14.8.2022 | Svátek má Alan


POLITIKA: Piráti chytili vítr?

27.8.2009

Na populárním Facebooku vznikla stránka s průzkumem volebních preferencí.

Můžete samozřejmě namítnout, že takový průzkum nemá žádnou relevanci, nebo vypovídací schopnost, abych použil i nějaké ty cizokrajné termity, a budete mít samozřejmě pravdu. Ovšem ne tak docela. Jistě, průzkumu se moho zúčastnit jen lidé registrovaní na Facebooku, díky neprozřetelnosti autora dokonce mohou hlasovat i lidé mladší 18 let (od 15 let), to dělá průzkum málo věrohodným.

Ovšem na druhé straně průzkum zjišťuje názory lidí, kteří umí pracovat s internetem, jsou převážně mladí a je jich mnohem víc, než s kolika se pracuje u standardních průzkumů. To bych naopak považoval za jistou výhodu. Vidíme tak názory mladé generace a současně lidí inteligentních. Možná se teď se mnou budete chtít přít o té inteligentnosti, ale upřímně vzato, na práci s internetem je jistá, byť malá, inteligence zapotřebí. Někoho, kdo přijde z práce (pokud nějakou má), otevře si pivo a pustí Novu, těžko na internetu najdete (omlouvám se čestným vyjímkám).

Takže tímto "nevěrohodným" průzkumem bylo zjištěno, že Česká pirátská strana, zdá se, chytila vítr do plachet. K dnešnímu dni (26.8.2009 1:00 hod.) hlasovalo 7269 lidí a Piráti jsou na 3. místě se 16% hlasů, hned za ODS (27%) a TOP 09 (21%). ČSSD za nimi se svými 9% silně zaostává (4. místo). Na 5. místě jsou "jiné strany" s 8% a další pořadí je: Věci veřejné 3%, Strana zelených 2%, KSČM 2% a KDU-ČSL 1%.

Vypadá to, že mladí inteligentní lidé nechtějí "skočit na špek" populizmu ČSSD, Stranu zelených ocenili podle jejích činů v minulé vládě, dogmatikům z KSČM a KDU-ČSL také nevěří a ani Věci veřejné, s Radkem Johnem v čele je programem nedokázaly moc přesvědčit. Naopak ODS (originál) i "ODS s knížecí tváří" (TOP 09) jsou pro voliče stále ještě přijatelné. No a Piráti jsou opravdu překvapením. Přes podivný název strany se zdá, že se prosadí, a to nejen u nás, ale po celém světě.

Programy těchto stran jsou si totiž velmi podobné a velmi atraktivní pro voliče. Svoboda jedince, svoboda internetu, transparentnost státní správy, požadavek na revizi autorských a patentových zákonů. To všechno je pro voliče důležité a dosavadní strany (nejen u nás) se některým tématům (záměrně?) vyhýbají, nebo ta témata vůbec nestačily zaregistrovat.

Určitě si teď říkáte "každá liška chválí svůj ocas", nebo něco podobného, ale podívejte se na seznam zemí, kde vznikly pirátské strany, a posuďte sami:
Argentina, Austrálie, Česká republika, Chile, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Kanada, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA, Velká Británie

A na závěr volební billboard České pirátské strany, který pro nedostatek financí na kampaň asi nikdy u silnice neuvidíte:

poslete je ke dnu

balík a pirát z PlzněAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!