26.9.2023 | Svátek má Andrea


POLITIKA: Píšou mi psaní od Zemana páni…

15.8.2013

… a tam stojí psáno, devátého ráno že já musím podepsat, oh, podepsat. Tolik jemná parafráze na Fráňu Šrámka, inspirovaná zhovadilým lístkem SPOZ, který jsem našel ve schránce.

psaní

Mno, ne že by psali, abych podepsal devátého, to jsem koresponďák jen vytáhl ze schránky a vytřeštěně naň zíral. Ale podpis chtějí. Chtějí, abych podepsal, že chci přijetí "zákona o prokázání příjmů a majetku včetně možnosti zabavení nelegálního, tedy nakradeného majetku".

Já bloud si vždy myslel, že taková legislativní úprava už existuje. Každým rokem posílám finančáku přehled o tom, co jsem si vydělal a kolik mi z toho stát šlohne, stejně tak platím daň z nemovitosti atd. Tudíž úřady vědí, co mám a co si dovolit mohu. Stejně tak vím, že pokud někdo nějaké peníze (dům, auto, letadlo, raketu, a co já vím, co ještě) ukradne a je po zásluze odsouzen a potrestán, stát mu to sebere. Což je v pořádku. Tak nevím… Ale třeba je SPOZ partají, která nemá mezi sebou patřičné odborníky… Nesmysl, vždyť přeci dala dohromady celou vládu odborníků, ne?

Ale pak jsem pochopil. Páni ze SPOZ píší dále, že "není jediný důvod, aby byl nakradený majetek jen zdaněn vysokou daní…" (zvýrazněno autory lístku). Vida, tak je vše jasné. Levice chce zdanit nadměrné příjmy. Podle Zemanovců se však jedná o peníze ukradené. Tudíž každý, kdo vydělal víc, je zloděj. Jak úžasné. Jak se budou tetelit naši spoluobčané toužící po chcípnutí sousedovic kozy. Aj, jak halasné budou pouliční výkřiky – máš lepší auto než já, seš lump a kradač, dej ho sem. Vidím už ty davy rozvášněných ublížených.

Je mi z toho lístku na zvracení. Cílí na nejnižší pudy a nízký intelekt části elektorátu. A začíná tím předvolební kampaň, item i určuje, v jakém tónu by měla být vedena. Stejně tak je z psaní jasné, které typy voličstva by si SPOZ přála oslovit. A asi se jí to podaří. Nicméně doufám, že nikterak masově. Přesto, že evidentně byla na kampaň připravena ještě dřív, než bylo jasné, že nějaké předčasné volby budou.

Koresponďák totiž píše o současných vládních politických stranách. Nicméně už cca měsíc (připomínám, že lístek přišel v pátek 9. srpna) máme vládu údajně nestranickou (rozuměj, milý čtenáři, nestranickou stejně, jako je nadstranický prezident Zeman). Tak koho tím myslí? A sympatizant, který chce podepsat petici, má nalepit známku desetikorunovou. Ale dnes se platí za takový lístek už korun třináct. Nu, jednoduchá věc.

Pan Zeman měl jasný plán. Udělat volby co nejdřív a také zahájit kampaň co nejdřív. Tudíž měl vše pečlivě připraveno. A předem natištěno. Jen se jeho PR manažeři tak trochu spletli a ono se vše vyvíjelo poněkud jinak. Ale co, opravovat to nebudeme, naši (SPOZ) voliči jsou jistě tupé stádo a něčeho takového si nevšimnou. Inu, inu.

Dovedu si představit, že mnoho jednodušších jedinců podepíše a pošle. S nalepenou známkou desetikorunovou. Co s tím pak naše pošta udělá? Bude nedoplatek vymáhat po adresátovi? Pokud ano, bude další dílek současné politické burlesky. Burlesky, v níž jsou za klauny, pieroty, šašky a Kolombíny už úplně všichni.

Choří vzkázali,

choří napsali,

já jsem potížista,

básník, monarchista,

zpívám si a proklínám,

oh, proklínám.

JakubRoth.blog.idnes.cz