23.9.2020 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

POLITIKA: Penzijní strop

Věkový strop pro odchod do důchodu zvyšovat nebudeme. Proč si lámat hlavu tím, co bude za deset dvacet let? Teď ekonomika roste a důchodový účet je v plusu. A kdyby snad v příštích letech nebyl, nějaké zdroje na penze najdeme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 10.9.2019 16:51

Nic lepšího, než průběžný penzijní systém nemáme a mít nebudeme. Pomineme-li romantické představy o nepovinné mezigenerační solidaritě (naši předkové o ni věděli své) a tom, jak se zajistíme z ušetřených peněz (někteří možná ano, ale z většiny budou bezdomovci). A, samozřejmě, tzv. ekonomy, kteří si pletou investování s perpetuem mobile.

J. Jurax 10.9.2019 18:57

Možná, že vskutku nic lepšího, než průběžný penzijní systém nemáme a mít nebudeme. Pakliže by to ale platilo, budoucnost důchodců, hlavně budoucích důchodců, bude smutná. Protože vždy na ty důchodce budou muset vydělat ekonomicky aktivní lidé ze svých daní, a to lidé vytvářející hodnoty, tedy lidé mimo státní službu. Protože ty platí taky ti lidé vytvářející hodnoty ze svých daní. A demografie hovoří jasně.

A je jedno, zda se zvýší přímo sociální pojištění nebo se ty prachy z nich vyssají obmyslněji jiným, méně nápadným způsobem.

Ergo - kdo se bude spoléhat na státní důchod a nezajistí se jinak, bude k staru nuzovat. Koneckonců ono to zčásti platí už dnes. Žvanění politiků potřebné peníze nevygeneruje.