

O tom, co všechno takto korupčně a klientelisticky necitlivý člen vlády může vědomě či nevědomě tolerovat ve svém resortu, pod nějž spadá i starost o poklady v podobě kulturních památek, raději ani nespekulujme. Besserův zájem dotáhnout do konce aspoň velkou partii s církvemi, je už jen tragikomickou tečkou. Kdo jiný byl lépe uzpůsoben k restitučnímu kšeftu století než Besser?

Před Besserem se poroučel Martin Kocourek (ODS). Jeho zásluhou kandiduje výraz "odklánění" na slovo roku 2011. Na tiskovce před demisí vlastně nic zajímavějšího neřekl. Jasné mu bylo jen to, že musel zabránit tomu, aby si v rámci rozvodového řízení manželka sáhla na jím vydřené miliony. Dál už jen koktal, zapomínal otázky a komolil odpovědi. Veřejné mínění jej za ukázkově etický rozvod pasovalo na symbol konzervativní morálky. Trochu se ale zapomnělo, že k "odklonění" šestnácti milionů kromě účtu Kocourkovy matky sloužily i firmy – prázdné schránky zakládané za devatero horami, devatero řekami. Opravdu tolik úsilí jen kvůli zavržené manželce? Kocourek přece prošel klíčovými posty v polostátní ekonomice, především v ČEZu. A jako ministr průmysl a obchodu byl těžkou vahou tuzemské energetiky, v níž se točí opravdu velké peníze.

Kam se druhdy "odkláněly" prostředky ze Státního fondu životního prostředí, potažmo celého resortu, by nám mohl říct snad jen Martin Knetig. Zvláštní bankovní účty s pěknými sumami a také se zvláštními přístupy. Co už jiného může svádět k dojmu, že na konci řetězce vězí kasička nejmenované partaje? Jisté je jen to, že Knetigův přítel, tehdejší šéf - ministr životního prostředí - Pavel Drobil, je významným politikem ODS. Je obratný, s manažerskými zkušenostmi a po své demisi se ujal velmi zodpovědné koordinace odborného zázemí občanských demokratů.

U Víta Bárty, který musel opustit kupé ministra dopravy, spekulovat ani nemusíme. Ten se usvědčil v dokumentech ABL a na dávných zvukových záznamech sám. Proto také víme, že Věci veřejné si nikdo koupit nemohl a nemůže: vždyť Bárta je do vysoké politiky štosoval již coby specifickou politickou divizi své bezpečnostní agentury.

Ivan Fuksa (ODS) a Radek John (VV) měli vlastně štěstí. Museli resorty zemědělství a vnitra opustit z banálních důvodů. Jeden kvůli vnitrostranickým intrikám, druhého vedle koaliční disharmonie smetla vlastní neschopnost. Radek Šmerda na ministerstvu dopravy pobyl jen krátce, poněvadž se příliš soustředil na profesionální správu resortu a vymkl se stranické kontrole.

Podstatné je, že slabé články Nečas vyměnil a ve vládě mu zbyli jen staří známí poctivci – Alexandr Vondra, expert na ozvučování, Kamil Jankovský, který už léta jede v bezzubých veřejných zakázkách (nejprve jako podnikatel, nyní jako ministr), Martin Kuba, podle ošklivých lidí loutka "knížete" Dlouhého z Hluboké, Jan Kubice, ochotný kdykoli a jakkoli ovlivnit volební kampaň, Karolina Peake, dožadující se koaličních schůzek k personálnímu obsazení formálně nezávislého státního zastupitelství, Jaromír Drábek, jenž má nadstandardní a nejen ministerský vztah k elektronickým kartám, kterým jeho resort teď dává zelenou, a také, samozřejmě, legendární Miroslav Kalousek.

Všechno do sebe pěkně zapadá. Nejznámějším a nejvýraznějším sponzorem stran vládní koalice je Zdeněk Bakala, jehož nyní, zdá se, dohnala vypečená privatizace OKD (zaráží přitom – a mediální mainstream to bůhvíproč nezmiňuje -, že ČSSD, která v době oné privatizace vládla, na Bakalově výplatní pásce paradoxně není). Vláda si vytkla za cíl nejen vymýcení korupce (podle Nečasova kalendáře - kopírujícího rok 1945 - by k němu mělo dojít zhruba ze měsíc), ale také rozpočtovou odpovědnost. Proto se v ní také objevilo tolik šíbrů, kteří vědí, jak povolit rozpočtový kohoutek a peníze odklánět. Neztrácejí přitom úsměv ze svých rtů. Patrně tuší, že systém je nehynoucí. Když jedni odejdou, vstanou noví (protikorupční) bojovníci.

Neustále se mi na mysl vrací příměr dávno použitý Karlem Schwarzenbergem. Prý mají rodovou zkušenost, že nejlepší hajní se rekrutují z řad bývalých pytláků. Přesto mne napadá, zda jeho předci neměli hrůzu z toho, že jednoho dne bude víc flint rozdáno pytlákům než poctivcům bez škraloupu. Takto povážlivě se lámou poměry v české politice.

Hlavně že nám při tom všem příslušné nadnárodní agentury zachovávají příznivý rating!

Deník Referendum 8.12.2011

Aston Ondřej Neff
28. 3. 2025

SPOLU vyrazilo do boje v barvách Zelených a Sociální demokracie.

Emil Bratršovský
28. 3. 2025

Dnešní státy se snaží dělat nás lepšími.

Daniela Kovářová
28. 3. 2025

Výchova je složitá činnost, která požaduje důslednost.

Milan Smutný
28. 3. 2025

Německá vláda chce cenu elektřiny srazit snížením daní na elektřinu.

Ivo Fencl
28. 3. 2025

Řekl bych, že dobro je loď, zlo moře.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic ve čtvrtek večer komplikovaly výpadky...

elh Eliška Hovorková
28. 3. 2025

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek okomentuje další postup v přímo řízených...

kop Josef Kopecký
28. 3. 2025

Hnutí ANO může jasně vyhrát volby do Sněmovny se 33,5 procenty hlasů, říká nový volební model...

Štěpán Hobza
28. 3. 2025

Sověti se snažili Západ rozdělit za studené války a nepodařilo se jim to. My si to teď způsobujeme...

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz