Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Pohádka o politickém amatérovi

diskuse (62)

Mezi podceňovaným Andrejem Babišem a přeceňovaným Milošem Zemanem

Vsobotu večer se ještě zdál být Andrej Babiš jen faktickým vítězem voleb. Pár hodin nato z něj sociální demokraté udělali jednoznačného vítěze. Andrej Babiš se musí smát, když čte, jak ho mnozí politici a glosátoři podceňují, jak málo vědí o jeho skutečné minulosti a jak naivně skáčou na jeho umnou stylizaci "já nejsem politik". Jistě se baví, když čte přemítání, kdo asi Babišovi dělá politického stratéga. Andrej Babiš s americkou agenturou PSB dokázal veřejnosti dokonale vnutit svůj obraz politikou nezasaženého byznysmena, který už má po krk všech zlodějin a korupce, a proto se rozhodl vzít věci do vlastních rukou a udělat tady už konečně pořádek. Prošlo mu to z mnoha důvodů, hlavně díky oslabeným médiím a standardním politickým stranám, až neuvěřitelně snadno. Nenarazil téměř na žádnou oponenturu. Jako když zkušená kurtizána přesvědčí, že je něžnou pannou.

Andrej Babiš nikdy v politice nebyl. O jejích útrobách a mechanismech moci toho ale ví víc než většina řadových straníků, komentátorů a politologů dohromady. Dokáže přitom dokonale mást. To, že nemá tušení, jak přesně funguje důchodový systém, jak vysoká je minimální mzda a nemá názor na výšku úhrad za státní pojištěnce z pohledu moci, vůbec nic neznamená. Andrej Babiš nejspíš do detailů ani netuší, co přináší zákon o státní službě, z nějž si udělal reklamní slogan. Moc dobře ale ví, jak se v politice vyjednává. Učil se to deset let v obou donedávna nejsilnějších stranách ČSSD a ODS. Když rozjede svůj úspěšný seriál nadávek na politiky, často ho prokládá větou "všechny je znám". Útroby obou stran, s nimiž se jeho protestní hnutí chystá do společné vlády, zná Andrej Babiš opravdu dlouho a dobře.

Nejsem žádná haškovská plastelína

Svých praktických znalostí od prvních povolebních chvil umně využívá. Když se Michal Hašek po pověření od prezidenta rozhodl zaříznout Bohuslava Sobotku, předsedu ČSSD zachránil Andrej Babiš. Postupně se v dávkovaných vzkazech z Azurového pobřeží, kam se uchýlil k bleskové povolební relaxaci, posouval od výroků, jak je "šokován, co se v ČSSD děje", a o "zradě voličů" až k rozhodnutí, že o vládě bude vyjednávat jedině se Sobotkou, přestože se mu Michal Hašek vtíral, jak jen to šlo, a rovnou přinášel na podnose křeslo ministra financí.

Andrej Babiš si dobře spočítal, proč je pro něj Bohuslav Sobotka výhodnější partner. Ty důvody jsou přinejmenším tři. Nechme stranou úvahy, že Babišovi se hodí co nejslabší koaliční partner, a těžké rozhodování, jestli je slabší Sobotka, nebo Hašek. Bohuslav Sobotka je v této chvíli v každém případě svéprávnější a autonomnější. Michal Hašek prokazuje každou hodinu víc a víc, že fakticky funguje na dálkové ovládání z Hradu. Přesně to se Babišovi nehodí. Jako jeden z mála totiž chápe, že Miloš Zeman rozumí jen síle. Kdyby naskočil na jeho projekt vlády s haškovskou ČSSD, stává se inferiorním typem, jimiž Zeman pohrdá. Když naopak postaví s autonomním Sobotkou vládu jako protiváhu k Hradu, jen tím získá. Předně respekt Miloše Zemana. Ten své názory o síle a pohrdání nijak netají. "Mám velmi rád tvrdé vyjednávače a vždycky se mi s nimi jednalo lépe než s jakousi plastelínou, která někdy ani sama neví, co chce," řekl Zeman v povolebním rozhovoru pro Týden na otázku, jestli bude někdo z ČSSD schopen držet krok s Babišem, který je znám z byznysu jako tvrdý vyjednávač. Proč být plastelínou s Haškem, když může být tvrďákem se Sobotkou?

Investice do moderní levice

Druhou výhodou spojení s ostřelovaným předsedou ČSSD je získání přízně nebo alespoň neutrálního neútočení důležitých společenských skupin levicově liberální městské inteligence, projektující si Sobotku do role moderního levicového politika, kterého tolik let toužebně vyhlíží. Týdeník Respekt, patřící financiérovi tohoto společenského proudu Zdeňku Bakalovi, Sobotku před volbami podpořil. Andrej Babiš už si chytře přes sponzoring koupil vlivné sportovce od tenistky Petry Kvitové po žokeje Váňu. Má ve své stáji celebrity od herce a zpěváka Vojtěcha Dyka po Karla Gotta s jeho Agrofert Tour. Teď si přes podporu Sobotky pořídí alternativnější pražskou kavárnu, aniž by musel investovat korunu a kupovat klikující autobus Davida Černého. Akdyž vidí, jak aktivisté táhnou na státní svátek vzniku republiky setmělým pražským Pohořelcem s nápisy "Za Sobotku, za demokracii", byl by amatér, kdyby takovou příležitost nevyužil. Velmi levně tak odvrátí pozornost od toho, že vede protisystémový protestní spolek.

Třetí důvod je právě reputační a prestižní. Pokus o odstranění Sobotky dal Andreji Babišovi ideální příležitost prezentovat se jen pár hodin po volbách jako zásadový lídr nerozležené strany, pečující o to, aby se u jeho koaličního partnera udržovaly dobré mravy a sliby voličům.

Pakt Babiše se Sobotkou a šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem vyřazuje Miloše Zemana ze hry o osud sociální demokracie a vlády. Prezident je sice schopný skoro všeho, politickou scénu podstatně vulgarizuje a barbarizuje, když za ním ale nastoupí trio předsedů se 111 hlasy, těžko se vyhne jmenování takové vlády.

Nikdo samozřejmě nemůže vyloučit, že sociální demokraté jsou v tak sebedestruktivní fázi, že se rozštěpí a žádnou vládní většinu nebudou schopni dát dohromady. Není také vůbec vyloučené, že pragmatik Babiš se s Milošem Zemanem později dohodne na mocenské kohabitaci. Nejdřív mu ale potřebuje předvést svou sílu.

Babiš zná své příští koaliční partnery velmi dobře. Někteří Sobotkovi blízcí spolupracovníci a rádci s ním dřív pracovali. Proto ví, jak a přes koho se šéfem ČSSD jednat. Lidovci Pavla Bělobrádka budí dojem čerstvosti s novými osobnostmi. Je to ale tradiční strana, která až do nástupu Martina Peciny v roce 2005 tradičně obsazovala křeslo předsedy antimonopolního úřadu. Jeho rozhodnutí byla a jsou pro budování Babišova Agrofertu, který je v několika oborech na hraně dominantního postavení, ještě zásadnější než rozhodnutí politiků.

Andrej Babiš teď bude ovlivňovat směřování země podstatně víc než Miloš Zeman. Vlastní čtvrtou největší firmu v zemi, média (včetně Lidových novin) a stojí a padá s nímpříští vláda. Je to zajímavý kontrast, jak je moc prvně jmenovaného podceňována a u druhého přeceňována.

LN, 30.10.2013

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz