29.11.2021 | Svátek má Zina


POLITIKA: Podivné průzkumy volebních preferencí

16.7.2020

Pokud se člověk zajímá o průzkumy volebních preferencí, musel si povšimnout velmi zajímavého jevu. Průzkum společnosti KANTAR pro ČT se pronikavě liší od průzkumu od CVVM, a nejde přitom o žádné drobné nuance.

Připomeňme si poslední průzkumy preferencí CVVM a pro ČT.

Volební preference v % červnu 2020:

Volební preference v % červnu 2020

Výsledky jsou to podivné a měly by zcela zásadní dopad na složení vlády. Pokud bychom věřili modelu pro ČT, vláda ANO, ČSSD a s podporou KSČM by byla v ohrožení. Tyto strany by totiž dosáhly na něco málo přes 40 % hlasů a nebyly by schopny utvořit vládu.

Podle modelu CVVM by naopak současné vládní strany získaly bezmála 50 % hlasů a zřejmě by současné vládní uspořádání pokračovalo. Velmi rozdílné výsledky, které lze sotva přičíst něčemu jinému než použité metodice či výběru respondentů, vykazují průzkumy u Pirátů a ČSSD. CVVM dlouhodobě vykazuje vyšší preference u ČSSD, ovšem rozdíl mezi 5 % od společnosti KANTAR a 13 % od CVVM je obrovská chyba, která by buď zaručila další pokračování existence ČSSD v poslanecké sněmovně a vládě, nebo její úplnou marginalizaci.

Dalším velmi podivným rozdílem je očekávaný výsledek Pirátů. KANTAR uvádí u Pirátů vždy o něco vyšší výsledky než u ODS, tentokrát je to pět procentních bodů. CVVM vykazuje u Pirátů obdobné výsledky jako u ODS, a to také dlouhodobě.

Pro oba modely je společné pouze to, že u STAN, TOP 09, SPD a KDU-ČSL vykazují oba modely blízkost hranici vstupu do sněmovny 5%. TOP 09 už na výsledky průzkumů „reaguje“, a to tím, že Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg oznámili, že se již nebudou ucházet o poslanecké mandáty. Zda to topce pomůže, mám obecně velké pochybnosti. TOP 09 bez Kalouska je jako ryba bez vody. Jehov plán na integraci TOP 09, ODS a lidovců je rovněž písničkou již notně obehranou a nerealizovatelnou. Sázka na to , že spojením mini a pidistran vznikne obr, je naprosto lichá.

Z výše uvedeného je zřejmé jen jedno. Průzkumy jsou jen průzkumy a volby jsou volby.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czProdej bytu 3+1, 78 m2, Lipník nad Bečvou, ul. M. Alše
Prodej bytu 3+1, 78 m2, Lipník nad Bečvou, ul. M. Alše

M. Alše, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 999 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.