25.9.2021 | Svátek má Zlata


POLITIKA: Politování a deziluze

5.7.2019

Posedlost mocí prezidenta Zemana. Chce se nechat korunovat českým králem z vůle Boží. Inspiruje se jako za horizont mířící celebrita výrokem francouzského krále Ludvíka XIV. „Stát jsem já“?

Je to zahanbující vývoj člověka, kterého jsem si vážil. Brilantního řečníka, který sázel vždy spíše na odlehčení vtipem, než na umanutost a sebestředné myšlení.

Než by dbal Ústavy jako pilíře demokratického státu, Miloš Zeman ohrožuje stabilitu vlády a její soustředění na úkoly, které vládě náleží. Andreje Babiše svírá v kleštích jakýchsi provizorních rekonstrukcí. Říkám to nerad. Věřil jsem v jeho soudnost a smysl pro realitu. Věřil jsem v jeho vůli stabilizovat poměry.

Mýlil jsem se a všem, kdo měli jiný názor než já, se omlouvám.

Právem každého, tedy i prezidenta, je artikulovat názor, který se rozchází s názorem premiéra i předsedy koaliční strany. Jeho povinností je konat podle Ústavy. Myšlenka všelidového hlasování o volbě prezidenta se ukazuje jako mylná. Takto zvolený prezident necítí loajalitu vůči zakládajícímu dokumentu nejvyšší právní síly, který zaručuje stabilitu demokratického systému.

V nedávném rozhovoru jsem napsal, že premiér Babiš chvályhodně dává přednost vyjednávání před konfliktem. Vyjednávání však prezident Zeman zřejmě nemá v krvi, jak ukázaly výsledky čtvrtečního jednání v Lánech.

V rozhovoru jsem napsal, že pokud vyjednávání nepřinese hmatatelný kompromis, bude třeba využít radikálnější prostředky. Jinak by se premiér blamoval.

Vláda řízená prezidentem Zemanem by ztratila kredit. A spolu s tím i strana, kterou premiér reprezentuje. Dodání prezidentových ministrů jako „rekonstrukce vlády“ by podlomilo důvěryhodnost premiéra a jeho strany.

Umanutému prezidentovi je to zřejmě jedno. Za této situace musím říct, že prezident Zeman dává před zájmy českého státu uspokojení své ješitnosti. V téhle bitvě člověka posedlého mocí nemá šanci na konečné vítězství. V historii české země si buduje velmi pokaňkaný obraz.

Není sjednotitelem, rozvíjejícím pilíře demokracie, stává se nevypočitatelným člověkem brutálně bořícím ústavní zvyklosti a dávajícím na odiv své ego. Je na čase tomuto „samoděržaví“ postavit hráz.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.