17.10.2019 | Svátek má Hedvika


POLITIKA: Paroubek je hlavní poražený

25.10.2006

Výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb vrátily pozici ČSSD do "normálu". Zcela jasně se potvrdilo, že voliči ČSSD k těmto volbám chodí zřídka. Podobně se nedařilo ani KSČM. Ihned po ohlášení prvních výsledků voleb proto jak komunisté, tak i Paroubek vyhlásili, že podpoří v druhém kole senátních voleb kandidáta proti ODS.

Paroubek opět vyrukoval se svou "modrou totalitou". ČSSD se navíc cítí poškozena tím, že před volbami "unikla" do sdělovacích prostředků aféra s pokusem o zneužití evropských fondů. Ta dle předsedy PS Vlčka ovlivnila výsledek voleb. Pokud bychom srovnali výsledek ČSSD a KSČM z minulých komunálních a prvního kola senátních voleb, k žádnému radikálně odlišnému výsledku obou těchto stran nedošlo. Z tohoto pohledu se proto jeví nářek předsedy PS Vlčka jako zavádějící. Na druhou stranu lze zcela vážně uvažovat i o tom, že aféra s pokusem o zneužití dotací z evropských fondů ovlivňuje rozhodování voličů. Tak to ale přeci musí fungovat! Politické strany si obecně musí být vědomy toho, že pokud mají ve svých řadách "šibaly", může jejich počínání poškodit stranu v očích voličů a snížit šance na úspěch. Ať už se dopustí protiprávního jednání kdokoli z jakékoli strany, musí tato strana nést odpovědnost za to, co její členové dělají. Jinou věcí však je, že ČSSD se nepodařilo mobilizovat své voliče k daleko větší účasti ve volbách. Ukázalo se, že volič ČSSD je líný a má velmi slabou důvěru k vedení své strany, pokud tak říkajíc usoudí, že "o nic nejde". Pokud výsledek komunálních voleb ve velkých městech, kde dominují politické strany, popíšeme vazbou a identifikací voličů s politickou stranou, pak jednoznačně dominuje ODS. Ta v řadě českých měst dosáhla výsledku nad 40 % , v Praze dokonce nad 50%.

ČSSD (a tou je Paroubek sám) by měla začít vážně pomýšlet na změnu politického stylu. Stěžování si na úspěch ODS a opakovaně hrozit "modrou totalitou" se evidentně míjí účinkem. Prokazuje se, že eskalace "slovní pyrotechniky" v Paroubkově podání se vyčerpala. Tento způsob vedení politického boje navíc oslovuje zcela specifickou skupinu voličů, která je značně nestabilní. Paroubek v dalších reakcích na výsledek prvního kola senátních voleb vyjádřil spokojenost s postavením ČSSD. Vychází ale ze srovnání s nejhorším volebním výsledkem ČSSD z roku 2004, kdy ČSSD nezískala ani jedno senátorské křeslo. Pokud se podaří ČSSD uspět v druhém kole i třeba v jediném obvodu, bude to proti nule z před dvěma lety jistě nebývalý úspěch.

Výzva Paroubka a komunistů ke společnému postupu proti kandidátům ODS v druhém kole nemá dle mého názoru velkou šanci. Paroubek i komunisté totiž jenom stěží mohou vážně počítat s hlasy voličů středopravicových stran, které v prvním kole neuspěly. Naopak, jistá disciplína komunistů by mohla pomoci i středopravicovým kandidátům proti ODS. Proto se domnívám, že tato výzva bude fungovat spíše jednosměrně k podpoře proti kandidátovi ODS, který se v druhém kole utká se středopravicovými soupeři. Pravděpodobně málo bude fungovat tam, kde proti kandidátovi ODS stoji ve druhém kole kandidát ČSSD nebo KSČM.

Výsledky komunálních voleb i prvního kola senátních voleb rozhodně posilují postavení šéfa ODS Topolánka. Ten ale zůstává v hodnocení zdrženlivý, neboť o celkovém výsledku senátních voleb rozhodne druhé kolo. S velkou pravděpodobností lze ale počítat s tím, že ODS obhájí oněch 10 senátorských míst, o které hraje v letošních volbách. Vzhledem k tomu, že kandidáti ODS postoupili do druhého kola ve 26 obvodech, je možné očekávat i několik křesel v senátu navíc. Po takovém výsledku lze čekat ze strany levice další útoky na smysl senátu a úvahy o jeho zrušení. Tyto úvahy se ostatně objevily i po senátních volbách 2004, kdy tehdejší předseda ČSSD Gross po získání nuly takto moudře pohovořil.

Po tomto volebním výsledku komunálních voleb lze očekávat zvýšený odpor Paroubka proti konání předčasných voleb v příštím roce. Paroubkovi se totiž jeví tyto volby zřetelně pro ČSSD nevýhodné. Rozhodující bude postoj komunistů. Jejich ochota podpořit předčasné volby bude přímo úměrná tomu, jak "nebezpečný" bude podle komunistů vznik velké koalice ODS a ČSSD.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.