4.12.2020 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Piráti svěží, neotřelí a plní energie

6.6.2018

Jak praví jedna z definic, pirát je původně námořní lupič, který přepadává obchodní lodi. Pirátství kvete tam, kde je velký lodní provoz, a piráti proto mohou doufat v bohatou kořist. Námořní lapkové nebyli nikdy příliš zatíženi ideologií, nejznámější z nich, sir Francis Drake, pak dokonce loupil na základě rozkazu své ochránkyně, anglické královny Alžběty I.

V Česku máme naštěstí Piráty, kteří vyměnili šavle a plachetnice za notebooky a obleky. A taky za autobus, na kterém bylo loni na podzim napsáno: „Pusťte nás na ně!“ Na koho? Přece na polistopadové i stávající politiky, kteří nemají žádné nové koncepty. Jedinou správnou volbou jsou proto čeští a moravští Piráti, jejich svěží nápady, energie a neotřelá řešení.

První svěží nápad přišel hned v srpnu loňského roku. Nebývá totiž zvykem, aby politická strana zveřejnila pár měsíců před volbami povolební strategii. I když zastávám názor, že povolební strategie by se měla, jak ostatně naznačuje název, formovat po volbách na základě dosažených výsledků, proč ne? Piráti, nám v rámci povolební strategie před volbami zvěstovali, že ať dopadnou volby jakkoli, ANO nesmí mít ve vládě většinu. Vzhledem k silně protikorupčnímu étosu je podivné, že v případě ODS, TOP 09 a ČSSD by Pirátům nadpoloviční většina ministrů z těchto stran nevadila, koaliční spolupráce však ano. Do koalice by tak Piráti, silně se vymezující proti KSČM a SPD, mohli vstoupit pouze po boku Starostů a KDU-ČSL. Ať tak či onak, dokázali bukanýři Ivana Bartoše oslovit 546 393 voličů a stali se v loňských podzimních volbách třetí nejsilnější parlamentní stranou.

Nastal čas realizace svěžích nápadů, energie a neotřelých myšlenek. Piráti nezklamali. Nápad učinit ústavně nejvýše postaveným Pirátem pana Pikala představuje, vzhledem k jeho zajímavým výrokům, určitě neotřelé řešení. Vodáci konzumující během sjíždění řek alkohol jsou určitě svěží. A spojit vytápění služebního bytu s těžbou kryptoměn, jako se to stalo v případě pana poslance Vymazala, je originální a jistě vyžaduje energii. Přesněji řečeno hodně energie, té elektrické, placené daňovými poplatníky.

Plný energie a neotřelých řešení je i program Na Prahu Změny, kterým se Piráti budou snažit na podzim rozmnožit dosavadní počet čtyř křesel v pražském zastupitelstvu. Zatímco transparentní účty a faktury včetně likvidace trafik jsou, stejně tak jako online úřady, standardním předvolebním slibem, přišli Piráti s několika velmi svěžími nápady. Například ve městě bude po jejich triumfu více stromů a hlavně vody. V létě se tak Praha nepromění v typickou betonovou džungli. Nad tímto předsevzetím nelze nejásat. Zvláště když sucho představuje nejen podle hydrologů jeden z vůbec největších problémů dnešní doby, a to nejen v Česku. Piráti nejdříve zvládnou vodu, když poručí dešti, pak budou i stromy. Jen doufám, že se předvolebních pirátských srážek dočkáme co nejdříve, nejlépe hned. Ze všech sil držím pěsti.

Tímto ovšem Piráti nekončí. Bude voda, stromy. K tomu laciné bydlení. Do značné míry souhlasím se slovy šéfa pirátských poslanců a mého bývalého kolegy v pražském zastupitelstvu Jakuba Michálka, že ceny bytů jsou astronomické. V tomto ohledu může Praha, s ohledem na příjmy obyvatel, směle konkurovat Paříži či Londýnu. Bohužel si dost dobře nedovedu představit, jak snížení cen bytů takřka devětadvacet let od listopadu 1989 dosáhnout. A možná si to dovedu představit, leč stalo by se tak za cenu striktní regulace a významného zjednodušení administrativy při povolování staveb. To by ale Piráti museli začít bojovat proti občanskému aktivismu a nesmyslné legislativě. Jestli se nepletu, legislativa se nejlépe mění u zdroje, kde už nyní mají významné zastoupení. S napětím očekávám, že se brzy začne něco dít…

Převzato z blogu se souhlasem autorky.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.